Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Nowe spojrzenie na korek.

Jeśli pamiętacie korkowe płytki sprzed lat to będziecie mile zaskoczeni ich teraźniejszą przemianą. Ten naturalny materiał stosowany jako okładzina ścienna kusi bogatą kolorystyką, dużą ilością faktur oraz najprzeróżniejszymi wzorami.

Dlaczego korek?

Korek posiada bardzo dużo cech przyjaznych człowiekowi. Zacznijmy od tego, że jest to materiał naturalny, który pozyskuje się z dębu korkowego. Przy pozyskiwaniu korka drzewa nie ulegają żadnemu uszkodzeniu. Korek jest odporny na wilgoć, pozwala zachować optymalną temperaturę we wnętrzu. Tworzy również odpowiedni mikroklimat. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików gdyż korek nie przyciąga kurzu. Nadaje się również idealnie do tłumienia hałasów. Jest miły w dotyku i tworzy przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Korek jest także bardzo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć go wilgotną ściereczką.

okladziny_scienne_muratto_2

Jak montować korek?

Płytki korkowe można układać samodzielnie. Wystarczy skorzystać z kilku prostych zaleceń. Przede wszystkim na samym początku trzeba przygotować ścianę w taki sposób aby była sucha oraz równa. Należy usunąć starą farbę i wyrównać szpachlówką ubytki. W momencie gdy zajmujemy się przygotowaniem ścian korek oraz klej powinien się aklimatyzować przez dobę w pomieszczeniu w którym temperatura nie jest niższa niż 15 stopni C. Najbardziej odpowiednią temperaturą do układania korka jest 18 stopni C. Gdy ściany są już przygotowane a korek przeszedł 24 godzinną aklimatyzację rozpoczynamy klejenie. Nakładamy pędzlem lub wałkiem welurowym równomierną i cienką warstwę kleju. Klej nakładamy na wewnętrzną warstwę płytki oraz na ścianę. Najlepiej jest użyć klej dyspersyjny, wodny ponieważ jest on ekologiczny i nie zawiera w sobie rozpuszczalnika. Po nałożeniu kleju na ścianę musimy odczekać co najmniej 30 minut do wyschnięcia podłoża. Po tym czasie możemy układać uprzednio posmarowane klejem i przeschnięte płytki dociskając je równomiernie gumowym młotkiem. Czas schnięcia to około 60-90 minut.

korek-dk1

Jak Wam się podoba?

Jeśli nadal nie przekonaliście się do wyboru korkowych okładzin to obejrzyjcie poniższe aranżacje w których wykorzystano płytki z kolekcji marek Wicanders i Muratto. Można wybrać absorbujące płytki w klasycznych naturalnych beżach i brązach z kolekcji Hawai Natural, Hawai White, czy Stone Art Oyster, ale także zachwycające odcieniami błękitu i szarości, aż po biel okładziny z kolekcji Hawai Platinium czy Fiord Exclusive. A jeśli poszukujecie czegoś bardziej wyrafinowanego to najbardziej odpowiednia będzie efektowna ściana w czerwieni z najnowszej kolekcji New Dekwall marki Muratto lub oryginalne organiczne wzory z kolekcji Organic Blocks. Te ostatnie są świetnym przykładem nowego spojrzenia na korek – płytki nawiązujące do form spotykanych w naturze: plastra miodu, skorup kokosa, etc. tworzą niepowtarzalną, dynamiczną aranżację godną nowoczesnego, designerskiego wnętrza.

korek-dk2
korek-dk3
okladziny_scienne_muratto_1
Przeczytaj też