Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Aromaterapia w domu – jak działają olejki zapachowe?

olejek zapachowy we flakoniku i świeża lawenda

Olejki zapachowe (olejki eteryczne) wykorzystuje się w aromaterapii do leczenia różnego typu schorzeń – od problemów z trawieniem, przez bóle głowy, po bóle stawów, dolegliwości skórne, a nawet nerwice. Jeśli chcesz poznać dobroczynne działanie olejków zapachowych, nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na SPA. Samodzielnie wybierz olejek, który będzie łagodzić Twoje dolegliwości, a potem wykorzystaj go w domowym zaciszu. Jak? Podpowiadamy!

Czym są eteryczne olejki zapachowe i jak je wykorzystywać?

Olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin – kwiatów, łodyg, korzeni, nasion czy żywicy. Wykorzystuje się do tego różne metody, np. tłoczenie na zimno, ekstrakcję alkoholem czy destylację z wykorzystaniem pary wodnej.

Eteryczne olejki zapachowe zawierają wiele dobroczynnych składników, które pielęgnują ciało i leczą różne schorzenia. Ich zapach koi nerwy i otula zmysły.
Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Oto przykłady:

  • do masażu (nanieś na dłonie odrobinę olejku lub dodaj go do oliwki i masuj ciało),
  • do kąpieli (kilka kropli dodaj do wody),
  • jako środek ułatwiający zasypianie (kilka kropli należy nanieść na róg poduszki)
  • jako dodatek do proszku lub płynu do prania,
  • jako aromat do odkurzaczy,
  • jako zapach do samochodu (wystarczy nasączyć kilkoma kroplami olejku wyschniętą choinkę zapachową),
  • jako „domowe perfumy” (kilka kropli olejku dodaj do wody w kominku na świeczkę lub nanieś na wycieraczkę).

Uwaga! Olejki zapachowe służą wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nigdy nie należy ich spożywać!

olejki eteryczne i suszone rośliny

Jak działają olejki zapachowe?

Obecnie znanych jest około 2 000 roślin, z których można pozyskiwać olejki. Występują one najczęściej w strefie zwrotnikowej, chociaż część z nich rośnie nawet w Polsce. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów olejków oraz ich właściwości:

  • Olejek zapachowy rozmarynowy – pobudza krążenie krwi, orzeźwia, ma właściwości antyseptyczne (jest polecany do cery tłustej i trądzikowej), zwiększa libido.
  • Olejek zapachowy z bergamotki – uspokaja, poprawia nastrój, działa relaksująco, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Rozgrzewa, poprawia krążenie krwi. Wspomaga pielęgnację skóry trądzikowej.
  • Olejek zapachowy z jodły – działa wykrztuśnie, antyseptycznie i przeciwgrzybiczo. Może wspierać leczeni trądziku, opryszczki, grzybicy skóry, łojotokowego zapalenia skóry. Łagodzi bóle głowy, odświeża powietrze.
  • Olejek zapachowy z kawy – poprawia nastrój i dodaje energii. Wspomaga walkę z cellulitem. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa detoksykująco.
  • Olejek eteryczny lawendowy – uspokaja, relaksuje, rozluźnia napięcie i łagodzi stres. Pomaga zasnąć, wspiera leczenie stanów lękowych i depresji. Łagodzi stany zapalne skóry, wspiera walkę z grzybicą i trądzikiem. Łagodzi bóle głowy.

Olejki zapachowe znajdziesz zarówno w drogeriach czy aptekach, jak i dobrych sklepach online z akcesoriami do domu. Wybierz kilka rodzajów olejków eterycznych i korzystaj z ich dobrodziejstw w domowym zaciszu.

Przeczytaj też