Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak przygotować glebę w ogrodzie przed sadzeniem roślin?

Właściwa struktura i kwasowość gleby oraz jej zasobność w składniki odżywcze to najważniejsze cechy dobrego podłoża ogrodowego. Jeśli ziemia na twojej działce jest nieurodzajna – nic straconego. Możesz poprawić jej jakość stosując się do kilku sprawdzonych ogrodniczych zasad.

Pielęgnacja ogrodu to niezwykle przyjemna, ale też wymagająca praca. Na efekt końcowy w postaci pięknie utrzymanej działki, wpływ ma wiele czynników: warunki oświetleniowe, regularność zabiegów pielęgnacyjnych i przede wszystkim jakość gleby. Dlatego właśnie zanim obsadzisz swój ogród efektownym roślinami, zadbaj o to, aby podłoże pod nie było dobrej jakości. Oto kilka sposobów, dzięki którym ziemia w Twoim ogrodzie obsypie się pięknymi kwiatami i krzewami.

Odczyn gleby

Pierwszym krokiem, od którego powinieneś zacząć przygotowywanie podłoża pod nasadzenia, jest sprawdzenie odczynu gleby. Może on być zasadowy, kwaśny lub obojętny. Rośliny rosną najlepiej w podłożu o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jeśli jednak ziemia jest zbyt kwaśna sprawia to, że pożyteczne bakterie i mikroorganizmy giną, a rozwijają się grzyby pleśniowe, doprowadzające do obumierania korzeni roślin.

Aby sprawdzić odczyn gleby należy pobrać jej próbki z kilku różnych części ogrodu, a następnie wymieszać ze sobą. Dopiero z takiej mieszaniny można pobrać reprezentatywną próbkę do badania. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne kwasomierze chemiczne i elektroniczne i to właśnie za ich pomocą zmierzysz pH gleby na swojej posesji.

Jeśli gleba jest zbyt zasadowa, należy obniżyć jej pH, czyli zakwasić ją i można to zrobić np. za pomocą kwaśnego torfu. Natomiast, aby podnieść pH, czyli ją odkwasić, należy zastosować wapno gaszone.


Struktura

Nieprzygotowana gleba jest zazwyczaj piaszczysta i lekka lub gliniasta i ciężka. W pierwszym przypadku woda i składniki odżywcze łatwo przenikają do niższych warstw podłoża co sprawia, że rośliny nie mogą ich pobierać. Natomiast w drugim przypadku gliniasta powłoka w ogólne nie przepuszcza wody. Oba typy gleby wymagają specjalnych zabiegów, poprawiających jej jakość. Aby ziemia piaszczysta miała bardziej zwarta strukturę, należy ją wzbogacić kompostem lub obornikiem, co doprowadzi do powstawania warstwy próchnicznej. W efekcie woda i składniki odżywcze będą w niej zatrzymywane.

Natomiast w przypadku gleby gliniastej rozwiązaniem jest dodanie do niej gruboziarnistego piasku, dzięki czemu będzie lżejsza i łatwiej przepuszczalna. Natomiast, aby zwiększyć jej zasobność, podłoże należy również wzbogacić za pomocą kompostu.

Składniki odżywcze

To właśnie one są najważniejszą pożywką dla roślin i sprawiają, że kwiaty, krzewy i drzewa pięknie rosną. Po uzyskaniu właściwego pH oraz struktury gleby, należy teraz wzbogacić ją o niezbędne mikroelementy. Zrobisz to za pomocą kompostu.

Kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie, ponieważ pozwala on na wykorzystanie obumarłych części roślin, suchych liści czy części odpadków kuchennych. Kompost po rozłożeniu się w glebie wzbogaci ją o substancje organiczne, które następnie pobiorą rośliny. Zabieg kompostowania gleby powinien zostać przeprowadzony przed nasadzeniem roślin oraz 2 razy w ciągu roku – na wiosnę oraz na jesień.

Przeczytaj też