Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Zrób sobie loft, czyli jak wykreować industrialny klimat w naszych wnętrzach.

ściana w cegle, loft, czerwona cegła

Prawdziwe lofty ulokowane są w dawnych fabrykach i magazynach. Jednak industrialną atmosferę można zbudować praktycznie w każdym wnętrzu. A jak przeobrazić zwykłe mieszkanie w klimatyczny loft? Wystarczy trzymać się kilku wskazówek.

Beton i cegła we wnętrzu.

Odsłonięta cegła na ścianach, czy surowy beton to bardzo charakterystyczna cecha prawdziwego loftu. Rozwiązanie jeszcze nie tak dawno niedoceniane, dziś święci triumfy i wykorzystywane jest nie tylko we wnętrzach industrialnych, ale również w nowoczesnych aranżacjach. Nic dziwnego, skoro beton i cegła tak pięknie łączą się z materiałami typu szkło, drewno czy metal.

[alert type=white ]”Aby uzyskać efekt loftu, podczas wykańczania warto zastosować płytki wycięte z prawdziwej cegły. Unikniemy wrażenia imitacji, ponieważ na ścianie będziemy mieli prawdziwą cegłę. Przy czym należy pamiętać, że kilkudziesięcioletniej cegły prawdziwego loftu nigdy nie zastąpimy – jej historia dodaje wnętrzom niesamowitego charakteru.”[/alert]

Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni

loft_-_wnetrze_w_stylu_industrialnym_1
Materiały prasowe Nowej Papierni, fot: Konrad Borkowski

A co z tym betonem?

Tutaj pole do popisu jest ogromne. Beton architektoniczny jest coraz bardziej docenianym materiałem aranżacyjnym. Producenci oferują gotowe płyty betonowe o przeróżnych fakturach i kolorach, które z powodzeniem możemy wykorzystać podczas urządzania naszego wymarzonego loftu. Jednak możliwości betonu są dużo większe, a w lofcie znajdzie się miejsce dla wielu przedmiotów i dekoracji utrzymanych w industrialnej stylistyce. Możemy więc swoje przyszłe wnętrze zaaranżować także meblami wykonanymi z betonu, dekoracjami w postaci betonowych donic, liter, świeczników czy chociażby kuchennym betonowym blatem.

loft_-_wnetrze_w_stylu_industrialnym_2
Materiały prasowe Nowej Papierni

Jak uzyskać loftową przestrzeń?

Otwarta przestrzeń w małych wnętrzach jest również możliwa do uzyskania. Jest na to wiele sposobów. Jednym z nich może być usunięcie niektórych ścian i podniesienie nadproży drzwi. Stworzona w taki sposób otwarta przestrzeń ma pozytywny wpływ na doświetlenie całego wnętrza. Zamiast zamkniętej kuchni warto zdecydować się także na aneks kuchenny. Aby uzyskać loftową przestrzeń możemy także pokryć posadzkę żywicą, która idealnie wkomponuje się w industrialny klimat. Wylanie jej we wszystkich pomieszczeniach stworzy efekt dużo większej przestrzeni. W niedużych łazienkach możemy zastosować duże lustra na ścianach, które są bardzo popularnym elementem stosowanym do optycznego powiększania wnętrz. Do kreowania loftowej przestrzeni doskonale nadaje się także szkło. Szklane ściany lub ściany wykonane z luksfery doskonale wydzielą strefy mieszkalne, ale nie ograniczą powierzchni loftu jak zwykła ściana.

loft_-_lazienka_w_stylu_industrialnym_1
Materiały prasowe Nowej Papierni
loft_-_lazienka_w_stylu_industrialnym_2
Materiały prasowe Nowej Papierni
loft_-_wnetrze_w_stylu_industrialnym_4
Materiały prasowe Nowej Papierni

Loft w otoczce minimalizmu.

Minimalizm to nierozłączna cecha wnętrz w klimacie loftowym. Zagracone bibelotami i sporą ilością mebli wnętrze to nie jest dobry pomysł. Tutaj sprawdzi się jedynie umiar. Loftowa estetyka czerpie w tej kwestii ze stylu skandynawskiego. Nieco surowy, industrialny charakter jest tym co lofty lubią najbardziej. Oczywiście nie bójmy się wprowadzenia żywej kolorystyki. Powinny to jednak być akcenty wykorzystane w umiarze.

loft_-_wnetrze_w_stylu_industrialnym_5
Materiały prasowe Nowej Papierni

Industrialny wystrój loftu.

Loft jest o tyle wdzięcznym wnętrzem, że odnajdą się w nim elementy z każdej bajki. Przykładowo zarówno meble retro jak i utrzymane w nowoczesnej stylistyce będą prezentować się tak samo dobrze i na pewno nie zepsują klimatu na jakim nam zależy. Postarajmy się o industrialne akcenty jakimi mogą być na przykład  krzesła Chaise A uznanej marki Tolix lub klimatyczna lampa wisząca przypominająca te, które używane były do oświetlania starych fabryk.

[alert type=white ]”Kończąc aranżację można pomyśleć o podświetleniu cegły, na przykład lampami z posadzki czy stylowymi kinkietami. To podkreśli ciekawy charakter cegły i stworzy wyjątkową atmosferę. W końcu o to nam chodzi, gdy planujemy przekształcenie mieszkania w loft.”[/alert]

Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni

loft_-_wnetrze_w_stylu_industrialnym_6
Materiały prasowe Nowej Papierni

Ciekawostka

Czy wiecie, że historia loftów została zapoczątkowana już na przełomie XIX i XX wieku. Jednak dopiero w latach 60 XX wieku lofty zaczęły być bardzo modne. Stało się to  w momencie gdy w Nowym Jorku ich adaptacją na swoje pracownie oraz przestrzenie mieszkalne zainteresowały się środowiska artystyczne.

Przeczytaj też