Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Co wyróżnia te piece i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

ogień w kominku

Parametry wyróżniające kotły na eko groszek są różne. To bardzo popularne paliwo, które zapewnia wygodę, zwłaszcza w piecach wyposażonych w podajnik. Co wyróżnia te piece i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Moc kotła

Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze pieca jest jego wydajność, która zapewnia przystosowanie kotła do powierzchni użytkowej ogrzewanego pomieszczenia. Moc kotła powinna zostać określona w projekcie domu, ale nie zawsze piec jest kupowany do nowo wybudowanego domu. Moc musi zostać dopasowana do metrażu domu, a także rodzaju i jakości wykonanej izolacji. Na rynku dostępne są piece 8kW i piece 75kW, dlatego jest to tak istotne. Innej mocy potrzebne są kotły w domach bez termomodernizacji, inne w domach po termomodernizacji, a jeszcze inne w domach budowanych zgodnie z zasadami nowego budownictwa. Domy budowane dawno, nie wyposażone w termoizolację wymagają około 100 W/m2, budowle ze sprawniejszą izolacją około 80 W/m2, a nowo budowane domy w najnowszych technologiach 60 W/m2.

Podajnik

Piec na ekogroszek może być piecem tradycyjnym lub piecem z podajnikiem, który pozwala na oszczędność czasu i wygodę. Główną korzyścią podajnika jest to, że pozwala on utrzymać ciepło na kilka dni. Opał należy uzupełniać w zależności od wielkości podajnika, raz na kilka dni albo rzadziej. Pamiętać należy o tym, iż rodzajów podajników jest kilka. Węgiel w postaci ekogroszku zostaje podawany za pomocą różnego typu podajnika.

Jednym z typów podajnika w kotłach CO jest podajnik tłokowy, inaczej określanym jako szufladowy. Specjalny tłok podaje do paleniska odpowiednią porcję ekogroszku według określonych ustawień. Praca takiego podajnika przypomina ręczne dorzucanie węgla za pomocą szufelki. Piece z podajnikiem tłokowym są mniej popularne. Większą popularnością cieszą się piece z podajnikiem ślimakowym. Automatycznie za pomocą napędu o kształcie ślimakowym przesuwany jest opał do paleniska. Mechanizm, który wspomaga pracę kotła przy ewentualnym zablokowaniu to bieg wsteczny napędu. Umożliwia on zmianę kierunku działania podajnika, aby możliwe było odblokowanie.

Sterownik

Sterowanie pracą kotła odbywa się za pomocą sterownika. Do wyboru mamy różne opcje. Sterowniki profesjonalne pozwalają na sterowanie pompą wody, cyrkulacji, ogrzewaniem podłogowym oraz różnego rodzaju zabezpieczeniami.

Przeczytaj też