Nowoczesna kuchnia bez górnych szafek.

Aranżacja kuchni to duże wyzwanie. Jednym z pomysłów na urządzenie wnętrza może być rezygnacja z szafek wiszących. Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie i jakie ma ono zalety?

Aranżacja kuchni i wybór mebli

Meble to jeden z najważniejszych elementów wystroju kuchni. Ich dobór powinien uwzględniać nasze potrzeby, warunki panujące we wnętrzu oraz styl, w jakim chcemy urządzić przestrzeń. Zabudowa meblowa może być wykonana na wymiar, co pozwoli optymalnie wykorzystać dostępne miejsce i dopasować meble do naszych oczekiwań. Możemy również zdecydowany się na meble modułowe – w tym wypadku samodzielnie dobieramy poszczególne szafki spośród elementów określonej kolekcji.

Bez względu na to, na które meble do kuchni chcemy się zdecydować, warto rozważyć pomysł, uwzględniający zastosowanie we wnętrzu jedynie szafek dolnych. Dlaczego?

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon

Wiele projektów współczesnych mieszkań oraz domów uwzględnia obecność kuchni połączonej z salonem. W takim wypadku rezygnacja z górnych szafek wydaje się być strzałem w dziesiątkę – pozwala nieco złagodzić gospodarczy charakter wnętrza i upodobnić je do wypoczynkowego i reprezentacyjnego salonu.

 

W tak urządzonej kuchni na ścianach mogą zawisnąć np. dekoracje – obrazy czy grafiki – które będą nawiązywały do ozdób ulokowanych w pokoju dziennym. Wnętrze stanie się także optycznie większe, a wiszące moduły nie będą go przytłaczały.

Kuchnia bez szafek wiszących a możliwości przechowywania

Brak szafek górnych w kuchni powoduje, że musimy gdzie indziej szukać miejsca do przechowywania garnków, naczyń, drobnych sprzętów czy produktów spożywczych. Najczęściej będą to szafki stojące – czy jednak zmieścimy w nich wszystko, co jest nam potrzebne?

Jeśli dysponujemy dużą kuchnią, możemy zaopatrzyć się w taki zestaw szafek dolnych, który w pełni zaspokoi nasze potrzeby. W pomieszczeniu o niewielkiej powierzchni nie będzie to jednak możliwe – brak miejsca na posadzce uniemożliwi zastosowanie niezbędnej liczby modułów. O ile w przypadku singla nie będzie to problemem, o tyle w wieloosobowym gospodarstwie domowym lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania.

Pamiętajmy jednak, że rezygnacja z szafek wiszących nie oznacza, że nie możemy zagospodarować ściany inaczej. Pozwolą nam na to modne relingi lub półki, które także zapewnią nam dodatkową przestrzeń do przechowywania licznych akcesoriów. Co więcej, niektóre z nich będziemy mogli w ten sposób skutecznie wyeksponować.

Jak urządzić kuchnię bez szafek wiszących?

Rezygnacja z szafek wiszących to ciekawy pomysł na nowoczesną kuchnię – z pewnością przypadnie do gustu osobom preferującym minimalistyczne aranżacje wnętrz. W projekcie takiego wnętrza możemy uwzględnić też obecność wyspy, barku bądź wysokich szafek kolumnowych. Zabudowie meblowej złożonej z komponentów stojących nadamy dowolny układ, a także poprowadzimy ją pod oknami.

Pamiętajmy też, że nie musimy zupełnie rezygnować z szafek wiszących – czasem wystarczy jedynie ograniczyć ich liczbę, by kuchnia prezentowała się modnie, a przy tym była w pełni funkcjonalna.