Psst! Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o zdrowym gotowaniu!

Kiedy warto postawić na jednokomorowe zlewozmywaki do kuchni?

Zlewozmywak jest niezbędnym elementem każdej kuchni. Jednak tego typu wyposażenie powinno być bardzo dobrze dopasowane do parametrów pomieszczenia. Obecnie bardzo popularnym i wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w zlewozmywak jednokomorowy
Modele o takim typie konstrukcji sprawdzają się w wielu nowoczesnych kuchniach, dlatego są szczególnie cenione przez użytkowników.

Ile komór może mieć zlewozmywak?

Wybierając konkretny model zlewozmywaka, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd. Duże znaczenie ma zarówno funkcjonalność, jak i wielkość. W sklepach znaleźć można jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe oraz jeszcze większe zlewy do kuchni. Te pierwsze należą do szczególnie praktycznych. Jeżeli w mieszkaniu mieszka tylko jedna osoba lub para jadająca przede wszystkim poza domem, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest nieduży zlew z jedną komorą. Warto postawić na zlewozmywak jednokomorowy także wówczas, gdy na wyposażeniu kuchni znajduje się zmywarka. Takie rozwiązanie spokojnie wystarczy do wykonywana standardowych kuchennych czynności i zajmuje niewiele miejsca. Jeżeli natomiast zmywarki nie ma, warto pomyśleć nad zlewem jednokomorowym wyposażonym w ociekacz.

Zlewozmywaki jednokomorowe bez ociekacza i z ociekaczem / Źródło: Primagran.pl

Większe zlewozmywaki

Nieco większą alternatywą może być zlewozmywak 1,5 komorowy. Posiada jedną komorę standardową oraz dodatkową komorę pomocniczą wyposażoną w odpływ. Można w niej łatwo umyć sztućce czy wypłukać owoce i warzywa. W przypadku większej liczby użytkowników, lepszym rozwiązaniem będzie zlew dwukomorowy. Komory mogą mieć osobne ociekacze i odpływy, a także takie same lub różne rozmiary. W sklepach znaleźć można jednak również zlewozmywaki dwukomorowe bez ociekacza. Głęboki, dwukomorowy zlew może się okazać niezbędny w przypadku ręcznego mycia naczyń. Na rynku dostępne są także zlewy wyposażone w dwie komory podstawowe oraz mniejszą komorę dodatkową z odpływem. Ponieważ zajmują dużo miejsca, polecane są przede wszystkim do największych kuchni.

Z jakiego materiału powinien być wykonany zlewozmywak jednokomorowy?

Pośród wszystkich typów zlewów, najtrwalsze są te wykonane z syntetycznego granitu. Materiał ten zbliżony jest pod względem twardości oraz struktury do kamienia. Zlewozmywaki jednokomorowe z granitu produkowane są z syntetycznych żywic oraz minerałów, np. granitu, krzemu czy kwarcu. Są wyjątkowo odporne na uderzenia, odbarwienia, działanie substancji chemicznych, wysoką temperaturę czy odbarwienia, a także pęknięcia i zarysowania. Najczęściej występują w różnych kolorach, czyli białym, szarym, beżowym, zielonym i brązowym. Ponieważ nie ulegają przebarwieniom, można je optymalnie dopasować do stylistyki utrzymanej w kuchni.

Pielęgnacja zlewozmywaka granitowego

Aby utrzymać w czystości zlewozmywak z granitu, należy go poddawać regularnej pielęgnacji. Po każdym użyciu powinno się dokładnie wypłukać i wytrzeć zlew do sucha. Warto również co najmniej raz na dobę myć go przy użyciu odpowiednich preparatów do powierzchni syntetycznych. Lepiej unikać środków wykazujących właściwości ścierne, ponieważ ich działanie mogłoby zarysować powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest także delikatne natłuszczenie olejem jadalnym po każdym myciu. Ewentualne przebarwienia należy na bieżąco usuwać, a w przypadku większych zabrudzeń zastosować środek czyszcząco – wybielająco – dezynfekujący. Pomimo konieczności pielęgnacji, zlewozmywaki jednokomorowe z granitu należą do najmniej wymagających modeli.

Przeczytaj też