Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak tanio zbudować dom?

Obecnie, gdy ceny mieszkań w miastach są czasem bardzo wysokie, wielu inwestorów myśli o wybudowaniu domu. Taka inwestycja wiąże się z zakupem działki, a następnie z budową, więc by zmieścić się w budżecie, należy wybrać projekt, który pozwoli na oszczędności. Dziś podpowiadamy, jakie metody zastosować, by tanio wybudować dom.

Po pierwsze projekt

Koszty budowy zależą przede wszystkim od wielkości oraz konstrukcji domu. Generalna zasada mówi, że im będzie on mniejszy i prostszy, tym jego budowa będzie tańsza. Oznacza to, że dobrze wybrany projekt zagwarantuje nam możliwość wybudowania niedużego domu jednorodzinnego nawet, gdy mamy do dyspozycji stosunkowo nieduży budżet.

mężczyzna w kasku, budowa

Warto wybrać gotowy projekt, jak najlepiej dostosowany do wielkości i charakteru działki. Wtedy koszty jego adaptacji będą niewielkie. Na kosztorys budowy wpływ ma kształt bryły budynku, a także dachu oraz zastosowane materiały budowlane.

Dom parterowy bez piwnicy

Jeśli szukamy domu taniego w budowie, zdecydowanie warto postawić na dom parterowy o niedużej powierzchni, taki jak dom z projektu D23-Marcin. Będzie to projekt w sam raz na mniejszą działkę. Taki samodzielny budynek z powodzeniem zastąpi 2-3 pokojowe mieszkanie.

Zwarta bryła, zaplanowana na rzucie prostokąta to zdecydowanie najlepszy wybór, gdyż właśnie budowa prostej formy, bez wykuszy, balkonów i dodatkowych elementów pochłonie najmniej pieniędzy. Poważną inwestycją jest podpiwniczenie budynku – według ocen specjalistów podnosi ona koszty budowy nawet o 20%. Jeśli więc zależy nam na tym, by postawić dom w mniejszym budżecie, należy zrezygnować z piwnicy. Jedynym przypadkiem, gdy piwnica może okazać się opłacalna jest budowa domu na działce ze spadkiem. Wtedy naturalne warunki pozwalają, a nawet wymuszają podpiwniczenie.

Znaczenie dla kosztów ma również umiejscowienie garażu. Jeśli jest nam niezbędny, najlepiej umieścić go w bryle budynku. Pozwoli to na zaoszczędzenie na kosztach budowy, ale też utrzymania garażu.

Tani dach

Jak się okazuje, na całościowy koszt budowy domu duży wpływ ma wybór nie tylko jego bryły, ale również kształtu dachu. Dach wielospadowy o skomplikowanej konstrukcji, z dobudowanymi lukarnami na pewno podroży całą inwestycję. Najlepiej zdecydować się na prosty dach dwuspadowy – taki jak występuje w projekcie domu Marcin. To najlepsze rozwiązanie do tańszych budynków, o niewielkiej powierzchni. Taka konstrukcja dachu jest łatwa i szybka do realizacji, pozwala nie tylko zaoszczędzić na kosztach robót, ale również na materiałach budowlanych wykorzystanych do jego pokrycia. Dach dwuspadowy dodatkowo bardzo atrakcyjnie prezentuje się na domach parterowych o małej powierzchni.

dach, budowa dachu
Materiały budowlane – na tym nie warto oszczędzać

Tania budowa nie może oznaczać niskiej jakości. Oczywiście inwestor z ograniczonym budżetem nie będzie wybierał materiałów budowlanych klasy premium. Nie warto jednak wybierać również tych najtańszych, które zazwyczaj mają niską jakość. Może to bowiem doprowadzić do konieczności docieplania budynku czy wymiany niektórych elementów konstrukcji już kilka lat po zakończeniu budowy.

To właśnie jakość materiałów budowlanych wpływa na trwałość budynku oraz jego parametry, m.in. termoizolacyjne. Może się więc okazać, że tania budowa pociągnie za sobą bardzo wysokie koszty eksploatacji domu. Zdecydowanie zalecamy wykorzystanie materiałów sprawdzonych, nieco droższych i o lepszych parametrach. Warto poradzić się wykonawcy, który ma doświadczenie w pracy z materiałami budowlanymi z różnych półek cenowych. Wtedy nie tylko budowa będzie oszczędna, ale również późniejsze mieszkanie i korzystanie z uroków domu będzie bardziej ekonomiczne.

Budowanie systemem gospodarczym

Większość inwestorów szukających oszczędności, decyduje się na budowę systemem gospodarczym. W Polsce buduje się tak zdecydowaną większość domów jednorodzinnych. Według szacunków taki sposób pozwala na zaoszczędzenie nawet 30% kosztów. Bardzo ważna jest tu jednak organizacja pracy i odpowiednie umiejętności – bez nich system gospodarczy może niepotrzebnie wydłużać budowę oraz generować większe koszty niż pierwotnie zakładano.

Podsumowując, najtaniej – ale także najrozsądniej – zbudujemy dom, jeżeli postawimy na projekt domu parterowego, o jak najprostszej bryle i dachu dwu-, a maksymalnie trzyspadowym. Przy tym pamiętajmy jednak, że oszczędność na jakości nie oznacza w końcowej kalkulacji opłacalnej inwestycji. Warto stawiać na materiały wytrzymałe, które za kilka lat nie będą wymagały wymiany.

Przeczytaj też