Inspirujące lampy w aranżacji industrialnej i do typowych loftów.

industrialna lampa pająk

Lata 50. XX wieku zaowocowały powstaniem stylu industrialnego. Dziś chętnie po niego sięgamy, bo poprzemysłowe wnętrza, klimat dawnych fabryk i miejsc pracy, stwarza duże pole do popisu dla aranżerów wnętrz. Lofty to za to rozwiązania mieszkaniowe, które należą obecnie do jednych z najbardziej pożądanych. W obydwu przypadkach nie może zabraknąć oświetlenia, które nie tylko uzupełni tak specyficzne wystroje, ale i będzie inspirować. Poznajmy kreatywne rozwiązania oświetleniowe i znajdźmy lampy, wobec których nikt nie przejdzie obojętnie.

 

Przestrzeń i wysokie sufity

W świecie industrialnym liczy się przestronność. Mamy zatem do czynienia z wysokimi sufitami, praktycznie brakiem ścianek działowych. Nie dziwią salony, pomieszczenia biurowe i kuchnie, które zostają połączone w jedną, wspólną przestrzeń. Do tego szerokie okna niemalże pod sam sufit. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne. Im większe wrażenie przestronności, tym bardziej komfortowo czujemy się w takiej aranżacji. Duże okna dają za to mnóstwo światła naturalnego. Jest nie tylko przyjaźniej, ale i oszczędniej, bo ogranicza się korzystanie z oświetlenia sztucznego.

Wysokie sufity idą za to w parze z lampami wiszącymi. Tymi, które w klasycznych wnętrzach często się nie sprawdzają, bo przytłaczają i są niepraktyczne. Łatwo o nie zawadzić, a światło wcale nie zostaje równomiernie rozproszone. Do aranżacji industrialnych, jak i typowych loftów, warto wybrać pojedyncze lampy wiszące na długich linkach. Takie pojedyncze punkty świetlne sprawdzą się na przykład w kąciku przygotowanym z myślą o relaksie, ale i nad biurkiem.

Kilka lamp wiszących na długich linkach można zamontować nad prostokątnym stołem w jadalni. Dzięki temu będą równomiernie oświetlać, ale nie oślepiać. W industrialnej aranżacji spisuje się design łączący metalowy klosz. Może być on nawet w kolorze głębokiej czerni, która jest jedną z charakterystycznych barw dla loftów i wystrojów industrialnych. Jeśli wnętrze klosza zostaje wykończone odcieniem miedzianym, srebrnym lub złotym, lampa staje się bardzo efektowna. Światło zostaje złagodzone, można liczyć na przyjazną atmosferę wnętrza. Oświetlenie inspiruje, bo widać w nim nutę luksusu, a przede wszystkim sporą dozę elegancji.

Z oświetlenia wiszącego ciekawie będą się prezentować lampy, które nie posiadają żadnego klosza. Na ich końcach widnieją duże żarówki, transparentne, z widocznym żarnikiem. Bardzo dobrze rozświetlają wnętrza. Tego typu konstrukcje również można zestawiać pojedynczo lub w parach, a nawet w całych grupach. Ta kwestia zależna jest od efektu, jaki chcą uzyskać użytkownicy wnętrz.

Pomiędzy pojedynczymi i zabudowanymi lampami wiszącymi a tymi z niczym nieosłoniętą żarówką. Pojawia się propozycja oświetlenia zwieńczonego metalowym, ale ażurowym kloszem. Choć brzmi to dość surowo, takie lampy są równie eleganckie, co industrialne. Do tego światło płynące z ich wnętrza doskonale dekoruje i eksponuje.

Proste lampy podłogowe

Zostajemy przy przestronnych pomieszczeniach, a skoro już wiemy, że będziemy mieć do dyspozycji tak dużą przestrzeń, szykujemy się na zastosowanie wielu typów oświetlenia. Wysoki sufit został zagospodarowany? Czas na podłogę. Proste i klasyczne lampy podłogowe. To jest to, czego trzeba aranżacjom industrialnym i klimatycznym, praktycznym loftom. Ten typ oświetlenia łączy funkcjonalność z unikalnym wydaniem.

Lampy podłogowe są mobilne, dlatego można cierpliwie przymierzać je do różnych miejsc. Sprawdzać, gdzie będą się prezentowały się najlepiej. Tego atutu nie posiada praktycznie żadne inne oświetlenie. Gdy mamy taką szansę, możemy liczyć na wystrój, który będzie nam odpowiadał w 100%.

