4 przykłady nowoczesnych meblościanek.

Zapewne większość z pokolenia dzisiejszych 30 i 40 latków pamięta pierwszą meblościankę Kowalski czy Malinowski a także późniejsze segmenty na wysoki połysk, które mieściły barek, biblioteczkę, szafę i tapczan. Meblościanki przystrojone były zawsze bibelotami i rodzinnymi pamiątkami.

Praktycznie na rynku dostępnych było kilka wzorów, także każdy posiadał bardzo podobny komplet wykonany ze słabych materiałów. Po latach meblościanki tak spowszedniały, że w latach 90 stały się całkowicie niemodne. Dziś, po latach możemy stwierdzić że meblościanka ma udany powrót. Oprócz tego, że miejsce meblościanki znajduje się przy ścianie zmieniło się w niej prawie wszystko – oczywiście zmieniło się wszystko na jej  korzyść.

wspolczesna_mebloscianka_bonita_1
Bonita

Forma nowoczesnych meblościanek.

W nowoczesnych meblościankach nie ma już ciężkiej, zwartej bryły. Jest natomiast (tak jak w pierwotnych projektach) lekka konstrukcja i modułowe elementy, które można dowolnie zastawiać. Dzięki temu każdy może zaaranżować swoją własną kompozycję, która dziś składa się najczęściej z regału, niskiej szafki, panelu TV oraz wiszącej witrynki (ArtModulo). Częstym dodatkiem lub zamiennikiem w komplecie jest szafka RTV, barek, komoda oraz szafy (Bonita, Rossano, OKi). Dzisiejszy wygląd meblościanki mimo swojej zwartej formy nie przypomina dawnej 3-piętrowej zabudowy. Dodatkowo współczesne meblościanki posiadają punktowe lub rozproszone oświetlenie, które podkreśla urok mebla oraz podkreśla krasę przedmiotów ustawionych na półkach.

wspolczesna_mebloscianka_oki_1
OKi

Z czego zrobiona jest nowoczesna meblościanka.

Dawne meblościanki wykonywane były z płyty paździerzowej, które laminowano, fornirowano i politurowano na wysoki połysk. Te dzisiejsze zrobione są z najlepszej jakości materiałów takich jak drewno (Rossano), naturalna okleina (ArtModulo, Bonita). Fronty mogą być lakierowane na wysoki połysk (Bonita) lub nawet wykonane w całości ze szkła (OKi). Szafy, szafki i szuflady wykończone są na bardzo wysokim poziomie. W meblościankach montuje się ciche domknięcia – jest to już praktycznie standard. Bardzo ważny w nowoczesnych meblościankach jest detal. Mogą nim być biżuteryjne uchwyty, czy fantazyjne nóżki ze stali chromowanej (Bonita), podświetlane półki (ArtModulo, Rossano, Bonita) albo czarne szkło dekoracyjne lacobel (ArtModulo). W odróżnieniu od dawnych czasów współczesne meblościanki można wybarwić z pełnej palety barw z próbników NCS, RAL czy ICA.

wspolczesna_mebloscianka_artmodulo_1
ArtModulo

Wielofunkcyjność dzisiejszych meblościanek.

Wielofunkcyjność jest nadal pierwotnym zadaniem. Tyle, że na chwilę obecną można dowolnie dobierać poszczególne elementy mając na uwadze metraż i przeznaczenie pomieszczenia. Dzisiejsze meblościanki nie tylko porządkują przestrzeń w domu ale także tworzą ciekawy, przyjazny klimat. Nowoczesna meblościanka to połączenie praktycznych rozwiązań oraz wygody z niepowtarzalną estetyką wnętrza.

wspolczesna_mebloscianka_rossano_1
Rossano

źródło: Mebin