Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Zalety parkietu drewnianego.

drewniana podłoga w salonie

Drewniane podłogi kojarzą się nieodłącznie ze starymi domami i tradycyjnymi aranżacjami. Drewno to materiał, którzy przywodzi na myśl domowe ciepło. Jednocześnie parkiety wykonane z naturalnego drewna są bardzo trwałe i efektowne pod względem wizualnym. Dlatego ich popularność cały czas nie maleje.

 

Kilka słów o drewnianym parkiecie

Mimo, że na rynku budowlanym jakiś czas temu pojawiły się sporo tańsze panele podłogowe, klasyczne, drewniane parkiety wciąż mają swoich zagorzałych zwolenników. Parkiet drewniany wykonywany jest na ogół z drewna bukowego, dębowego, klonowego bądź egzotycznego. Ma formę litych deszczułek z wyprofilowanym fryzem połączenia wpust-wypust lub sklejonych ze sobą kilku warstw drewna. Tego typu podłoga doskonale sprawdza się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Dlaczego parkiet drewniany jest tak popularny? Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć?

Inwestycja na długie lata

Zakup parkietu drewnianego Finishparkiet jest inwestycją na wiele lat. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które mają na względzie kwestie ekonomiczne. Jednak nie można zapominać, że parkiet prezentuje się bardzo efektownie. To materiał naturalny i przyjazny w dotyku. Wprawdzie jego montaż wymaga nieco większych nakładów finansowych niż ma to miejsce np. w przypadku zakupu paneli podłogowych, ale inwestycja szybko się zwraca. Parkiet drewniany wysokiej jakości posłużyć może bowiem nawet przez kilkadziesiąt lat. Przez ten czas nie traci nic ze swojego uroku i nie potrzebuje uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwujących.

Sporą zaletą parkietu drewnianego są jego doskonałe właściwości izolacyjne. Wyróżnia się on wysoką izolacją termiczną i akustyczną zarazem. W ofercie sklepów znaleźć można obecnie parkiety wykonane z wielu gatunków drewna krajowego i egzotycznego. Do wyboru są parkiety klasyczne, lamelowe, mozaikowe i wiele więcej. Dlatego bez problemu można dobrać podłogę odpowiednią do aranżacji danego wnętrza. Parkiet wbrew pozorom sprawdza się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Parkiet drewniany – jak nie popełnić błędu w czasie zakupów?

Drewniany parkiet nie sprawia większych problemów w czasie eksploatacji, ale podczas jego zakupu warto mieć na uwadze kilka elementów. Przede wszystkim do wyboru są w zasadzie dwa typy parkietów. Poza tymi klasycznymi, które wymagają wykończenia, a więc szlifowania i zabezpieczenia, w sprzedaży znajdują się parkiety gotowe z powierzchnią już wykończoną.

Jakość samego parkietu w dużej mierze zależy jednak od gatunku zastosowanego drewna i jego klasy. Oznaczenia klas ujęte są w skali pięciostopniowej. Klasa I to drewno pozbawione sęków z jednolitym usłojeniem i barwą. Klasy III, IV i V dopuszczają obecność sęków i większe zróżnicowanie kolorystyczne. Wybór to kwestia indywidualna, gdyż wielu osobom obecność sęków czy wybarwień nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie. Uważają one, że to tylko dodaje parkietowi naturalnego uroku. Wszystkie oznaczenia odnośnie klas powinny znajdować się na opakowaniu parkietu. W razie potrzeby można o pomoc poprosić zawsze fachowca.

Przeczytaj też