Grys dekoracyjny jednym z kluczowych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu.

Estetyka jest jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy projektowaniu ogrodu. Oprócz roślin, duże znaczenie mają również elementy dekoracyjne umieszczone w ogrodzie. Zadaniem każdej ozdoby jest podkreślenie piękna roślin, a także nadanie ogrodowi odpowiedniego klimatu. We wszystkie te założenia doskonale wpisują się kamienie dekoracyjne, między innymi grys. W ostatnim czasie kamienie dekoracyjne stały się podstawowym elementem dekoracyjnym wykorzystywanym w ogrodzie.

Głównym kruszywem dekoracyjnym wykorzystywanym w aranżacji ogrodów jest grys. Otrzymuje się go przez odpowiednie rozdrobnienie kamienia naturalnego. Jest kruszywem o pochodzeniu mineralnym i niezwykle wytrzymałych właściwościach. Jest mało nasiąkliwy i charakteryzuje się dużą odpornością na niskie temperatury. Grys dekoracyjny nie niszczeje wraz z upływem lat, zachowuje swoją pierwotną barwę i gładkość powierzchni.

Grys można podzielić według kilku kategorii. Podstawową jest wielkość kruszywa (czyli frakcja), którą określa się w milimetrach. W ogrodach najczęściej wykorzystuje się frakcje od 1 do 31,5 mm. W zależności zatem od pomysłu projektanta, możliwy jest dobór odpowiedniego rozmiaru grysu.
Grys można również podzielić ze względu na kolor w jakim występuje. Jego paleta barw jest naprawdę szeroka, co umożliwia realizację nawet najbardziej wyszukanego i ekstrawaganckiego projektu ogrodu. Miłośnikom klasyki na pewno najbardziej będzie odpowiadał grys w kolorze białym. Natomiast dla osób, które lubią bardziej oryginalne rozwiązania, dostępny jest grys w kolorze czerwonym, niebieskim lub zielonym (ten ostatni można nabyć od firmy KOSD).
Ziarna grysu mają ostre krawędzie i nieregularny kształt, dzięki czemu łatwo się klinują, a wykonane z nich nawierzchnie są bardzo stabilne. Dzięki dużej trwałości, wszelkie nawierzchnie wykonane z grysu będą zachwycać nie tylko pięknem, ale także użytecznością.

Grys jest najczęściej stosowany jako element dekoracyjny tzw. skalniaków, czyli ogródków skalnych. Zbudowanie skalniaka z grysu jest świetnym rozwiązaniem w każdym ogrodzie, ponieważ wygląda on naturalnie, a zasadzone niskie rośliny będą ładnie wyłaniać się spomiędzy kamieni lub spływać po nich kaskadami. Grys można również zastosować do wyznaczenia ścieżek, umacniania podjazdów i dekorowania oczek wodnych. Świetnie nadaje się jako posypka wokół drzew, można nim także wysypać rabaty, dzięki czemu zabezpieczymy glebę przed szybkim wysychaniem oraz zmniejszymy jej zachwaszczenie. Grys tworzy także piękne tło dla roślin.
Bardzo ciekawą propozycją są również niesamowite kompozycje z różnych rodzajów grysu, tzw. mozaiki. Te ogrodowe obrazy są artystycznym ułożeniem kamieni, które usypane na ziemi dają niepowtarzalne kształty i barwy pełne niespotykanego uroku.

Trwałość, estetyka i oryginalność to jedne z podstawowych zalet grysu dekoracyjnego. Stosując go, mamy pewność, że posłuży nam przez lata. Jego oryginalność i ponadczasowość sprawia, że warto sięgnąć po ten rodzaj kruszywa. Mamy możliwość nabycia go w różnych rozmiarach (np. z firmy KOSD), co sprawia, że chętnych na ten materiał nie brakuje, a możliwości zastosowania tego budulca są praktycznie nieograniczone.