Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Płyta Grzewcza, Gazowa Czy Indukcyjna – Którą Wybrać?

W nowocześnie urządzanych kuchniach miejsce starych kuchenek coraz częściej zajmują płyty grzewcze, gazowe lub indukcyjne. Jest to rozwiązanie dużo praktyczniejsze i wygodniejsze w eksploatacji. Takie rozwiązanie zajmuje mniej miejsca, łatwiej utrzymać ją w czystości i znacznie łatwiej jest nam dostosować jej funkcje do konkretnych oczekiwań. Poniżej podpowiadamy jaką płytę grzewczą wybrać i czym się kierować podczas zakupu.

Płyta gazowa czy indukcyjna

Na polskim rynku, pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje płyta gazowa. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, przekonasz się, że z perspektywy czasu płyta gazowa jest opcją dużo tańszą i pozwalającą sporo zaoszczędzić pod względem finansowym. Indukcja natomiast imituje znacznie więcej ciepła przenikającego przez garnek, co sprawia, że czas gotowania będzie krótszy o niemal połowę. Biorąc jednak pod uwagę koszty zakupu i samej eksploatacji, pierwszy wariant sprawdzi się dużo lepiej.

Jak to wygląda i ile kosztuje?

Koszty zakupu płyty gazowej lub indukcyjnej znacząco się różnią. Różni się również efekt pracy na obydwu z nich. Płyta gazowa jest tańsza ale wytwarza mniej energii cieplnej niż indukcyjna. Poniżej przedstawiamy jak wygląda to w praktyce.

• Koszty zakupy płyty indukcyjnej

wahają się od 900 zł do kilku tysięcy. Dodatkowo musimy doliczyć koszty zakupu garnków, indukcja wymaga specjalnego wyposażenia, jeżeli wcześniej miałeś w domu kuchenkę lub płytę na gaz, nie będziesz mógł gotować w tych samych garnkach. Do kosztów zakupu sprzętu będziesz musiał więc doliczyć jakieś 600 do 1000 złotych. Oczywiście całego wyposażenia nie musisz kupić od razu, możesz stopniowo wzbogacać kuchenne wyposażenie. Dużo prościej będzie jeżeli już wcześniej miałeś w kuchni indukcję i chcesz ją po prostu wymienić na nowszy model. Warto jednak zwrócić uwagę na konkretny model i jego wymagania, które mogą być różne. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że na indukcji gotuje się szybciej. Szczególnie polecana osobom zabieganym i zapracowanym, pozwala szybciej przygotować posiłki, jest również łatwa w utrzymaniu czystości. Po gotowaniu wystarczy przetrzeć ją szmatką. Dużym minusem jest fakt, że jeżeli w domu czy bloku pojawi się awaria prądu, nie będziesz w stanie nic ugotować. Ważną zaletą takiego sprzętu jest bezpieczeństwo użytkowania, jest to szczególnie ważne w kuchni, w której często przebywają dzieci. Pole grzewcze rozpoznaje naczynie umieszczone na nim i ogrzewa je bezpośrednio poprzez indukcję, oznacza to że przemiana energii elektrycznej na cieplną zachodzi bezpośrednio na dnie garnka, po usunięciu go, powierzchnia jest chłodna lub lekko ciepła. Ryzyko poparzeń jest więc znacznie mniejsze.

płyta indukcyjna 230v

• Ile kosztuje płyta gazowa i jak działa

Płytę gazową kupisz w cenie od 400 do 4000 zł, w zależności od tego czego oczekujesz i jaki sprzęt jest Ci potrzebny. Większy problem pojawia się w sytuacji kiedy nie masz przyłączy gazowej, koszt jej założenia to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od specyfiki instalacji. Alternatywnym rozwiązaniem może być zakup butli z gazem, wówczas jednak będziesz musiał pamiętać o jej wymianie i uzupełnianiu. Przypuśćmy jednak, że przyłącz gazowa została zrobiona wcześniej, wówczas całkowity koszt nie powinien przekroczyć jedynie kosztu zakupu płyty. Do wyboru masz kilka wariantów zróżnicowanych pod względem ilości palników (w ofercie producentów znajdziemy 2, 3, 4 lub 5 palnikowe), i materiałów z jakich została wykonana. W płycie grzewczej gazowej ruszt, na którym umieszczane są naczynia podczas gotowania nad płomieniem może być jedno lub dwuczęściowy, a nawet osobny dla każdego palnika. Dodatkowo sprzęt może posiadać potrójny wieniec – turbo, co w znaczącym stopniu zwiększy moc i da lepsze efekty podczas przygotowywania posiłków. Taki element wyposażenia kuchni jest również atrakcyjny pod względem wizualnym. Materiały z jakich najczęściej zostają wykonane to stal nierdzewna lub szkło ceramiczne w różnych kolorach. Jeżeli nie przeszkadza Ci dłuższy czas gotowania i chcesz zaoszczędzić – jest to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie.

płyta grzewcza gazowa

Co Polacy kupują najczęściej?

