Masz dom wolnostojący? A pomyślałeś o garażu dla swojego samochodu?

samochód, triumph, anglia,
fot: pixabay.com

Każdy właściciel domu jednorodzinnego, który nie pomyślał o budowie garażu w trakcie stawiania domu lub zakupił dom bez garażu, po jakimś czasie chce mieć taki obiekt na swojej działce. Pojawia się wtedy dylemat, w jaki garaż najlepiej zainwestować: blaszany czy może murowany?

Jaki garaż wybrać?

Garaże blaszane są w tej chwili bardzo popularne. Na rynku jest wiele firm posiadających ten produkt w swojej ofercie, jak np. firma Kelmet. Można u nich zamówić gotową konstrukcję, którą stawia się w około 2 godziny. Są one dużo tańsze niż garaże murowane i  do ich postawienia niepotrzebne jest zezwolenie na budowę. Garaż blaszany nie jest na stałe przytwierdzony do podłoża, dlatego traktuje się go jako budynek tymczasowy. Do montażu takiego obiektu wystarczy zgłoszenie złożone w Urzędzie Miasta lub Gminy. Dzięki tymczasowemu przytwierdzeniu i lekkiej konstrukcji można je w łatwy i szybki sposób przenieść w inną część działki, co przy garażu murowanym jest niemożliwe. Istotne jest również, że garaże blaszane są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Odpowiednio zadbane będą służyć przez wiele lat.

Budowa garażu blaszanego

Garaż blaszany zrobiony jest ze stalowej blachy trapezowej, najczęściej o grubości 0,5-0,7 mm. Blacha ta może być ocynkowana ogniowo, powleczona poliestrem, pomalowana proszkowo, pokryta farbą akrylową lub zabezpieczona jedynie farbą podkładową. Konstrukcja nośna składa się ze słupów wykonanych z kątowników, które są ze sobą skręcone śrubami. Blachę przymocowuje się nitami aluminiowo-stalowymi. Dach jest zrobiony z kształtowników, do których przykręca się blachę wkrętami samowiercącymi.

Po złożeniu garaż musi zostać przymocowany do podłoża. Kotwiczenie jest wymagane, aby zapobiec zerwaniu lub uszkodzeniu konstrukcji w razie porywistych podmuchów wiatru. Garaż blaszany najlepiej ustawić na wylewce betonowej. Mocuje się go do niej kołkami rozporowymi, rozmieszczonymi mniej więcej co 2 metry. Jeśli garaż ma dużą powierzchnię, to lepiej do mocowania użyć kątowników. Kotwiczenie garażu możemy wykonać sami lub powierzyć to zadanie specjalistom, np. z firmy Kelmet.

Koszt zakupu garażu blaszanego

Cena garażu blaszanego uzależniona jest od jakości blachy, rodzaju zadaszenia, powierzchni garażu oraz jego wysokości. Najprostsze garaże blaszane można nabyć już za około 1000 złotych, natomiast budowa zwykłego garażu murowanego może kosztować nawet 20 000 złotych. Dobrej jakości garaż z ocynkowanej, grubej blachy to wydatek od 2,5 do 5 tysięcy złotych.

Na cenę wpływa także poziom wykończenia garażu. W chwili obecnej można skorzystać z możliwości natryskowego otynkowania zewnętrznych ścian garażu. Kilka centymetrów tynku akrylowego sprawi, że konstrukcja stanie się bardziej sztywna oraz estetyczna. Dodatkowo można ocieplić garaż od środka warstwą dwucentymetrowego styropianu, którą później przykrywa się plastikowymi panelami.

[alert type=white ]Garaże blaszane to ciekawa alternatywa dla każdego, kogo nie stać na garaż murowany. Łatwo się je montuje i demontuje, a przy tym są lekkie i coraz bardziej estetyczne. Dzięki bogatej ofercie zaspokoją wymagania każdego użytkownika.[/alert]