Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Ogród na balkonie i tarasie.

Stworzenie zielonego zakątka na balkonie, czy tarasie nie jest wcale trudnym zadaniem. Możemy taką zewnętrzną przestrzeń wykorzystać nie tylko do odpoczynku, ale także jako ogród produkcyjny.

Jednoroczne czy wieloletnie

Zwykle na balkonach są co roku sadzone nowe rośliny. Nawet wieloletnie petunie czy pelargonie traktuje się zazwyczaj jako jednoroczne. Głównie dlatego, że ich przechowywanie jest kłopotliwe, bo na czas zimowych miesięcy trzeba znaleźć im miejsce w pomieszczeniu, a nie każdy dysponuje potrzebną przestrzenią.

Wieloletnie rośliny na balkon

Jeśli chodzi o wieloletnie rośliny zimujące na balkonie to ich wybór mamy naprawdę ogromny. Od takich jak krzewy ozdobne na przykład azalie, po owocujące w pojemnikach drzewka kolumnowe. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Owocowe czy ozdobne

Nie jest powiedziane, że rośliny dające owoce nie będą rosnąć na tarasie. Dobierając odpowiednie rośliny jak i pojemniki możemy mieć prawdziwy ogród obfitości.

Borówka amerykańska

Ten krzew potrzebuje niewysokich pojemników, ale dość szerokich. Docelowo mogą to być misy o średnicy około 50 cm. Wysokie na około 30-40 cm. Po posadzeniu krzewu borówki możemy wsadzić obok niej, w tym samym pojemniku wrzosy. Obie rośliny mają podobne wymagania, i nie będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Krzewy na pniu

Niezłym rozwiązaniem jest sadzenie w pojemnikach krzewów na pniu. Mamy wtedy piętrowe ułożenie roślin co wprowadza dynamikę oraz daje dodatkowe miejsce dla niskich roślin okrywowych. Na przykład doniczkę gdzie rośnie agrest możemy obsadzić okrywowym barwinkiem, dzięki temu woda nie będzie tak szybko parować.

Ozdobne krzewy i krzewinki

Bez przeszkód możemy posadzić na naszym balkonie skrzynki z wieloletnimi roślinami. Może to być lawenda, która pięknie kwitnie i pachnie w gorące wieczory. Do tego możemy zbierać jej kwiaty do suchych bukietów.

Krzewy ozdobne

Jak nasz balkon jest przez większość czasu w cieniu to nic straconego. Tylko rośliny na niego trzeba będzie wybrać inne. Dobrym rozwiązaniem są azalie, rodoendrony tylko wybierajmy te mniejsze odmiany. Z bylin duży potencjał mają żurawki o różnych kolorach liści.

Największą szkołą przetrwania jest jednak zimowanie roślin na balkonie. Sprawdzonym sposobem jest wsadzenie pojemników z roślinami do większych i zapełnienie przestrzeni miedzy nimi torfem. Dodatkowo można obsypać też torfem górną warstwę pojemnika z rośliną. Pomocne będzie też okrycie roślin agrowłókniną, jednak ze względów estetycznych o wiele bardziej pożądana będzie słomiana mata. W celu zakrycia niezbyt pięknie wyglądających zimą roślin możemy balkon zasłonić matą wiklinową równo z wysokością barierki.

Artykuł powstał we współpracy z Internetowym Sklepem Ogrodniczym PodkarpackieSady.pl.

Źródła:

http://www.syneko.pl/krzewy-do-ogrodu-przydomowego
http://www.zdrowy-styl-zycia.pl/ogrod-dla-leniwych/

Przeczytaj też