Jak wybrać dobrą lampę wiszącą?

Lampa wisząca bądź żyrandol jest niezbędnym elementem oświetlenia w każdym domu czy mieszkaniu. Jest to zazwyczaj główne źródło światła w pomieszczeniu.

 

Lampa wisząca czy żyrandol?

Różnica między lampą wiszącą a żyrandolem opiera się przede wszystkim na wielkości. Lampa wisząca daje światło z jednej, dwóch, maksymalnie czterech żarówek i często w większych pomieszczeniach montuje się więcej niż jedną lampę wiszącą. Natomiast żyrandol jest bardziej skomplikowaną konstrukcją i daje o wiele więcej światła niż lampy wiszące. W jednym pomieszczeniu jest tylko jeden żyrandol. Ciekawe jest, że żyrandol pełnił swoją funkcję jeszcze przed wynalezieniem elektryczności – montowane były w nim świece.

 

ekskluzywne_lampy_wiszace_4
ekskluzywne_lampy_wiszace_3

W dzisiejszych czasach coraz częściej stawiamy na nowoczesne wnętrza w związku z czym częściej montowane są lampy wiszące. Są one doskonałe w przypadku gdy salon jest połączony z jadalnią – wtedy jedną lampę montuje się nad stołem a kolejną nad przestrzenią przeznaczoną do relaksu/rozrywki. Lampy wiszące sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przytulne i kameralne.

Jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą?

To zależy od wielkości pomieszczenia. Ważne jest aby lampa bądź żyrandol były w stanie oświetlić całe pomieszczenie (w przypadku większych pomieszczeń, może okazać się konieczne zamontowanie więcej niż jednej lampy, bądź doświetlenie go dodatkowo lampami stojącymi).

 

ekskluzywne_lampy_wiszace_1

 

Wybierając lampy halogenowe warto zwrócić uwagę na barwę światła. Światło ciepłe nadaje atmosferę przytulności, jest najczęściej wybierane do sypialni i kuchni (zimne światło w kuchni powoduje, że potrawy i produkty mogą wyglądać nieapetycznie. Barwa jest określana symbolem K (temperaturę barwową mierzy się w Kelvinach) – światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K.

 

lampa_wiszaca_1

Komponując elementy oświetlenia, należy upewnić się, że będą one ze sobą współgrały i pasowały do wystroju pomieszczenia.

Poradnik powstał we współpracy ze sklepem internetowym http://dolceluce.pl/. gdzie znajdziecie ciekawe i nowoczesne wzory lamp wiszących oraz żyrandoli.