Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

W weekend 24-26 lipca 2015 r., w CH Blue City w Warszawie, pojawił się Kubik. Instalacja świetlna, która przez całe dwa dni, mieniła się wszelkimi kolorami tęczy. Nie były to jednak barwy przypadkowe – odzwierciedlały emocjonalną kolorystykę badanej encefalografem pary osób. Jakie kolory łączą nieznajomych, a jakie rodzinę? Czy emocje pary w romantycznym związku mają inną barwę niż wtedy, gdy dwoje osób łączy tylko przyjaźń?

Skąd pomysł na takie badanie? Otóż Dekoral – ekspert w dziedzinie kolorów, w II edycji kampanii Kolorowa Polska skupia się na połączeniach kolorystycznych. Doradza jak dobierać kolory w mieszkaniu i jakie połączenia pasują do pokoju dziecka, a jakie do kuchni lub salonu. Aby pomóc Polakom lepiej dobierać kolory we wnętrzach, Eksperci marki Dekoral badają zatem to, jak Polacy łączą kolory i jakie zestawienia barw preferują. Badanie EEG obrazujące barwy stanu emocjonalnego osób, które połączyły różne rodzaje zażyłości miało sprawdzić czy pary osób, które łączy podobne uczucie łączą również podobne emocje i ich kolory.

Jak przebiegało badanie? Osobom, które zdecydowały się wziąć udział w akcji, przez 30 sekund mierzono za pomocą opaski EEG aktywność mózgu i związany z nią stan emocjonalny. Specjalnie opracowany algorytm łączył określony stan emocjonalny z uprzednio przypisanymi do niego barwami z palety Dekoral. W chwili zakończenia badania, Kubik rozświetlał się barwami odczuwanymi przez obie osoby. Na zakończenie badania, zbierane były informacje o tym, w jakim stopniu zażyłości są badane osoby. Dzięki tym informacjom, w ramach II edycji kampanii Kolorowa Polska marki Dekoral, stworzono mapę barw, jakie łączą Polaków w zależności od tego jak dobrze się znają i w jakich relacjach pozostają. Jakie zatem kolory są charakterystyczne dla pary nieznajomych, a jakie dla rodziny?

Miłość w kolorze blue

Top 3 wyników dla par pozostających w romantycznym związku to:
1. lawendowy welwet + blue jeans – 25 %
2. lawendowy welwet + cytrynowy tiul – 23 %
3. lawendowy welwet + soczysta pomarańcza – 20%
Wydawałoby się, że miłość powinna być ogniście czerwona, prawda? Tymczasem dominującymi barwami okazały się połączenia spokojnej i kojącej lawendy oraz błękitu lub nieco bardziej żywiołowych, ale ciepłych barw żółci i pomarańczy. Psychologia kolorów mogłaby powiedzieć, że co czwartą badaną parę cechuje poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a te u których pojawiła się kolor pomarańczowy i cytrynowy, również żywiołowość i radość.

reklama magazyn lifestyleowy

Zielono, słonecznie, rodzinnie

Wyniki par będących dla siebie rodziną są mocniej zróżnicowane. Co czwarta badana para to połączenie cytrynowego tiulu ze słonecznym lnem. Te kolory, psychologia barw łączy z radością (cytrynowy) i wewnętrznym spokojem (kremowy).
Pozostałe wyniki to: lawendowy welwet + blue jeans (24% badanych) – czyli podobnie jak w parach romantycznych spokój i bezpieczeństwo oraz tweedowa zieleń + tweedowa zieleń (22 % badanych). Zieleń jest nie tylko kolorem natury, ale również bezwarunkowej miłości i wewnętrznej życzliwości.

Przyjaźń w jasnej tonacji

Trzy pary kolorów, które dominowały w parze deklarującej się jako znajomi, to:
1. Tweedowa Zieleń + Słoneczny Len – 28%
2. Tweedowa Zieleń + Cytrynowy Tiul – 20%
3. Jedwabny popiel + blue jeans – 19%
Ponownie zatem spotykamy się z zielenią – tym razem w duecie z jasnym lnem i delikatną cytryną. Co o takim połączeniu mówi psychologia barw? To zdecydowanie optymistyczne połączenie! U 19% par pojawił się też kolor popielaty, skojarzony algorytmem Biura Podróży Reklamy ze stanem medytacji.

3 barwy nieznajomych

W tej grupie połączenia barw najczęściej dotyczyły trzech kolorów – tweedowa zieleń z lawendowym welwetem pojawiła się u 25% badanych, ze słonecznym lnem u 20%, a słoneczny len wystąpił w parze z lawendą u 24% osób, które przed badaniem się nie znały. Wszystkie te kolory na skali aktywności emocjonalnej związane są ze spokojem pozytywnymi emocjami. A zieleń to przecież kolor nadziei. Może na dłuższą znajomość niż tylko spotkanie na badaniu Kolorowej Polski?

infografika_ulubione_polaczenia_kolorystyczne1