Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

Zapewnienie odpowiedniej izolacji jest jedną z podstawowych rzeczy przy projektowaniu i stawianiu budynków zarówno mieszkalnych jak i pracowniczych. Izolacja przeciwwilgociowa gwarantuje że dach i ściany nie będą przeciekać, natomiast izolacja celulozowa wspiera utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Istnieje kilka rodzajów izolacji i sposobów ich instalacji, dlatego warto się z nimi wcześniej zapoznać, aby stworzyć jak najlepszą izolację dla naszego domu.

 

Izolacja celulozowa

Jest to materiał zbudowany w większości z celulozy. Ma on charakter proekologiczny, ponieważ jest wykonany z materiału odnawialnego – z makulatury. Posiada od 70% do 80% zamkniętego powietrza, które pełni funkcje dodatkowego materiału izolacyjnego, ponieważ jest gazem elektroizolacyjnym. W porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na ogień – nie pali się, ani nie topi, nie wydziela szkodliwych substancji, może ona ulec jedynie zwęgleniu. Izolacja celulozowa jest również idealnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ nie wywołuje alergii. Ponadto składa się z higroskopijnych włókien wełny celulozowej, które skutecznie pochłaniają wilgoć. Poza tym izolacja celulozowa jest bezwonna, odporna na różnego rodzaju bakterie, nie jest toksyczna i co ciekawe jest dźwiękoszczelna.

izolacja celulozowa, fot: isocell.at

izolacja celulozowa, fot: isocell.at

Sposoby wykonania izolacji

W przypadku zastosowania izolacji celulozowej wyróżnia się trzy metody jej wykonania. Coraz częściej wykorzystywaną metodą jest wdmuchiwanie włókien celulozowych pod ciśnieniem, dzięki czemu dokładnie wypełniają każdą szczelinę, a także metoda wolnego nadmuchu. Poza tym istnieje metoda natrysku na mokro, która idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których chcemy zachować idealną akustykę.


 

Przeczytaj też: Wszystko o tynkach dekoracyjnych.

 

Najczęstsze błędy popełniane przy ocieplaniu

Pierwszym błędem, jaki zazwyczaj popełniamy jest stosowanie nieznanych produktów od nieznanych producentów. Dlatego ważne jest to, aby nazwa materiału nie była ogólna, a producent od którego go nabywamy był sprawdzony i polecany wśród klientów. Kolejnym błędem, tym razem wykonawczym jest pozostawienie izolacji termicznej bez żadnego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, zwierzętami i owadami. No i ostatni, jakże banalny błąd to zła kolejność wykonywanej pracy – zawsze na początku nakłada się klej.

Izolacja przeciwwilgociowa

Wilgoć jest zdecydowanie niepożądanym gościem w naszym domu. Niszczy ona przede wszystkim elementy konstrukcyjne budynku, przez co zmniejsza ich izolacyjność i powoduje powstawanie grzybów i pleśni, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego nie można zapominać o wysokiej jakości izolacji przeciwwilgociowej. Folie, które stosuje się do izolowania budynków muszą być wykonane z mocnych włókien, odporne na rozrywanie się, no i przede wszystkim łatwe w obróbce. Wybierając folię warto jest wydać większą ilość pieniędzy, ponieważ im lepsza jakość folii, tym większa gwarancja na uniknięcie niechcianej wilgoci.

izolacja_przeciwwilgociowa

izolacja przeciwwilgociowa, fot. isocell.at

Prawidłowa izolacja dachu

Mówiąc o ocieplaniu domu nie możemy zapomnieć o odpowiedniej izolacji dachu. Zadaniem dobrze wykonanego dachu jest ochrona pozostałej części dachu przed opadami atmosferycznymi, wilgocią, a także utratą ciepła (w zależności od pory roku). Trzeba pamiętać, iż geneza materiałów izolacyjnych polega na tym, iż mają one chronić konkretne pomieszczenie przed utratą ciepła, a więc dezintegruje pomieszczenie razem z otoczeniem. Ważnym elementem ocieplenia dachu jest membrana dachowa, która ma za zadanie chronić termoizolację prze wilgocią. Aby zaoszczędzić na energii, jaką zużywamy na potrzeby ogrzania domu i aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej na membranie, warto zaopatrzyć się w taką membranę z jak najwyższą wartością paroprzepuszczalności – na pewno musi być większa od 700 g/m2/24h.