Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak dbać o sprzęty AGD?

otwarta lodówka pełna żywności

Sprzęt AGD na przestrzeni lat ułatwił codzienne życie człowieka i sprawił, że boryka się on z mniejszą liczbą obowiązków. Ciężko sobie obecnie wyobrazić brak lodówki, pralki czy kuchenki w domu. Jednak każde z urządzeń, aby mogło pracować dla Ciebie jak najdłużej, powinno być właściwie użytkowane i pielęgnowane. Jak zatem zadbać o sprzęt AGD?

Jak dbać o lodówkę – kilka wskazówek

Dla prawidłowego działania lodówki istotne będzie odpowiednie przechowywanie żywności. Przede wszystkim nie powinno się w niej trzymać zbyt wielu produktów, ponieważ poupychane, mogłyby ograniczać przepływ powietrza w komorze. Dodatkowo powinno się je trzymać w opakowaniach, pojemnikach lub pergaminie. Pod żadnym pozorem nie należy dopuścić do wkładania do lodówki gorących potraw, które mogłyby uszkodzić urządzenie. Jeśli posiadasz starszy model lodówki, konieczne będzie jej regularne rozmrażanie – nowsze posiadają najczęściej system No Frost, który zapobiega osadzaniu się lodu na ściankach komory. Warto też systematycznie myć lodówkę – bądź to specjalistycznymi preparatami, bądź też roztworem wody i octu, który zabija bakterie. Pamiętaj o ustawianiu temperatury w lodówce zgodnie z porą roku – latem powinna być ona niższa niż zimą. Na tylnej ścianie chłodziarki znajdziesz też odpływ, który odpowiada za odprowadzanie wody – należy go regularnie czyścić i udrażniać.

 

para sprawdzająca czystość pralki

Prawidłowa pielęgnacja pralki

Dbanie o pralkę można zacząć już na etapie jej ustawiania w domu. Należy ją ustawić na płaskiej powierzchni, a jeszcze lepiej na dobrej macie antywibracyjnej. Gwałtowne ruchy, w jakie wprawia się w pralka w czasie pracy, mogą bowiem uszkadzać jej elementy. Zawsze stosuj się też do zaleceń, jakie w instrukcji zawarł producent. Postaraj się, aby załadunek nigdy nie był zbyt ciężki, a włożone ubrania pozbawione drobnych elementów w kieszeniach. Ważne jest regularne czyszczenie pralki – zalegający w szufladzie proszek mógłby zablokować przepływ, a zapchany włosami czy fragmentami tkanin filtr nie będzie spełniał swojej funkcji. Jeśli chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z pralki, raz na jakiś czas włącz program na wysoką temperaturę i włącz pralkę bez wsadu. Używaj także specjalnych preparatów do zmiękczania wody, aby na bębnie i grzałce nie powstał kamienny osad.

otwarty piekarnik

Kuchenka – jak o nią dbać?

Pielęgnacja kuchenki będzie polegała głównie na jej regularnym czyszczeniu. Dotyczy to jednak nie tylko części zewnętrznych, ale i wewnętrznych lub palników. Dbanie o palniki ma znaczenie dla prawidłowego działania płyty – jeśli są zapchane, będą miały mniejszą powierzchnię grzewczą, a zatem będą potrzebowały więcej czasu, by zagotować wodę. Wszystkie elementy kuchenki są delikatne – emaliowana płyta czy wnętrze piekarnika wymagają zatem specjalnego traktowania. Najlepiej jest je więc umyć za pomocą delikatnego mleczka i miękkiej ściereczki. Pamiętaj też, by sprawdzać stan uszczelek w piekarniku – jeśli ciepło ucieka bokiem, nie tylko zużyjesz więcej energii elektrycznej, ale też narazisz się na oparzenia, a meble na zniszczenie.

Przeczytaj też