Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Rośliny pływające do akwarium.

Akwarium bez rośliny pływającej wyglądałoby bardzo pusto, również rybkom mogłoby się to nie spodobać, ponieważ w zbiorniku pełnym flory czują się lepiej i chętniej się rozmnażają. Masz problem z wyborem odpowiednich kwiatów do twojego akwenu wodnego? Nie wiesz które wybrać? Oto nasze propozycje jak umilić wystrój twojego zbiornika, aby organizmom, które się w nim znajdują żyło się lepiej.

 

Limnofila wodna

Jest to kwiat, który najlepiej czuje się oczywiście w wodzie, ma on długą łodygę i jasnozielone liście. Nazywana jest również lisim ogonem. Jego, wcześniej wspomniana, łodyga jest w stanie przebić się zdecydowanie ponad taflę wody. Wyrasta ona na wysokość 25-50 cm, dlatego przeznaczona jest do wysokich akwariów. Rośliny te bardzo lubią światło, a silnie oświetlona może zmienić kolor na czerwony. Dobrze się czuje w temperaturze ok. 25 stopni. Limnofila wodna wymaga żywego podłoża i dostępu do światła.

Pistia rozetkowa

Pistia rozetkowa nazywana jest również sałatą wodną ze względu na jej kształt. Wyrasta ona na wysokość 10 cm i posiada mięsiste jasnozielone liście, które w dotyku przypominają zamsz. Niesamowicie prezentują się jako dekoracja naszego zbiornika na rybki. Najlepiej rozwija się w wodzie o temperaturze ok. 26 stopni.

Salwinia pływająca

Roślina ta jest paprocią naturalnie występującą w Polsce. Można ją uprawiać w temperaturze bardzo zróżnicowanej od 12 do 30 stopni, co sprzyja rozwijaniu się tej rośliny w akwariach zimnowodnych. Jej wadą jest to, iż przetrwa tylko rok, po upływie tego czasu należy ją wymienić, ponieważ obumiera. Ma ona okrągłe lub eliptycznie liście pokryte delikatnymi włoskami. Zapewnia ona dobre schronienie dla ryb.

Wgłębka wodna

Jest to wodna ozdoba, którą można uprawiać na dwa sposoby. Można ją przytwierdzić do podłoża i innych obiektów w akwarium lub pozwolić jej na swobodne pływanie po tafli wody. Toleruje ona szeroki zakres temperatur, bo aż od 10 do 30 stopni. Rośliny z tego gatunku mają jasnozielony kolor i są często spożywana przez ryby. Lubi wody miękkie i oczyszcza je z fosforanów.

Rzęsa drobna

Rzęsa drobna unosi się na tafli wody. Jest zbudowana z drobnych liści, a jej całkowita średnica to od 3 do 5 cm. Akwaryści chwalą ją za pochłanianie dużej ilości azotanów. Jest to wspaniałe schronienie dla narybku oraz stanowi pożywienie dla ryb roślinożernych. Rzęsa jest bardzo łatwa w uprawie, dobrze się czuje w każdej temperaturze, jednakże wymaga ona odpowiedniego naświetlenia. Bardzo szybko się rozrasta dlatego musimy to kontrolować.

Limnobium rozłogowe

Limnobium rozłogowe posiada okrągłe liście o sercowatej podstawie i średnicy ok. 3 cm. Wypuszcza ona długie korzenie, które swobodnie zwisają w stronę dna akwenu i mogą się tam ukorzeniać. Ten liściasty organizm jest idealny dla ryb zjadających rośliny, narybku, dla którego stanowi schronienie oraz podpowierzchniowych ryb.

Limnobium rozłogowe wymaga dużego naświetlenia. Czuje się idealnie w temperaturze od 20 do 30 stopni. Szybko się rozrasta i pokrywa duże powierzchnie wody.

Hygrozyra aristata

Ta ozdoba wodna posiada liście o długości 3 do 4 cm, a ich szerokość wynosi 1 cm. Osadzona jest na grubych ogonkach. Kwitnie na piękny niebieski kolor. Oczyszcza ona wodę, usuwając z niej substancje mineralne i organiczne. Jest to flora pływająca o niewielkich wymaganiach. Szybko wyrasta oraz nie potrzebuje dużego oświetlenia.

Zalety hodowli żywych roślin w akwarium

To twój indywidualny wybór czy wybierzesz rośliny żywe, czy plastikowe do swojego zbiornika wodnego jednakże istnieje wiele zalet hodowli żywych organizmów w zbiornikach domowych m.in.:

  • produkują tlen, niezbędny dla rybek,
  • pochłaniają wiele szkodliwych substancji,
  • stabilizują środowisko wodne,
  • są jednym z pożywień dla rybek roslinorzernych,
  • uspokajają,
  • są elementem dekoracyjnym

Co robić by rośliny dobrze się rozwijały

Jeśli chcemy, aby nasze zielone organizmy, które hodujemy w zbiorniku wodnym dobrze się rozwijały musimy zapewnić im odpowiednie naświetlenie, które kupisz w profesjonalnym sklepie jak np. Planta Garden. Nie możemy wystawić ich jednak na bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym, lepszą opcją będzie oświetlenie sztuczne lub położenie zbiornika w miejscu, gdzie promienie słoneczne docierają w mniejszym stopniu.

Liściaste organizmy wymagają również czasu i cierpliwości. Od momentu ich posadzenia potrzebują około czterech do sześciu tygodni na to aby w zupełności się rozwinęły.

Podsumowanie

Przedstawione gatunki są bardzo łatwymi w hodowli oraz sprzyjają życiu rybek, dlatego zachęcam do kupowania żywych, liściastych organizmów wodnych.

Przeczytaj też