Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak wybrać dobre drewno kominkowe? Sprawdź nasze porady.

drewno kominkowe, kominek,

Jeśli planujesz zakup kominka do domu, pewnie już wiesz, że nie każde drewno nadaje się na opał. Niektóre gatunki drzew nie tylko będą niewydajne, ale wręcz mogą zaszkodzić instalacji. Zobacz, czym nie wolno palić w kominku, które gatunki drzew nadają się na opał oraz jak wybrać najlepsze drewno kominkowe.

Drewno drzew iglastych

Do palenia w kominkach nie jest polecane drewno drzew iglastych. Posiada ono bardzo dużo żywicy, która pod wpływem wysokiej temperatury strzela, tworząc trudne do usunięcia plamy na szybach kominka. Podczas spalania drewno to wydziela także dużo dymu i sadzy, która osadzając się na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym, doprowadzić może do awarii.

Drewno drzew liściastych

Zdecydowanie lepszym rodzajem opału do kominka jest drewno drzew liściastych. Zawiera mało żywicy, wydziela mało dymu, pali się równomiernie. Stosując tego rodzaju drewno, zmniejszymy ryzyko zatkania przewodu kominowego i utrzymamy wnętrze wkładu w lepszym stanie. Pośród drzew liściastych najcenniejsze jest drewno twarde. Gatunki takie jak dąb, buk czy grab wydzielają najwięcej ciepła podczas spalania. Miękkie drewno drzew takich jak lipa czy topola sprawdzi się nieco gorzej – jest lżejsze, a przez to także mniej kaloryczne. Dobrze ilustrującym tę sytuację przykładem jest porównanie drewna topoli i grabu: suche drewno topoli o objętości 1 m2 waży tyle, co 0,54 m2 drewna grabu. Oznacza to, że aby uzyskać tyle samo ciepła, należy spalić prawie dwukrotnie więcej drewna topoli niż grabu. Co za tym idzie, decydując się na zakup drewna gatunków takich jak dąb, buk czy grab, możemy zaoszczędzić nieco miejsca na składowanie opału. Nie będziemy musieli też tak często podkładać do ognia. Inne gatunki nadające się na opał to między innymi brzoza, drzewa owocowe, jesion, olcha. Brzoza spala się dość szybko, ma wyjątkowo mało substancji smolistych. Drzewa owocowe dają równy płomień o miłym aromacie; nadają się do wędzenia. Jesion pali się długo i daje dużo ciepła, jest jednak trudny do pocięcia na szczapy. Olcha świetnie sprawdzi się w wędzarni, ponieważ nadaje potrawom wyjątkowego aromatu i poprawia ich kolor.

Na co zwrócić uwagę, kupując drewno na opał?

Drewno kominkowe powinno być sezonowane. Świeżo ścięte drzewo ma bardzo dużą zawartość wody, nawet 50-70%, przez co źle się pali, mocno dymi, sprzyja osiadaniu sadzy w przewodzie kominowym. Sezonowane drewno ma znacznie mniejszą zawartość wody, około 15-20%. Po zakupie warto przechowywać przygotowane do użycia szczapy w miejscu zadaszonym, tak aby ograniczyć ryzyko ponownego zawilgocenia. Na rynku dostępne jest także paliwo w postaci granulatu drewnianego. Przeznaczone jest do specjalnych kominków i pieców wolnostojących, posiadających dozowniki.

Wybierając drewno kominkowe, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na gatunek drzewa. Nie powinno być to drewno drzew iglastych, zdecydowanie lepiej wybrać drewno gatunków liściastych, takich jak buk, dąb czy grab. Warto też pamiętać, że twarde drewno cechować się będzie znacznie lepszą wydajnością niż drewno miękkie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przeczytaj też