Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

Z końcem roku nadarza się wiele okazji na to aby obdarować swoich najbliższych prezentami. Aby znaleźć coś oryginalnego trzeba mocno się nagłowić. Pomysłem dla najmłodszych domowników może być przygotowanie drewnianych zabawek lub mebelków, które możemy pomalować własnoręcznie. Na pewno będzie to miłym zaskoczeniem, a prezent któremu poświęcimy trochę swojego czasu oraz odrobinę pracy będzie prezentem posiadającym również wartość sentymentalną.

 

Drewno znowu wraca do łask. Jest estetycznym i pięknem materiałem. Wykorzystuje się go przy produkcji okien, drzwi, podłóg oraz przy wyrobie zabawek, czy dziecięcych mebelków. Drewno to same plusy. Takie zabawki są ekologiczne, odporne na zarysowania czy uszkodzenia, a w razie potrzeby możemy je w łatwy i szybki sposób odświeżyć. Jak więc widzicie drewniany domek dla lalek, szkatułka, krzesełko czy stolik będzie atrakcyjnym prezentem mikołajkowym czy świątecznym cieszącym oko nie tylko najmłodszych mieszkańców.

Czym malować.

Musimy wziąć pod uwagę, że przedmioty, które będziemy malować będą użytkowane przez dzieci. Ważne jest zatem aby do malowania wybrać łagodną oraz bezpieczną farbę. Wszakże bezpieczeństwo oraz zdrowie naszych pociech jest najważniejsze. Istotna wskazówka. Przy zakupie farb należy zwrócić uwagę czy dany produkt jest zgodny z normami PN-EN 71-2 i PN-EN 71-3. Normy te dotyczą bezpieczeństwa zabawek. Wymagania tych norm spełnia Emalia akrylowa Śnieżka SUPERMAL®. Jest ona przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna oraz metalu. Emalia ta posiada łagodny zapach i jest rekomendowana do malowania zabawek oraz elementów wyposażenia placów zabaw. Można ją bez obaw o bezpieczeństwo dzieci wykorzystywać do malowania wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki niej uzyskamy także wytrzymałą, estetyczną oraz kolorową powłokę. W końcu bogata gama barw jest bardzo ważna w świecie dziecka.

sniezka-2-


 

Przeczytaj też: Wszystko o tynkach dekoracyjnych.

 

Jak malować.

Aby pomalować drewniane zabawki oraz mebelki nie trzeba mieć na to dużo czasu. Również nakład pracy jest bardzo mały. Ważne jest aby przed przystąpieniem do malowania sprawdzić czy podłoże jest czyste, suche i pozbawione zabrudzeń. Zanieczyszczeń można pozbyć się za pomocą miękkiej szmatki. Jeśli podłoże było już wcześniej malowane, stare i źle przylegające powłoki farb należy usunąć. Najlepiej przeszlifować wtedy powierzchnię papierem ściernym, a potem ją dokładnie odpylić. Elementy, które będziemy użytkować na zewnątrz pomieszczeń najlepiej dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych (deszczem, promieniowaniem UV) za pomocą impregnatu na przykład na przykład DREWKORN Expert w wersji bezbarwnej. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz po dokładnym wymieszaniu emalii możemy rozpocząć malowanie. Najlepszym do nakładania farby jest płaski pędzel z miękkim włosiem lub wałek gąbkowy. Na powierzchnię nakłada się 1-2 warstwy emalii. Należy pamiętać o zachowaniu przerwy pomiędzy naniesieniem kolejnych warstw, która powinna wynosić około 4 godziny. W warunkach pokojowych powłoka powinna wyschnąć oraz  utwardzić się po upływie 24 godzin. Gdy minie ten czas możemy spokojnie użytkować pomalowany element.

sniezka-3-

Jak sami widzicie nieduże nakłady pracy mogą przynieść świetny efekt w postaci atrakcyjnego, a co najważniejsze bezpiecznego wymalowania drewnianych zabawek w cudownych i wesołych kolorach. Na pewno będzie przyjemnie obdarować nasze dzieci oryginalnymi i niezwykłymi prezentami, które nie ukrywajmy są  bardziej cennymi od tych standardowych zabawek, które produkowane są na masową skalę. Zacznijmy malowanie od dziecięcych zabawek, a w momencie gdy zauroczy nas efekt końcowy przenieśmy te kolory na któryś z „dorosłych” mebli.

 • Adam

  Ja do malowania drewnianych zabawek dla mojego dziecka używałem lakieru akrylowego Vidaron. Jest bezbarwny więc zabawki mają naturalny kolor drewna. Szybko schnie i na szczęście nie ma drażniącego zapachu.

 • Rysiek

  tak, ten vidaron jest ok, bardzo ładnie podkreśla naturalny kolor drewna i co ważne, ma delikatny, niedrażniący zapach.

 • super tekst

  podobno właśnie vidaron ma bezpieczne lakiery – a przynajmniej tak się chwali https://sklep.vidaron.pl/blog/malowanie-drewnianych-zabawek-poradnik/ . śnieżką jeszcze nie malowałam, ale dobrze wiedzieć, że taka jest – zapowiada mi się odnawianie zabawek ogrodowych w długi jesienne wieczory 🙂

 • Gicer

  Ja bym najpierw wyszlifował potem zagruntował następnie znowu przeszlifował żeby pozbyć się włosków na drzewie i potem ostatecznie pomalować właściwym kolorem.