Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

Budowa domu jest sporym wyzwaniem. Warto jednak zwrócić swoją uwagę i w toku projektowania, budowania i urządzanie naszego przyszłego miejsca zamieszkania wykorzystać takie materiały i techniki, które obok zapewnienia wygody będą także źródłem oszczędności energii.

Na etapie budowy

Mówiąc o domu energooszczędnym trzeba mieć na myśli taki budynek, którego zapotrzebowanie na energię wynosi maksymalnie 40kWh/rok. Warto tu zaznaczyć, że standardowe zapotrzebowanie to około 100 do 120 kWh/ rok. W celu osiągnięcia takich wyników należy już na etapie budowy naszego domu korzystać z odpowiednich materiałów. Chcąc cieszyć się domem energooszczędnym nie należy zatem korzystać z materiałów bez odpowiednich atestów i wiadomego pochodzenia. Jakość jest bowiem gwarantem odpowiednich rezultatów, które przekładając się na oszczędności. Co istotne, to także ekipa stawiająca nasz budynek nie powinna składać się z przypadkowych „majster” a być wykwalifikowanym zespołem posiadającym odpowiednie uprawnienia i umiejętności. Warto tu także zaznaczyć, że do ocieplenia (i wnętrza i elewacji) najlepsza będzie pianka pur nakładana natryskowo, która znacznie obniża koszty ogrzewania, a jej koszt zwraca się już po kilku latach. Do tego jest bezpieczna dla alergików i samo gasnąca, a więc bezpieczna.


 

Przeczytaj też: Wszystko o tynkach dekoracyjnych.

 

Nowoczesne elementy wyposażenia

Dom energooszczędny to jednak nie tylko materiały, z których zostanie on wykonany. To także wszelkie elementy, które znajdują się w codziennym użytku, kiedy nasz budynek będzie już użytkowany. Dlatego też tak ważne jest, by w celu zaoszczędzenia w przyszłości nie tylko energii ale także pieniędzy zainwestować w nowoczesne i energooszczędne urządzenia AGD i RTV.

Warto przy tym zwrócić uwagę na takie urządzenia, jak:

– pompy ciepła, które pozwalają na ogrzewanie domu przy pomocy ciepła pobranego z otoczenia, gruntu lub powietrza,

– wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, co pozwala na wymianę powietrza, wtedy kiedy tego potrzebujemy i jednocześnie daje możliwość ogrzania pomieszczenia,

– kolektory słoneczne, które pozwolą na uzyskanie energii elektrycznej z promieni słonecznych.

Ogromne oszczędności energii i wody można osiągnąć dzięki urządzeniom energooszczędnym o wysokiej klasie oszczędności. Warto także zwrócić swoją uwagę na baterie do wody, które pozwalają na ograniczenie jej zużycia.

DomHobby.pl to wiele osób, które współtworzą tą treść. Jeśli Ci się spodoba będzie nam niezmiernie miło.