Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę?

Jeśli planujecie zakup drewnianej podłogi warto abyście bliżej poznali sposoby jej zabezpieczenia przed uszkodzeniami, które wynikają z codziennego użytkowania. Poznajcie różnice pomiędzy naturalnym olejowoskiem, a lakierem.

Jaki wybrać preparat do zabezpieczenia drewnianej podłogi?

Obecnie dostępne są na rynku podłogi gotowe, które pokrywa się warstwą zabezpieczającą jeszcze na etapie produkcji. Dla kupującego oznacza to dużą oszczędność czasu, bo zaraz po montażu podłogi w domu jest już ona gotowa do użytkowania. Jednak w związku z tym decyzję o formie zabezpieczenia trzeba podjąć już na etapie zakupu.

– mówi Janusz Gawiński, kierownik firmy Jawor-Parkiet.

Z technicznego punktu widzenia różnica między lakierami i olejowoskami, które dostępne są na naszym rynku jest diametralna. Lakierując podłogę uzyskujemy cienką warstwę zabezpieczającą na powierzchni drewna. Natomiast zastosowanie olejowosku polega na nasyceniu tym preparatem całej powierzchni drewnianej. Zarówno lakierowanie jak i olejowoskowanie sprawiają, że podłogi są odpowiednio zabezpieczone. Jaka jest więc różnica? Olejowosk jest naturalną metodą zabezpieczenia podłóg i polecany jest zwłaszcza we wnętrzach gdzie podłoga jest narażona bardziej na uszkodzenia miejscowe – na przykład dla rodzin z małymi dziećmi czy zwierzętami. Korzyścią takiej metody jest także możliwość miejscowej renowacji. Olejowosk łagodnie podkreśla naturalną barwę i strukturę drewna oraz nadaje podłogom aksamitny połysk.

Dab_Classic_lakier
Dab_Premium_olej

Jak pielęgnować  podłogi na co dzień?

Nie jest to trudne, jednak może wymagać od właściciela zmiany pewnych nawyków. Codziennie należy usuwać zanieczyszczenia przez zamiatanie, odkurzanie (z użyciem miękkich końcówek) oraz przecierać podłogi wilgotną szmatką. Jeśli podłoga pokryta jest olejowoskiem do przemywania na wilgotno powinno się używać dedykowanych środków pielęgnacyjnych. Lakier więc jest rozwiązaniem bardziej uzasadnionym ekonomicznie. Bardzo ważnym jest w obu przypadkach aby bezwzględnie unikać mycia podłóg mokrymi mopami. Duże różnice w obu produktach mocno widoczne są w przypadku gdy podłogi są intensywnie eksploatowane. Aby wykonać renowację podłogi lakierowanej należy ją wycyklinować. Natomiast w przypadku olejowosku podłogi nie wymagają szlifowania. Wystarczy jedynie zmyć stare warstwy specjalnym środkiem i pokryć je nową warstwą preparatu.

Jesion_Elegance_Dark_lakier
Orzech_Premium_lakier

Co jest lepsze dla alergików?

Dla osób, które mają problemy alergiczne najlepszym rozwiązaniem jest w pełni naturalna podłoga drewniana.

Skład lakierów, które stosujemy do zabezpieczenia naszych podłóg oparty jest na bazie ekologicznych składników ale to olejowosk szczególnie rekomendujemy dla alergików. Jest on wytworzony na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych. Nie zatyka porów drewna dzięki czemu może ono oddychać, przez co w domu powstaje korzystny mikroklimat

– mówi Katarzyna Czajkowska, kierownik działu handlowego Jawor-Parkiet.

Merbau_Country_olej

Podsumowując:

Olejowosk

Lakier

Wnika w strukturę drewna, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami

Jest nałożony na powierzchnię elementu, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami

Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem poprzez codzienne użytkowanie

Wnika w pory drewna

Chroni powierzchnię parkietu

Wymaga bieżącej konserwacji

Nie wymaga konserwacji

Umożliwia wykonanie miejscowej renowacji

Nie daje możliwości przeprowadzania miejscowych napraw

Istnieje możliwość dokonania miejscowej renowacji we własnym zakresie

Zniszczony lakier należy w całości zeszlifować (wycyklinować) oraz ponownie polakierować