Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

3 fakty na temat granitu, o których nie miałeś pojęcia.

Granit najczęściej kojarzony jest z materiałem wykorzystywanym do produkcji nagrobków i pomników. Jest to jedna z najpopularniejszych i najpospolitszych skał magmowych, ponieważ występuje na każdym kontynencie. Za sprawą jej ogólnej dostępności oraz szeregu zalet znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Sprawdź fakty o granicie, o których do tej pory nie miałeś pojęcia.

Zastosowanie w sporcie

Kamień ten powstaje w wyniku przeciskania się przez szczeliny ziemi magmy, która zastyga, tworząc tym samym twarde i odporne skały. To właśnie wytrzymałość sprawia, że salony sprzedaży nagrobków wykorzystują ten materiał do produkcji np. nagrobków pojedynczych. Jest to z pewnością najpopularniejsze zastosowanie tej skały, ale nie jedyne. Granit znajduje się również na torze żużlowym, gdzie służy jako materiał pokrywający jego powierzchnie. Zmniejsza on przyczepność kół motorów, dzięki czemu zapewnia bardziej efektowne widowisko. Kamień ten jest także dobrze znany sportowcom uprawiającym curling – używane w tym sporcie kamienie tworzone są właśnie z tego surowca.

Element dekoracyjny

Granit jest skałą cechującą się dużą twardością oraz odpornością na ścieranie. Ponadto, jest wyjątkowo ciężki – jeden blok o wymiarze 1m² może ważyć nawet 140 kg. Nie sposób nie zwrócić uwagi również na jego wygląd, ponieważ występuje on w wielu kolorach: czarnym, zielonym, żółtym, czerwonym, niebieskim, brązowym itd. Jeszcze lepiej prezentuje się po obróbce – to właśnie w jej wyniku nabiera unikalnych cech. Co więcej, granit przyjmuje różne wzory, dlatego każda budowa wykonana z niego jest inna. Jako element ozdobny najczęściej wykorzystywany jest w mieszkaniach czy domach jako blat kuchenny lub materiał do wykończania schodów (zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz domu). Jego parametry sprawiają, że nie ulega uszkodzeniom pod wpływem czynników atmosferycznych, dlatego chętnie korzysta się z niego również przy tworzeniu dróg, kostki brukowej czy krawężników.

Branża gastronomiczna i sprzęty audio

Mało kto wie, że granit jest świetnym pochłaniaczem ciepła, które utrzymuje przez bardzo długi czas. Co ciekawe, zachowane ciepło przekazywane jest równomiernie, dlatego często kamień ten znajduje zastosowanie w piecach do pieczenia pizzy czy przy kamieniach do przyrządzania steków. Branża gastronomiczna posługuje się nim również jako środkiem do schładzania potraw – wszystko za sprawą dobrej absorpcji ciepła. Z kolei wysoka gęstość granitu czyni ten kamień wyjątkowo stabilnym, toteż stosuje się go także jako materiał na podstawki do kolumn głośnikowych.

Przeczytaj też