Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Dom parterowy czy z poddaszem – który łatwiej urządzić?

salon z niebieską sofą i białym stolikiem

Wśród inwestorów największą popularnością cieszą się domy z poddaszem, ale chętnie wybierane są również parterowe. Przyjęło, że te drugie są łatwiejsze w aranżacji, jednak czy zawsze? Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektu, by nasz dom było można funkcjonalnie i stylowo urządzić?

Dom parterowy czy z poddaszem – który wybrać?

Dokonując wyboru gotowego projektu domu jednorodzinnego, powinniśmy się najpierw zastanowić, jak wygląda nasz tryb życia oraz jakie mamy potrzeby i plany na przyszłość. Od tego będzie zależeć wielkość domu, ilość pokoi i oczywiście jego rodzaj. Osoby, które opiekują się osobami o ograniczonej sprawności ruchowej, seniorami lub małymi dziećmi, chętnie wybierają domy parterowe ze względu na wygodniejszą komunikację bez schodów. Rodziny z dorastającymi dziećmi decydują się z kolei na domy z poddaszem, które dają poczucie prywatności każdemu domownikowi. Ostateczny wybór często jest również zależny od wielkości działki – nie na każdej wybudujemy duży dom parterowy.

Jak wybrać projekt wygodnego i łatwego w aranżacji domu z poddaszem?

Projekty domów z poddaszem użytkowym mają zazwyczaj bardzo czytelne i oczywiste podziały stref. Na parterze projektowana jest część dzienna, a na poddaszu sypialnie. Dzięki temu domownicy mają wydzieloną przestrzeń zarówno do wspólnego spędzania czasu, jak i do prywatności i wypoczynku.

Wybierając projekt domu z poddaszem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, by jego przestrzeń można było urządzić funkcjonalnie i stylowo.

• Powierzchnia na poddaszu – niektóre pracownie architektoniczne podają tylko powierzchnię liczoną po obrysie podłogi, a inne zredukowaną o najniższe fragmenty pod połaciami dachu, które nie bardzo nadają się do wykorzystania. W pierwszym przypadku powierzchnia będzie większa, a w drugim mniejsza, ale powie nam więcej o rzeczywistej wielkości pomieszczeń do aranżacji.

• Ścianka kolankowa na poddaszu – powinna mieć wysokość co najmniej 90-100 cm. Pod skosami będzie można ustawić łóżka bez ryzyka uderzenia głową o strop.

• Rozmieszczenie mebli w projekcie poddasza – symbole narysowanych na projekcie mebli nie zawsze trzymają się skali, każdemu rysownikowi może zdarzyć się błąd. Dlatego warto narysować szczegółowy plan naszych mebli w odpowiedniej skali, by mieć pewność, że na poddaszu pomieścimy wszystko, co chcemy.

• Otwarta strefa dzienna na parterze – połączenie salonu i kuchni nada wnętrzu lekkości i sprawi, że będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. Podział funkcji w jej obrębie następuje dzięki aranżacji wnętrza za pomocą mebli i urządzeń. Ostateczny efekt zależy od naszej inwencji.

sypialnia i rzut domu jednorodzinnego z poddaszem uzytkowym

Jak wybrać projekt funkcjonalnego i łatwego w aranżacji domu parterowego?

W przeciwieństwie do domu z poddaszem, w parterówce podział stref nie jest już tak oczywisty. Rozplanowanie przestrzeni, w szczególności w niewielkim domu parterowym do 100m², często jest nie lada wyzwaniem dla architekta. Dlatego też, dokonując wyboru projektu domu parterowego, warto zastanowić się, czy wnętrza będą funkcjonalne i łatwe w aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie otwarta strefa dzienna (podobnie jak w przypadku domu z poddaszem) w jednej części domu, a nocna w drugiej. Taki układ pozwoli domownikom na pełną swobodę.

salon i rzut domu parterowego

Dom parterowy czy z poddaszem – który będzie łatwiejszy w aranżacji?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych wypadkach aranżacja poddasza, ze względu na skosy, może wiązać się z koniecznością wykonania mebli na zamówienie. W domu parterowym możemy mieć za to problem z wyraźnym oddzieleniem funkcji pomieszczeń. Wszystko zależy tak naprawdę od dobrze dobranego projektu domu i naszego pomysłu na urządzenie wnętrza.

Przeczytaj też