Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak uprawiać zioła w ogrodzie?

zioła w doniczkach na parapecie

Aromatyczne, z kolorowymi kwiatami, liśćmi o różnych kształtach, ozdobne, lecznicze i, co najważniejsze, wyhodowane w Twoim ogrodzie – takie zioła są w zasięgu Twojej ręki. Jeśli masz ochotę na miętową herbatę lub świeżą bazylię do sosu pomidorowego, wystarczy sięgnąć do doniczki lub rabatki. To prostsze, niż myślisz! Zanim jednak wybierzesz zioła, które chcesz mieć w swoim ogrodzie, przygotuj im miejsce i zadbaj o odpowiednie warunki.

Ziołowy ogródek możesz mieć zarówno w swojej kuchni lub na balkonie, jak i wokół domu. Bez względu na lokalizację i rozmiar własna uprawa ziół stanowi sposób na świeże przyprawy każdego dnia – jak estragon, oregano czy bazylia – oraz naturalne lekarstwa. Zobacz, czego potrzebują zioła w ogrodzie oraz jak je pielęgnować.

Jak posadzić zioła w ogrodzie?

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z ziołowym ogródkiem, masz do dyspozycji dwa sposoby siania ziół. Pierwszy z nich polega na wyhodowaniu z nasion rozsady, a drugi – nieco prostszy – na kupnie gotowych sadzonek. Pamiętaj o hartowaniu ziół przed wysadzeniem do gruntu. Doniczkę z sadzonką wystawiaj na zewnątrz i stopniowo wydłużaj czas jej przebywania na dworze.

Czego potrzebują zioła do prawidłowego wzrostu po wysadzeniu lub posianiu? Większość z nich – przede wszystkim dużo słońca. Na stanowiskach słonecznych w ogrodzie najlepiej będą czuły się takie zioła jak bazylia, tymianek, melisa, estragon, szałwia, cząber, rozmaryn oraz lebiodka pospolita, czyli oregano. Chcesz posadzić zioła w ogrodzie, ale zostało Ci miejsce, do którego nie dociera zbyt wiele promieni słonecznych? Nie martw się. Półcień sprawdzi się do wysadzenia lubczyka ogrodowego, mięty, ogórecznika, żywokostu i trybuli.

Zioła w ogrodzie – grunt to dobra ziemia i częste nawadnianie

Żeby zioła bujnie się rozwijały, potrzebują odpowiedniej ziemi i regularnego podlewania. Jakie podłoże okaże się najlepsze do wysadzania ziół? Gleba nie może być kwaśna oraz, co równie ważne, powinna być przepuszczalna i zawierać próchnicę (składniki odżywcze). Jeśli chcesz, żeby Twoje zioła zdrowo rosły, zastosuj torf ogrodniczy odkwaszony do ziemi, który spulchni i napowietrzy glebę, poprawi jej właściwości termiczne i sorpcyjne oraz dostarczy próchnicę. Pamiętaj, że uniwersalna ziemia do kwiatów nie nadaje się dla ziół ze względu na zbyt wysoką zawartość nawozów. Zioła nie potrzebują ich wiele, zwłaszcza nawozów mineralnych, ponieważ to odporne rośliny.

Jakie zioła do ogrodu?

Niektóre zioła, takie jak tymianek, oregano i mięta, są nie tylko doskonałymi dodatkami do dań, lecz także mają właściwości lecznicze. To kolejny pretekst, aby zagościły w Twoim domowym ogródku. Możesz w nim posadzić zioła wieloletnie, czyli kwitnące przez kilka lat w jednym miejscu. Ich pielęgnacja obejmuje oprócz podlewania także przycinanie (gdy będą przekwitać oraz profilaktycznie – żeby zapobiec nadmiernemu rozrostowi).

Popularne zioła wieloletnie to:

  • oregano,
  • mięta,
  • tymianek,
  • melisa,
  • ogórecznik,
  • rozmaryn,
  • szałwia,
  • szczypiorek,
  • estragon.

Oprócz ziół wieloletnich istnieją też jednoroczne. Wśród najchętniej uprawianych gatunków jednorocznych znajdziesz: majeranek, bazylię, kolendrę oraz cząber. Dla niektórych ich wadę stanowi krótki okres kwitnienia i konieczność dosadzania co roku.

Jeden ogródek ziołowy – nieskończenie wiele możliwości

Czy wiesz, że oprócz niekwestionowanych walorów smakowych i właściwości leczniczych zioła mają także moc radzenia sobie z owadami? Tymianek pomaga walczyć z muszkami, natomiast bazylia i mięta pieprzowa – z komarami. Zioła są fantastyczne i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. To kolejny powód, żebyś zaprosił kilka ich gatunków do ogrodu; całej Twojej rodzinie wyjdzie to na zdrowie!

Przeczytaj też