Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Izolowanie i ocieplanie domu.

Zapewnienie odpowiedniej izolacji jest jedną z podstawowych rzeczy przy projektowaniu i stawianiu budynków zarówno mieszkalnych jak i pracowniczych. Izolacja przeciwwilgociowa gwarantuje że dach i ściany nie będą przeciekać, natomiast izolacja celulozowa wspiera utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Istnieje kilka rodzajów izolacji i sposobów ich instalacji, dlatego warto się z nimi wcześniej zapoznać, aby stworzyć jak najlepszą izolację dla naszego domu.

 

Izolacja celulozowa

Jest to materiał zbudowany w większości z celulozy. Ma on charakter proekologiczny, ponieważ jest wykonany z materiału odnawialnego – z makulatury. Posiada od 70% do 80% zamkniętego powietrza, które pełni funkcje dodatkowego materiału izolacyjnego, ponieważ jest gazem elektroizolacyjnym. W porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na ogień – nie pali się, ani nie topi, nie wydziela szkodliwych substancji, może ona ulec jedynie zwęgleniu. Izolacja celulozowa jest również idealnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ nie wywołuje alergii. Ponadto składa się z higroskopijnych włókien wełny celulozowej, które skutecznie pochłaniają wilgoć. Poza tym izolacja celulozowa jest bezwonna, odporna na różnego rodzaju bakterie, nie jest toksyczna i co ciekawe jest dźwiękoszczelna.

izolacja celulozowa, fot: isocell.at
izolacja celulozowa, fot: isocell.at

Sposoby wykonania izolacji

W przypadku zastosowania izolacji celulozowej wyróżnia się trzy metody jej wykonania. Coraz częściej wykorzystywaną metodą jest wdmuchiwanie włókien celulozowych pod ciśnieniem, dzięki czemu dokładnie wypełniają każdą szczelinę, a także metoda wolnego nadmuchu. Poza tym istnieje metoda natrysku na mokro, która idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których chcemy zachować idealną akustykę.

Najczęstsze błędy popełniane przy ocieplaniu

Pierwszym błędem, jaki zazwyczaj popełniamy jest stosowanie nieznanych produktów od nieznanych producentów. Dlatego ważne jest to, aby nazwa materiału nie była ogólna, a producent od którego go nabywamy był sprawdzony i polecany wśród klientów. Kolejnym błędem, tym razem wykonawczym jest pozostawienie izolacji termicznej bez żadnego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, zwierzętami i owadami. No i ostatni, jakże banalny błąd to zła kolejność wykonywanej pracy – zawsze na początku nakłada się klej.

Izolacja przeciwwilgociowa

Wilgoć jest zdecydowanie niepożądanym gościem w naszym domu. Niszczy ona przede wszystkim elementy konstrukcyjne budynku, przez co zmniejsza ich izolacyjność i powoduje powstawanie grzybów i pleśni, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego nie można zapominać o wysokiej jakości izolacji przeciwwilgociowej. Folie, które stosuje się do izolowania budynków muszą być wykonane z mocnych włókien, odporne na rozrywanie się, no i przede wszystkim łatwe w obróbce. Wybierając folię warto jest wydać większą ilość pieniędzy, ponieważ im lepsza jakość folii, tym większa gwarancja na uniknięcie niechcianej wilgoci.

izolacja_przeciwwilgociowa
izolacja przeciwwilgociowa, fot. isocell.at

Prawidłowa izolacja dachu

Mówiąc o ocieplaniu domu nie możemy zapomnieć o odpowiedniej izolacji dachu. Zadaniem dobrze wykonanego dachu jest ochrona pozostałej części dachu przed opadami atmosferycznymi, wilgocią, a także utratą ciepła (w zależności od pory roku). Trzeba pamiętać, iż geneza materiałów izolacyjnych polega na tym, iż mają one chronić konkretne pomieszczenie przed utratą ciepła, a więc dezintegruje pomieszczenie razem z otoczeniem. Ważnym elementem ocieplenia dachu jest membrana dachowa, która ma za zadanie chronić termoizolację prze wilgocią. Aby zaoszczędzić na energii, jaką zużywamy na potrzeby ogrzania domu i aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej na membranie, warto zaopatrzyć się w taką membranę z jak najwyższą wartością paroprzepuszczalności – na pewno musi być większa od 700 g/m2/24h.

Przeczytaj też