Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, należy liczyć się z tym, że nie staniemy się pełnoprawnymi nabywcami od ręki. Niezwykle istotny jest odbiór techniczny, który jest jednocześnie jednym z najważniejszych etapów w procesie kupowania mieszkania. To właśnie wtedy możemy zgłosić mu wszelkie usterki, a także domagać się od niego wywiązania się ze wszystkich punktów zawartych w umowie kupna-sprzedaży.
Spis treści
Umowa i projekt mieszkania podstawą przy odbiorze technicznym
[alert type=white ]Podczas dokonywania odbioru mieszkania niezbędnymi dokumentami są umowa oraz projekt mieszkania. [/alert]
Dlatego też trzeba wcześniej te dokumenty dokładnie przeanalizować, aby być dobrze zorientowanym, czego możemy wymagać od dewelopera. W tych podstawowych dokumentach są definiowane wszystkie rzeczy, które miały zostać wykonane, a ponadto określają one także jakość tego wykonania oraz standard mieszkania. O dacie planowanego odbioru mieszkania powinniśmy być więc poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem, co daje możliwość zorganizowania sobie wystarczającej ilości czasu oraz dokładnego zapoznania się z treścią niezbędnych dokumentów.
Odbierając mieszkanie, nie zapomnij o sprawdzeniu balkonu i tarasu
Pamiętajmy, że odbiór techniczny mieszkania nie powinien ograniczać się jedynie do sprawdzenia ścian, okien oraz metrażu pomieszczeń. Niezwykle istotny jest także balkon i taras. Okazuje się bowiem, że wiele osób po prostu pomija ten ważny element, co potwierdzają deweloperzy z Wrocławia. Należy więc sprawdzić wszelkie błędy wykonawcze czy też niewłaściwy dobór materiałów i użytych technologii także na balkonie i tarasie. Nieprawidłowo ułożone warstwy nawierzchni balkonu są podatne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Podobnie pokruszone czy popękane płytki a także spękania na balkonie.
Na co zwrócić uwagę podczas odbioru balkonu i tarasu?
Podczas odbioru balkonu warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak zostały ułożone płytki na podłożu. Niektórzy deweloperzy oferują mieszkanie z niewykończoną posadzką – wówczas należy sprawdzić, czy poziom nachylenia betonowej wylewki wynosi 2-2,5%. Jest to ważne, ponieważ ułatwia to swobodny odpływ wody deszczowej oraz roztapiającego się śniegu. Podczas odbioru warto zwrócić uwagę również na użyty materiał, który powinien być mrozoodporny. Sprawdźmy, czy płytki są ułożone równo i czy czasem któryś z elementów nie jest ruchomy. Liczy się także jakość wypełnień. Naszą uwagę powinien przykuć kolor i odcień posadzki, a także zgadzające się ze sobą wzory.
Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Partner Capital