Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jakie barwy łączą ludzi? Infografika.

W weekend 24-26 lipca 2015 r., w CH Blue City w Warszawie, pojawił się Kubik. Instalacja świetlna, która przez całe dwa dni, mieniła się wszelkimi kolorami tęczy. Nie były to jednak barwy przypadkowe – odzwierciedlały emocjonalną kolorystykę badanej encefalografem pary osób. Jakie kolory łączą nieznajomych, a jakie rodzinę? Czy emocje pary w romantycznym związku mają inną barwę niż wtedy, gdy dwoje osób łączy tylko przyjaźń?

Skąd pomysł na takie badanie? Otóż Dekoral – ekspert w dziedzinie kolorów, w II edycji kampanii Kolorowa Polska skupia się na połączeniach kolorystycznych. Doradza jak dobierać kolory w mieszkaniu i jakie połączenia pasują do pokoju dziecka, a jakie do kuchni lub salonu. Aby pomóc Polakom lepiej dobierać kolory we wnętrzach, Eksperci marki Dekoral badają zatem to, jak Polacy łączą kolory i jakie zestawienia barw preferują. Badanie EEG obrazujące barwy stanu emocjonalnego osób, które połączyły różne rodzaje zażyłości miało sprawdzić czy pary osób, które łączy podobne uczucie łączą również podobne emocje i ich kolory.

Jak przebiegało badanie? Osobom, które zdecydowały się wziąć udział w akcji, przez 30 sekund mierzono za pomocą opaski EEG aktywność mózgu i związany z nią stan emocjonalny. Specjalnie opracowany algorytm łączył określony stan emocjonalny z uprzednio przypisanymi do niego barwami z palety Dekoral. W chwili zakończenia badania, Kubik rozświetlał się barwami odczuwanymi przez obie osoby. Na zakończenie badania, zbierane były informacje o tym, w jakim stopniu zażyłości są badane osoby. Dzięki tym informacjom, w ramach II edycji kampanii Kolorowa Polska marki Dekoral, stworzono mapę barw, jakie łączą Polaków w zależności od tego jak dobrze się znają i w jakich relacjach pozostają. Jakie zatem kolory są charakterystyczne dla pary nieznajomych, a jakie dla rodziny?

Miłość w kolorze blue

Top 3 wyników dla par pozostających w romantycznym związku to:
1. lawendowy welwet + blue jeans – 25 %
2. lawendowy welwet + cytrynowy tiul – 23 %
3. lawendowy welwet + soczysta pomarańcza – 20%
Wydawałoby się, że miłość powinna być ogniście czerwona, prawda? Tymczasem dominującymi barwami okazały się połączenia spokojnej i kojącej lawendy oraz błękitu lub nieco bardziej żywiołowych, ale ciepłych barw żółci i pomarańczy. Psychologia kolorów mogłaby powiedzieć, że co czwartą badaną parę cechuje poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a te u których pojawiła się kolor pomarańczowy i cytrynowy, również żywiołowość i radość.

Zielono, słonecznie, rodzinnie

Wyniki par będących dla siebie rodziną są mocniej zróżnicowane. Co czwarta badana para to połączenie cytrynowego tiulu ze słonecznym lnem. Te kolory, psychologia barw łączy z radością (cytrynowy) i wewnętrznym spokojem (kremowy).
Pozostałe wyniki to: lawendowy welwet + blue jeans (24% badanych) – czyli podobnie jak w parach romantycznych spokój i bezpieczeństwo oraz tweedowa zieleń + tweedowa zieleń (22 % badanych). Zieleń jest nie tylko kolorem natury, ale również bezwarunkowej miłości i wewnętrznej życzliwości.

Przyjaźń w jasnej tonacji

Trzy pary kolorów, które dominowały w parze deklarującej się jako znajomi, to:
1. Tweedowa Zieleń + Słoneczny Len – 28%
2. Tweedowa Zieleń + Cytrynowy Tiul – 20%
3. Jedwabny popiel + blue jeans – 19%
Ponownie zatem spotykamy się z zielenią – tym razem w duecie z jasnym lnem i delikatną cytryną. Co o takim połączeniu mówi psychologia barw? To zdecydowanie optymistyczne połączenie! U 19% par pojawił się też kolor popielaty, skojarzony algorytmem Biura Podróży Reklamy ze stanem medytacji.

3 barwy nieznajomych

W tej grupie połączenia barw najczęściej dotyczyły trzech kolorów – tweedowa zieleń z lawendowym welwetem pojawiła się u 25% badanych, ze słonecznym lnem u 20%, a słoneczny len wystąpił w parze z lawendą u 24% osób, które przed badaniem się nie znały. Wszystkie te kolory na skali aktywności emocjonalnej związane są ze spokojem pozytywnymi emocjami. A zieleń to przecież kolor nadziei. Może na dłuższą znajomość niż tylko spotkanie na badaniu Kolorowej Polski?

infografika_ulubione_polaczenia_kolorystyczne1

Przeczytaj też