Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Do czego służy beton architektoniczny?

Duża wytrzymałość oraz nieograniczone możliwości dotyczące formy i faktury sprawiły, że beton jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych materiałów stosowanych w budownictwie. Już starożytni Rzymianie budowali przy jego użyciu mosty, akwedukty czy też kopułę Panteonu. Stanowiło to niezwykłe osiągnięcie inżynierii tamtych czasów, które robi ogromne wrażenie także współcześnie. Na początku nie zwracano uwagi na jego estetykę. Dopiero wraz z nadejściem XX wieku architekci zaczęli postrzegać fakturę betonu jako potencjalne narzędzie wyrazu.

Czym jest beton architektoniczny?

Pierwszym krokiem w uzyskaniu pożądanej jakości betonu jest właściwa specyfikacja jego wymaganych cech. Szczególnie dotyczy to betonu architektonicznego (dostępnego w ofercie firmy Contractor). Beton architektoniczny zwany jest także betonem licowym, fasadowym, elewacyjnym lub strukturalnym. Jest to widoczna powierzchnia betonowa, której nie wykańcza się powłokami kryjącymi. Nie wszystkie odkryte powierzchnie betonowe spełniają te same wymagania jakościowe. Betonem architektonicznym jest tylko ta powierzchnia odkryta, do której zastosowanie mają szczególne wymagania związane z wyglądem, pozwalające osiągnąć zamierzony efekt co do kształtu, faktury, tekstury czy koloru.

Coraz częściej są to wymagania ściśle związane z wytwarzaniem betonu tą technologią, a nie jak to miało miejsce do niedawna, że kopiowano tylko wymagania dotyczące betonu zwykłego pod nazwą beton architektoniczny.

Rozwiązania technologiczne.

Ostatnio pojawiło się wiele rozwiązań technologicznych mających na celu poprawę jakości powierzchni betonu architektonicznego. W zależności od pomysłu można uzyskać idealnie gładkie powierzchnie lub dowolną fakturę, a nawet odwzorowanie dowolnego zdjęcia. Dekoracyjne elementy betonowe często są jednym z najbardziej eksponowanych detali, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i domowej.
Nowoczesne betony architektoniczne ostatnio coraz częściej są stosowane we wnętrzach budynków. Oznacza to, że wielu użytkowników pragnie mieć w swoich wnętrzach betonowe dekoracje. Jego specyfikacja pozwala spełniać nawet najbardziej wyszukane wymagania projektantów, a niezwykła trwałość i łatwość utrzymania czystości pozwala mu zachować się w niezmienionym stanie przez lata.

Zastosowanie betonu.

Z betonu architektonicznego tworzy się zarówno stropy, ściany i podłogi, a także wykorzystuje się go do stworzenia mniejszych elementów wystroju pomieszczenia. Nadaje się on na blaty kuchenne, zabudowę wanien lub brodzików. Z betonu architektonicznego można wykonać domowy kominek lub po prostu samą jego obudowę. Tworzy się z niego także elementy typowo ozdobne oraz urozmaicone detale architektoniczne.
Projektanci wnętrz twierdzą, że beton (np. z firmy Contractor) nadaje pomieszczeniom indywidualny charakter i podkreśla ich niepowtarzalny styl. Eksponują również jego szlachetność. Szczególnie pasuje do wnętrz w minimalistycznym stylu, ale z innymi również może się dobrze komponować.
Beton architektoniczny można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, na elewacjach, schodach, również w środowisku agresywnym chemicznie (np. na stacjach paliw) oraz w środowisku narażonym na działanie wody z solą (np. tereny nadmorskie i elewacje mostów drogowych).

Przeczytaj też