Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

Zapewniają komfort cieplny i akustyczny, dają poczucie prywatności i bezpieczeństwa – mowa oczywiście o… roletach. Pytanie tylko, czy lepiej wybrać do domu rolety wewnętrzne, czy zewnętrzne. Jakie mają one wady i zalety oraz kiedy zastosowanie jednych bądź drugich będzie bardziej wskazane?

 

Rolety wewnętrzne popularnym rozwiązaniem.

W blokach mieszkalnych i w domach jednorodzinnych, okna bardzo często wyposażane są w rolety. Mogą być one instalowane na szereg różnych sposobów, a dostępne w sklepach systemy kasetowe pozwalają na samodzielne zamontowanie rolet w oknach. Rolety wewnętrzne dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej, a więc istnieje możliwość ich dopasowania do charakteru i stylizacji wnętrza. Znacznie mniejszy zakres manewru mamy w tym względzie w dziedzinie rolet zewnętrznych, w przypadku których na ogół producenci stawiają na funkcjonalność, a nie na estetykę.


 

Przeczytaj też: Wszystko o tynkach dekoracyjnych.

 

Funkcjonalność rolet.

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i wewnętrzne mają zapewniać prywatność we wnętrzach domowych oraz redukować dostęp światła naturalnego do pomieszczeń użytkowych. Oba rodzaje rolet dają możliwość redukcji temperatury w domu czy ograniczania strat ciepła w ciągu zimy. Zaciemniają pomieszczenia, ale rolety zewnętrzne są w tym względzie bardziej skuteczne. Dzięki nim nawet w środku dnia można we wnętrzu sypialni czy na przykład w pokoju dziecięcym stworzyć przyjemny mrok, sprzyjający zaśnięciu i wypoczynkowi. Rolety zewnętrzne mają dodatkowo ten atut, że pozwalają na oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Podczas chłodnych dni rolety zmniejszają straty ciepła przez okna, zaś latem chronią przed upalnym słońcem. Jest to szczególnie cenne w pomieszczeniach na poddaszu. W przypadku rolet zewnętrznych firmy VELUX producent zapewnia, że zatrzymują one nawet do 95% ciepła latem, obniżając temperaturę we wnętrzu, a co za tym idzie – mogą z powodzeniem zastępować drogą i niekorzystną dla zdrowia wielu osób klimatyzację. Z kolei w ciągu zimy właściwe operowanie roletami spowoduje, że szyby będą najpierw gromadzić ciepło z promieni słonecznych, a następnie zasłonięcie rolet uniemożliwi utratę darmowej energii cieplnej z wnętrza domu.

Pomimo że większość rolet zewnętrznych nie ma atestu antywłamaniowego, to jednak bez wątpienia utrudniają one w rzeczywistości możliwość wtargnięcia do wnętrza domu intruza.

Rolety zewnętrzne mają więcej zalet niż wewnętrzne, ale na ogół są droższym rozwiązaniem, którego zastosowanie w praktyce wymagać może niekiedy skucia części elewacji budynku. Z roletami wewnętrznymi jest mniej problemów, można je zamontować nawet samodzielnie, ale też nie mają tak wysokich parametrów użytkowych, jak rolety zewnętrzne.

 • Beti

  Sądzę że to dobre rozwiązanie, rozważałam już założenie takich rolet ale przeraża mnie koszt.
  Biorąc pod uwagę że taka inwestycja się zwróci warto z niej skorzystać.
  Najchętniej poznałabym opinię osób które mają je już w swoich domach.

 • Łukasz

  Kiedyś stałem przed podobnym dylematem. Ofert faktycznie na rynku jest bardzo dużo i ciężko się zdecydować. Mnie przekonało bezpieczeństwo, które po części zapewniają rolety zewnętrzne.

 • Bartosz

  Jestem zbyt biedny, żeby inwestować w coś co do końca nie spełnia moich oczekiwań. Dlatego zainwestowałem w jakiś czas temu w rolety zewnętrze. Opłaciło się.

 • Ala

  Każdy powinien podejść do tego indywidualnie i nie sugerować się opiniami znajomych, tylko zobaczyć co najbardziej jest mu potrzebne. Dobrze jest porozmawiać z jakimś specjalistą, on dobrze doradzi a my będziemy zadowoleni z zakupu.

 • pati

  Mam rolety od kilku lat, nie zauważyłam różnicy jeśli chodzi o oszczędności ale są ładne, funkcjonalne i dają poczucie bezpieczeństwa i intymności.