Modne aranżacje ogrodu.

fontanna,

Przydomowy ogród to przestrzeń wyjątkowa – w okresie wiosenno-letnim spędzamy w nim bardzo dużo czasu odpoczywając na świeżym powietrzu, uprawiamy sport lub bawimy się z rodziną i przyjaciółmi. Jednak stworzenie ogrodu, który stwarzałby odpowiednie warunki do wszystkich tych aktywności wymaga niezwykle dużo pracy. Nie chodzi tu tylko o wysiłek fizyczny, lecz również stworzenie całej wizji ogrodu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i tworzył z domem jedną całość. A ponieważ to właśnie dom stanowi centrum i najważniejszy punkt naszej posesji, ogród powinien być skomponowany pod jego projekt.

Styl nowoczesny

Nowoczesny ogród powinien być przestrzenny i dawać poczucie swobody. Można to osiągnąć między innymi dzięki otwarciu ogrodu na krajobraz poza granicami posesji (bez tworzenia ścian drzew czy żywopłotów) oraz stworzeniu dużych, jednolitych przestrzeni – trawników czy oczek wodnych. Nowoczesność ciężko znosi detal, dlatego ostrożnie należy podchodzić do aranżacji ogrodu nowoczesnego – przesyt roślin i mebli ogrodowych czy niewłaściwie dobranie innych ozdób potrafi skutecznie zniweczyć poczucie spokoju, który panuje w takiej przestrzeni. Ilość gatunków roślin w nowoczesnym ogródku jest raczej niewielka, rzadko też występują one w większych zgrupowaniach. Podobnie ma się rzecz przy urządzaniu tarasu – kluczem jest minimalizm. Bardzo ważną cechą ogrodów nowoczesnych jest wykorzystywanie niebanalnych materiałów – np. egzotycznych gatunków drewna do budowy posadzki na tarasie.

Styl wiejski

Stanowi przeciwieństwo stylu nowoczesnego, idealnie nadaje się do aranżacji przestrzeni wokół domu drewnianego. Zachwyca przede wszystkim ogromną różnorodnością roślinności oraz naturalnością. Spotkać w nim można praktycznie wszystkie rodzaje roślin, również kwiaty polne. Jest powszechnie stosowany do aranżacji przestrzeni działkowej, jednak wymaga bardzo dużo czasu i energii, włożonych w pielęgnację roślin.

Styl angielski

Podobnie jak styl wiejski, styl angielski bazuje przede wszystkim na obfitości roślin, jednak jest z zasady bardziej uporządkowany. Ponadto ogrody angielskie wymagają raczej dużych przestrzeni, potrzebnych do umiejscowienia w nich takich charakterystycznych elementów jak oczka wodne czy altany. Inną dość specyficzną cechą ogrodu angielskiego jest liczna obecność dziko rosnących krzewów oraz pnączy, porastających ściany domów.

Styl japoński

Bardzo popularny wśród inwestorów styl japoński jest bardzo podobny do stylu nowoczesnego – również istotne są tu duże przestrzeni oraz zdecydowana dominacja zieleni, często spotykane są również akcenty wodne. O ile jednak w ogrodzie nowoczesnym nacisk stawiany jest na swobodę przestrzeni, tutaj jest ona tworzona z niezwykle wielką precyzją oraz poczuciem ładu i harmonii.

Urządzają ogród warto pomyśleć nie tylko o roślinach, ale również innych naturalnych akcentach. Doskonałym uzupełnieniem wystroju będzie tzw. zielony kamień, czyli serpentynit antygorytowy – jego wydobyciem z kopalni w Nasławicach zajmuje się firma KOSD.

Przeczytaj też