Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

5 rzeczy, o których warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy tarasu.

taras drewniany

Taras to doskonałe miejsce w naszej przydomowej przestrzeni, w którym możemy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, spędzić czas z rodziną, urządzić grilla czy poczytać ulubioną książkę. Aby spełniał jak najlepiej swoją funkcję i służył nam przez długie lata, należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Warto wziąć je pod uwagę jeszcze przed budową tarasu.

Położenie

Projektując taras należy zastanowić się, jakie mamy możliwości techniczne. Taras bowiem może być usytuowany bezpośrednio na gruncie, wykończony trawą lub utwardzoną nawierzchnią (z desek, betonu, kamienia itp.), nad gruntem (na belkach podpartych słupami) lub nad pomieszczeniem domu, np. nad garażem lub piwnicą. Jeśli taras znajduje się nad pomieszczeniem ocieplanym, to również wymaga ocieplenia oraz zastosowania warstwy izolacyjnej chroniącej go przed wodą. W zależności od możliwości technicznych, trzeba wybrać jedną z opcji położenia tarasu.

Strony świata

Położenie tarasu w odniesieniu do stron świata również ma duże znaczenie, wiec jeśli istnieje możliwość wyboru, warto ją wykorzystać. Najlepiej zbudować taras od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Słońce o poranku i zachodzie nie jest zbyt silne, co pozwala w przyjemnej atmosferze zjeść śniadanie lub kolację. Taras od strony południowej gwarantuje największe nasłonecznienie. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy się w tym miejscu opalać, jednak na takim tarasie w upalne dni nie da się długo wytrzymać. Trzeba wówczas zainwestować w ochronę przed słońcem w postaci parasola lub markizy.

Styl

Ważne, aby taras komponował się z domem i jego otoczeniem. Warto do jego wykończenia wykorzystać materiał, który zastosowano na elewacji i ogrodzeniu – taras będzie wówczas wyglądał estetycznie i jednocześnie stworzymy spójną wizualnie, harmonijną całość. Dobrze jest również wziąć pod uwagę styl aranżacji tarasu i wybrać konwencję, w jakiej został wybudowany dom. Jeśli mamy np. nowoczesną posiadłość, taras powinien zostać zaaranżowany również w podobnym stylu. Warto też pomyśleć o uniwersalnym materiale na taras, który będzie pasował do wielu aranżacji, jak np. deski kompozytowe. Pozwoli to na dowolne modyfikacje i zmiany w wyposażeniu tarasu.

Wielkość

Przed przystąpieniem do budowy tarasu warto przemyśleć, jak planujemy wykorzystać to miejsce i odpowiednio, stosownie do dostępnej powierzchni, ustalić jego wymiary. Jeśli chcemy urządzać na tarasie imprezy, zapraszać znajomych, jeść z rodziną wspólne posiłki, to lepiej stworzyć większą przestrzeń, która pozwoli cieszyć się swobodą i komfortem. Jeśli jednak taras ma służyć jako kameralne i przytulne miejsce, w którym zaszyjemy się z ulubioną książką, to nie warto przesadzać z dużą powierzchnią. Wymiary tarasu dobrze jest również dopasować do wielkości domu i zachować odpowiednie proporcje – jeśli mamy bardzo małą posiadłość, to duży taras może ją nieco przesłonić i odebrać jej urok, podobnie jak w przypadku niewielkiego tarasu przy dużym budynku.

Rodzaje nawierzchni

Istnieje wiele rodzajów materiałów, z których wykonuje się tarasy. Może to być kamień, drewno, beton, kostka itp. Przed wybraniem odpowiedniego surowca należy jednak wziąć pod uwagę jego trwałość. Ważne, aby taras służył nam przez lata i jednocześnie nie wymagał wielu zabiegów konserwacyjnych. Materiałem, który spełnia te warunki, a ponadto pasuje do każdej aranżacji, są deski kompozytowe. Warto tu rozważyć ofertę polskich producentów, którzy zapewniają produkt wysokiej jakości z długim okresem gwarancji. Jednym z takich wytwórców jest firma ProDeck. Deski kompozytowe ProDeck uzyskiwane są dzięki połączeniu wysokiej jakości drewna z nowoczesnymi polimerami oraz poprawiającymi skład desek dodatkami, co zapewnia niezawodną trwałość i odporność desek na uszkodzenia oraz wpływ warunków atmosferycznych. O wysokiej jakości oraz niezawodności desek może świadczyć gwarancja producenta na gnicie i butwienie nawet do 25 lat. Deski kompozytowe w przeciwieństwie do naturalnego drewna nie wymagają malowania i konserwacji, a do ich pielęgnacji wystarczy tylko woda z delikatnym środkiem myjącym. Raz zamontowane będą służyły niezawodnie przez wiele lat.

Przeczytaj też