Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

Wybór projektu to pierwszy poważny krok w kierunku realizacji zamierzenia budowlanego. Inwestorzy mogą wybierać spośród wielu dostępnych projektów gotowych (katalogowych) oraz mają możliwość zamówienia projektu indywidualnego (wykonanego od podstaw z uwzględnieniem konkretnych potrzeb). Oprócz tego, istnieje jeszcze opcja pośrednia, czyli wybór projektu z katalogu i zmodyfikowanie go. Koszty są zróżnicowane i w dużej mierze zależą od tego, na co ostatecznie zdecyduje się inwestor.

Najmniej zapłacimy za projekt katalogowy, ale w tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które wynikają z konieczności stworzenia map geodezyjnych i dostosowania projektu do działki. Projekty indywidualne są sporo droższe od gotowych, ale za to dają szansę na zaplanowanie domu w najbardziej pożądany sposób. Rozwiązanie dodatkowe i jednocześnie optymalne pod względem finansowym, to nabycie projektu gotowego i zatrudnienie architekta, który dostosuje plany do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że na wprowadzenie zmian powinniśmy uzyskać zgodę autora. Na ogół nie ma z tym jednak większych problemów.

mężczyzna, projekt

Projekt z katalogu – koszty

Gotowy projekt katalogowy kosztuje w granicach 2 – 2,5 tys. złotych. Nie jest to wygórowany wydatek, ale ponosząc go, powinniśmy liczyć się z faktem, że nabycie samej dokumentacji architektonicznej to jeszcze za mało, by móc wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Projekt trzeba bowiem dostosować do działki oraz do warunków zabudowy lub do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli takowy istnieje na danym terenie). Adaptacja to kolejne 2 – 3 tys. złotych. Następnym nieodzownym krokiem jest sporządzenie map geodezyjnych oraz ewentualne wykonanie badań i ekspertyz gruntowych. Same mapy kosztują kilkaset złotych, natomiast badania geotechniczne gruntu – około 1 tys. zł. Warto wiedzieć, że przeprowadzanie tych ostatnich nie jest dyktowane wymaganiami prawnymi, ale istniejące wyniki okazują się być bardzo przydatne (zwłaszcza przy trudniejszych gruntach).

kalkulatror, liczby, wycena,


 

Przeczytaj też: Wszystko o tynkach dekoracyjnych.

 

Ile kosztuje projekt indywidualny?

Choć zamówienie projektu indywidualnego kojarzone jest zazwyczaj z mocno wygórowaną ceną, to w rzeczywistości koszty nie zawsze są aż tak bardzo drastyczne. Jednakże niewątpliwie należy być przygotowanym na większe wydatki niż w przypadku kupna projektu gotowego. Planowanie domu w sposób indywidualny ma oczywiście swoje zalety, gdyż pozwalana na bardzo precyzyjne dopasowanie budynku do potrzeb i stylu życia jego mieszkańców. Architekt projektuje wówczas w oparciu o wielogodzinne rozmowy z inwestorem i przy uwzględnieniu jego oczekiwań. Inną kwestią jest fakt, projekt indywidualny jest czasami jedynym słusznym rozwiązaniem. Dotyczy to zwłaszcza działek szczególnie trudnych w zagospodarowaniu oraz dużej chęci współtworzenia projektu przez samych zainteresowanych.

Koszty projektów indywidualnych bywają bardzo zróżnicowane. Ich ceny kształtowane są bowiem przez: stopień skomplikowania, ukształtowanie terenu, region kraju, renomę pracowni architektonicznej oraz wielkość domu. Jedynie orientacyjnie można podać, że wydatki wahają się w granicach 100 – 200 zł za metr kwadratowy projektowanego budynku. Do tych kosztów należy doliczyć plan zagospodarowania działki, co zwiększy całość inwestycji o dodatkowe kilka procent.

projekt domu,

Adaptacja projektu gotowego – rozwiązanie optymalne

Pośród potencjalnych inwestorów jest wielu takich, którzy mimo ogromnego wyboru, nie znajdują w dostępnych katalogach projektu domu odpowiadającego ich wymaganiom. Jednocześnie często są to też osoby, które z określonych względów nie mają zamiaru zamawiać projektu indywidualnego. Opcją alternatywną jest adaptacja, czyli dostosowanie rozwiązania gotowego do indywidualnych potrzeb i preferencji przyszłych użytkowników. Decydując się na ten wariant, najlepiej jest wynająć architekta jeszcze przed zakupieniem projektu gotowego. Wówczas adaptacja jest na ogół prostsza i wymaga wprowadzenia mniejszej ilości zmian, a tym samym – mniej kosztuje. Każda zmiana w projekcie gotowym to wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych.

Uwaga!

Wprowadzanie zmian w gotowym projekcie możliwe jest po uzyskaniu na powyższe zgody od jego autora. Za projekt adaptowany odpowiada architekt zagospodarowujący. Składa on pod planami swój podpis, stwierdza zgodność projektu z prawem i staje się za niego w pełni odpowiedzialny.

Zapisz

DomHobby.pl to wiele osób, które współtworzą tą treść. Jeśli Ci się spodoba będzie nam niezmiernie miło.