Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Szpadel, łopata i szufla – różnice, zastosowanie i wybór.

Wydawałoby się, że dbanie o ogród to proste i oczywiste (choć pracochłonne) zajęcie. Jednak już podczas wyboru narzędzi można się pogubić.

Zakładamy ogród

Każdy, kto buduje dom, marzy o pięknym ogrodzie, w którym będzie można spędzać dni na leżaczku, może przy basenie lub w cieniu wysokich drzew. Żeby urzeczywistnić takie marzenia trzeba jednak trochę czasu i pracy. Kiedy zakładamy nasz wymarzony ogród, zanim jeszcze będziemy mogli cieszyć się zielenią i kwiatami, musimy dokonać tak prozaicznych czynności jak przekopanie i użyźnienie gleby, przygotowanie jej pod zasianie trawy, pozbycie się chwastów, i tak dalej i tak dalej… Dlatego też potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Poniżej pokrótce przybliżono kilka z nich, więcej znajdziecie w artykule: Szpadel, łopata, szufla – różnice, zastosowanie i wybór.

szpadel, łopata, grabie

Szpadel

Szpadel rozróżnimy przede wszystkim po tym, że jest ostro zakończony i będzie miał niższe niż łopata ścianki. Dzięki takiej budowie, narzędzie to idealnie nada się do przekopania ogródka. Z jego pomocą rozbijemy nawet twardsze grudy ziemi, uporamy się także z głęboko zakorzenionymi chwastami. Ponieważ używając szpadla niejednokrotnie natkniemy się na opór w glebie i będziemy musieli przyłożyć więcej siły, warto zainwestować w taki z metalowym trzonkiem.

szpadel

Łopata

Łopata to dla ogrodnika podstawowe narzędzie pracy. Jej powierzchnia jest szeroka, zazwyczaj płaska lub zaokrąglona, ścianki ma wyższe niż szpadel. Przyda się do przerzucania ziemi czy też kopania w miększej glebie. Spokojnie można zdecydować się na taką z drewnianym trzonkiem. Jeśli nasze prace ogrodowe nie wymagają dużej siły i gleba jest raczej sypka, możemy działać łopatą. Nie odchwaścimy nią natomiast większych powierzchni.

Szufla

Szufla jest rodzajem łopaty, ma głębszą łyżkę i lżejszą budowę. Jest ona przystosowana do przerzucania na przykład gleby czy kompostu, ale również śniegu w zimie. Szuflą nie da się kopać, jest ona tak skonstruowana, żeby dobrze nabierać sypki materiał. Dzięki jej lekkości, ale dużej wytrzymałości, jesteśmy w stanie podnieść nią większy ciężar. Dlatego też bardzo się przyda, jeżeli będziemy musieli na przykład przenieść ziemię po przekopaniu ogrodu w inne miejsce.

Warto zaopatrzyć się we wszystkie trzy narzędzia i zdecydowanie ułatwić sobie ogrodowe prace, na każdym etapie.

Przeczytaj też