Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jaki ekspres do kawy do biura, a jaki do domu? Rodzaje i funkcje ekspresów kawowych.

ekspres do kawy i filiżanka pełna kawy

Marzy Ci się filiżanka pysznej, świeżo zmielonej i zaparzonej kawy? A może chcesz zapewnić swoim pracownikom możliwość szybkiego przyrządzenia energetyzującego napoju? W obu przypadkach najlepiej będzie jak sprawdzisz, jakie są rodzaje i funkcje ekspresów kawowych oraz na co zwracać uwagę przy ich wybór.

Rodzaje ekspresów do kawy

Na początku musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy dzielą się na trzy główne grupy: ekspresy ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo-przelewowe.

W ekspresach ciśnieniowych zagotowana woda jest tłoczona przez zmieloną kawę pod wpływem ciśnienia. Tak zaparzona kawa jest pozbawiona goryczki, za to wydobywane są z niej składniki odpowiedzialne za smak i aromat. Ponadto ekspresy ciśnieniowe można podzielić na urządzenia ręczne (samodzielnie należy odmierzyć zmieloną kawę), automatyczne (ziarna kawy umieszcza się w specjalnym pojemniku, ekspres sam mieli oraz odmierza ilość kawy i wody) oraz kawiarki (ekspres niskociśnieniowy składający się z dzbanka, sitka na kawę i pojemnika na wodę).

Ekspresy przelewowe to znacznie prostsze i tańsze urządzenia. Składają się z pojemnika na kawę, dzbanka wykonanego z żaroodpornego szkła, papierowych filtrów jednorazowego użytku lub wielorazowej siatki oraz płyty grzewczej. Przypomina to nieco bardziej zautomatyzowany i profesjonalny sposób tradycyjnego parzenia kawy przy pomocy drippera.

I jak łatwo się domyśleć, ekspres ciśnieniowo-przelewowy łączy w sobie właściwości obu poprzednich urządzeń.

Ekspresy ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo-przelewowe różnych producentów możesz sprawdzić m.in. na https://www.beanbrothers.pl/ekspresy-i-mlynki/domowe-i-biurowe.html. Dzięki temu możliwe będzie porównanie i sprawdzenie parametrów poszczególnych urządzeń, zarówno do użytku domowego, jak i biurowego. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź, jakie są dodatkowe programy ekspresów kawowych.

Funkcje ekspresów kawowych

Są funkcje, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru ekspresów, ponieważ dzięki nim parzenie kawy jest prostsze, a otrzymany napój jest znacznie smaczniejszy.

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest automatyczny dozownik kawy – urządzenie samo określa, ile wody potrzebuje do pracy. W niektórych modelach można dodatkowo znaleźć filtr, który zatrzymuje chlor – wtedy do parzenia można użyć wody z kranu bez obawy o to, że zaszkodzi to Twojemu zdrowiu.

Jeśli należysz do osób, które bez kawy nie rozpoczynają dnia, może Ci się przydać ekspres z programatorem czasowym – dzięki temu możesz wcześniej ustalić, kiedy urządzenie zacznie automatycznie parzyć Ci kawę.

Przydatną opcją jest również samoczyszczenie ekspresu – wtedy nie musisz martwić się o to, że w środku powstanie pleśń, czy zalęgną się różne bakterie. Bardziej funkcjonalny jest też ekspres z wyświetlaczem LCD oraz ze specjalną dyszą umożliwiającą przygotowanie spienionego mleka.

Jaki ekspres do biura?

Wybierając domowy ekspres do kawy możesz uwzględnić wszystkie powyższe informacje. Jednak jeśli chcesz kupić urządzenia do użytku biurowego, musisz wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych aspektów.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybór ekspresu ciśnieniowego. Musi być prosty w obsłudze oraz umożliwiać przygotowanie różnego rodzaju kaw, dlatego najczęściej pracodawcy wybierają automatyczne ekspresy kawowe z wbudowanym młynkiem.

W zależności od tego, ilu pracowników jest zatrudnionych, można zakupić urządzenia do użytku domowego o pojemności 2 l lub sprzęt przeznaczony do mniejszej gastronomii (taki ekspres najlepiej sprawdza się w dużych korporacjach i przedsiębiorstwach).

Ekspres biurowy powinien być również wyposażony w pojemnik na fusy, gdzie sprzęt automatycznie zrzuca odpadki, a także w tackę ociekową. W biurach rzadko kontroluje się częstotliwość mycia ekspresów, dlatego koniecznym wyborem jest ekspres z funkcją samoczyszczenia.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przeczytaj też