Jak się okazuje, Polacy wciąż dużo chętniej decydują się na zakup oszczędniejszego (pod względem finansowym) wariantu. W naszych domach najczęściej goszczą więc płyty lub kuchenki gazowe. Jednym z najpopularniejszych modeli jest płyta gazowa emaliowana lub ze stali nierdzewnej. Polacy z natury działają rozsądnie, stawiając na jakość i gwarancję wielu lat wygodnego użytkowania. W rankingu 2018 roku na jednej z wiodących pozycji znajduje się emaliowana płyta grzewcza marki Kernau model KGH 644 CO w kolorze miedzi, do wyboru mamy również kolor biały, beżowy lub inne w zależności od własnych upodobań i stylu wyposażenia kuchni. Na drugim miejscu uplasowała się natomiast wykonana ze stali płyta gazowa inox marki Whirpool model – AKM 260 IX. Na wysokich pozycjach znajdują się również modele oferowane przez polskiej marki Kernau. Polska, solidna jakość nadal nas nie zawodzi, a opinie na temat działania sprzętu zdecydowanie zachęcają do zakupu. W zestawieniu najczęściej sprzedawanych indukcji, bardzo dobrze wypada płyta indukcyjna dwupalnikowa do zabudowy marki Kernau model KIH3211-1B (dobre rozwiązanie do biura) oraz płyta indukcyjna 230v model KIH7431-2B tego samego producenta.

Płyta gazowa emaliowana, szklana czy ceramiczna?

Płyty szklane produkowane są ze szkła hartowanego, pod względem wizualnym znacząco przypominają elektroniczne. Oferowane przez producentów modele prezentują się niezwykle elegancko i praktycznie. Do wyboru mamy szklaną płytę w kolorze czarnym, beżowym, białym, srebrny, grafitowy i inne dostosowane do oczekiwań Klientów i charakteru wnętrza, gdzie zostaną zainstalowane. Taka propozycja ma jednak swoje minusy, ciężko utrzymać ją w czystości. Na pięknej szklanej tafli widać niemal każde odbicie dłoni, zaplamienia, itp. czego przy aktywnym użytkowaniu nie jesteśmy w stanie uniknąć.

Emaliowane płyty to idealne rozwiązanie dla osób lubiących styl retro, w takim wnętrzu kuchennym prezentują się naprawdę świetnie, dodając mu charakteru i szyku. w porównaniu do wersji szklanej, są one łatwe do czyszczenia, trzeba natomiast bardzo uważać, żeby pod wpływem roztargnienia czy nieuwagi nie uderzyć ciężkim przedmiotem, emalia wykazuje tendencję do odpryskiwania. Dużym plusem tego wariantu jest osadzenie rusztów, umieszczone są one w zagłębieniach co ułatwia utrzymanie czystości, zapobiegając rozlaniu się płynów po całej płycie. Najczęściej wybieranym kolorem jest biały choć producenci oferują również inne wersje.

Ceramika rozgrzewa się przez długi czas, a po ugotowaniu długi czas pozostaje gorąca. Jest to olbrzymi minus jeżeli chodzi o kwestię bezpieczeństwa czy wygody. Dla osób, które cenią sobie porządek i zaraz po gotowaniu chcą zetrzeć ceramiczną powierzchnię nie będzie to dobre rozwiązanie. Po zakończeniu gotowania należy odczekać co najmniej 30 min aby płyta wystygła i nie powodowała zagrożenia oparzeniem. Ceramiczne płyty są jednak w modzie, taki model pięknie prezentuje się w kuchni nowoczesnej.

Każdy z wariantów ma swoje plusy i minusy. Przed zakupem sprzętu grzewczej dla siebie powinieneś dobrze się zastanowić czego oczekujesz i jakie są Twoje cele. Jeżeli gotujesz rzadko i zależy Ci na czasie możliwe, że lepiej sprawdzi się indukcja, dla rodzin wielodzietnych, gdzie przy kuchni spędzasz wiele czasu zdecydowanie lepszą opcją okaże się płyta gazowa, jej eksploatacja jest około połowę tańsza.

Przeczytaj też