Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Ciepłe drzwi do domu. Na co patrzeć przy wyborze?

Przy doborze odpowiednich drzwi do domu jednorodzinnego powinniśmy patrzeć nie tylko na to, jak będą wyglądały, ale również na to, czy będą trwałe i zapewnią nam komfort cieplny.

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie szeroką paletę drzwi wejściowych do domów jednorodzinnych. Możemy zakupić te standardowe, dostępne od ręki, możemy też wybrać te na zamówienie, które będą wykonane na wymiar i zgodnie z naszymi wskazaniami dotyczącymi typu materiału i jego estetyki. Jednak niezależnie od tego, na jakie drzwi się zdecydujemy pamiętajmy o tym, aby wybierać te ciepłe. Jak możemy je rozpoznać?

Ciepłe drzwi, czyli jakie?

O tym, czy drzwi wejściowe będą ciepłe, decyduje szereg czynników. Przede wszystkim są to zastosowane materiały, ale również wymiary drzwi, ich dodatki, na przykład przeszklenia. Ogromne znaczenie ma też montaż, ponieważ wtedy, gdy nie będzie on właściwie wykonany, drzwi po prostu będą tworzyły mostek cieplny, czyli miejsce, gdzie ciepło ucieka najszybciej z wnętrza.

O ty, jak ciepłe są drzwi, informuje nas współczynnik przenikania ciepła, czyli U wyrażony w jednostce W/(m2K). Współczynnik ten powinien być jak najniższy, ponieważ im niższy, tym mniej ciepła przenika przez drzwi. Aktualnie maksymalny poziom współczynnika U to 1,7 W/(m2K), ale znajdziemy też znacznie cieplejsze drzwi z U mniejszym niż 1 W/(m2K). Takie bardzo ciepłe drzwi rekomendowane są do domów energooszczędnych i pasywnych.

Jaki materiał jest najcieplejszy?

Zasadniczo najcieplejsze drzwi to drzwi drewniane, z PCV oraz drzwi aluminiowe. Nie powinniśmy za to wybierać drzwi stalowych. Możemy wobec tego dobrać je do swojego gustu, ale pamiętajmy też o tym, że materiał, z którego wykonane są drzwi, ma wpływ na ich trwałość.

Drzwi drewniane powinny być wykonane z wysokiej klasy drewna odpornego na czynniki zewnętrzne, aby z czasem nie zaczęły się wypaczać. Musimy też okresowo je konserwować. Drzwi PCV czy aluminiowe wykańczane są najczęściej na wzory drewnopodobne. W ich przypadku nie musimy już zajmować się pracami konserwacyjnymi.

Zapisz

Przeczytaj też