Lampy podłogowe dostępne w sklepie Azzardo, są w stanie odpowiedzieć na potrzeby wnętrz industrialnych i loftów. Pomieszczenie, w którym umiejętnie zostały połączone drewno i beton, stają się tłem dla podłogowej lampy typu Tripod. Oświetlenie na trzech nogach, często drewnianych, zakończone prostym, geometrycznym kloszem. Duże, masywne, o stabilnej podstawie. Ustawione w kącie, dzięki światłu sączącemu się wzdłuż ścian, potęgują wrażenie przestronności. Wiązki światła dodatkowo sprzyjają uzyskiwaniu przytulnej atmosfery wnętrza.

Prosta lampa podłogowa, ale ze źródłem umieszczonym na wysięgniku, może stanąć w pewnej odległości od kanapy wypoczynkowej, by niczym baldachim swoim zasięgiem światła objąć całą strefę przeznaczoną do relaksu. A gdyby tak postawić na lampę podłogową o kilku punktach dających światło? W ten sposób na prowadzenie wysuwa się rola dekoracyjna. Oświetlenie staje się ozdobą, może przyciągać uwagę i zastępuje niezliczoną liczbę skromnych ozdóbek. Takie konstrukcje są ponadto bardzo designerskie i dodają nieco nowoczesności.

Reflektorki do wnętrz i nie tylko

W modzie są obecnie reflektorki, czyli popularne spot lighty. Najskromniejsze i najbardziej minimalistyczne oświetlenie, jakie pojawia się na rynku, jednak o mnóstwie możliwości. Tutaj na prowadzenie wysuwa się atut w postaci źródeł światła, które zwykle są regulowane. Dzięki temu to użytkownicy wnętrz decydują o tym, kiedy i w którym miejscu nadać aranżacji wyrazu bardziej praktycznego, a gdzie trzeba wyeksponować elementy wystroju, by je uczynić jeszcze ciekawszymi.

Pośród reflektorków pojawiają się te pojedyncze, ale i umieszczone na geometrycznych podstawach dwa, trzy, a nawet cztery źródła światła. Jeszcze inną propozycją są te, które znajdują swoje miejsce na szynach. Minimalizm tego typu oświetlenia doskonale wpisuje się w charakter prostych i surowych wnętrz industrialnych oraz maksymalnie praktycznych loftów.

Pośród spot lightów można wybrać produkty nadające się do zastosowania w dowolnych wnętrzach, także łazienkach, w których panują trudniejsze warunki, szczególnie jeśli chodzi o podwyższony poziom wilgotności. Ponadto reflektorki mogą zagościć na zewnątrz domu, doświetlając, czyniąc obiekt czy posesję bardziej bezpiecznymi. Dlaczego? Bo najczęściej są zintegrowane z oświetleniem LED-owym, które może świecić nawet całą noc, pobierając minimum energii. Oświetlona posesja pozwala sprawniej i łatwiej poruszać się po zmroku, a do tego odstrasza potencjalnych intruzów. Wybierając reflektorki – do łazienki lub na zewnątrz, należy jedynie pamiętać, by posiadały odpowiedni parametr IP – tym wyższy, im większe ryzyko narażenia na warunki atmosferyczne, wilgotność czy zanieczyszczenia.

Materiały, które lubią klimaty industrialne i lofty

Pośród aranżacji industrialnych, jak i loftów, można pozwolić sobie praktycznie na każdy rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest oświetlenie. Drewno to już nie tylko wystroje retro i vintagowe. Ten materiał łagodzi surowość betonu czy cegły, które często występują w loftach. Jest przy tym charakterystyczne i dodaje ciepła wnętrzom, czyni je klimatycznymi, przyjaznymi, typowo domowymi.

Metal o wykończeniu matowym lub błyszczącym. Do tego w szerokiej palecie kolorystycznej i unikalnych połączeniach. Metalowe lampy to must have wnętrz industrialnych i loftów. Nadają elegancji i wytworności. Mogą prezentować sobą luksus. Nie brakuje ponadto konstrukcji, które są po prostu ekstrawaganckie, ale i dla nich znajduje się miejsce w najciekawszych loftach.

Co ze szkłem i kryształkami? Transparentne klosze są odzwierciedleniem potrzeb, jakie wyraża sobą wystrój industrialny. Kryształki mogą za to wpłynąć na wrażenie znacznie większej elegancji. Nie każdy bowiem lubi taką surową nowoczesność. Wielu z nas chce połączenia loftu i szyku, a chociażby kryształowy żyrandol (pozbawiony zbędnego przepychu), w tym wydaniu spełnia tak powstałe wymagania.

Nie trzeba bać się oryginalnych lamp, które mają zagościć w wystrojach rodem z poprzemysłowych wnętrz. W końcu chodzi o inspirację i unikalność, nadanie pomieszczeniom indywidualnego charakteru. Wymienione propozycje lamp łączą funkcjonalność z efektem dekoracyjnym. Nadają walorów, których oczekujemy. Oferują niemalże nieograniczone możliwości, choć nie brak im dozy uniwersalności.