Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Styl rustykalny – jak wybrać odpowiednią podłogę?

rustykalny salon

Odpowiednio dobrana podłoga to bardzo ważny, choć często niedoceniany element wnętrza. Jaka posadzka sprawdzi się we wnętrzu rustykalnym? Czy koniecznie należy postawić na drewno? A może, kierując się funkcjonalnością, lepiej wybrać panele laminowane? W których wnętrzach położyć płytki? Dowiedz się, jak wybrać podłogę do domu w stylu rustykalnym.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Urządzając dom w stylu rustykalnym, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Po pierwsze, styl ten nawiązywać powinien do wnętrz wiejskich: prostych, ciepłych, funkcjonalnych, bliskich naturze. Po drugie, kolorystka ścian, podłóg i wyposażenia musi być naturalna. Po trzecie, warto postawić na materiały takie jak drewno, cegła, glina czy kamień, ponieważ to one właśnie były najłatwiej dostępne na wsi. Aby nie zatracić dekoracyjnego charakteru poszczególnych surowców, dobrze jest ograniczyć ilość detali.

2-styl-rustykalny-domifikacje

Dzięki zachowaniu zasady minimalizmu wnętrze będzie jaśniejsze, bardziej uporządkowane, a naturalne piękno drewna i innych zastosowanych materiałów zostanie podkreślone. We wnętrzu rustykalnym bardzo ważnym elementem wystroju jest także podłoga. Stanowi dopełnienie kompozycji, choć może być także znaczącą ozdobą.

Wariacje na temat drewna.

Rustykalna podłoga najczęściej wykonywana jest z drewna. Doskonale prezentują się deski, najlepiej długie i stosunkowo wąskie. Mogą mieć kolor naturalny lub zmieniony za pomocą odpowiednio dobranej bejcy. W dużych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na eleganckie, ciemne drewno; w małych wnętrzach będzie to rozwiązanie ryzykowne, ponieważ optycznie pomniejszy przestrzeń.

2-styl-rustykalny-3-domifikacje

Świetnym pomysłem jest pobielenie desek. Taka podłoga pozwoli wizualnie powiększyć wnętrze, nadając mu jednocześnie niezwykłego charakteru. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu starej, wiejskiej chaty, warto zainteresować się preparatami służącymi do postarzania drewna. Przydadzą się zarówno do podłogi, jak i do mebli.

Panele laminowane mogą imitować drewno.

Drewniana podłoga jest rozwiązaniem stosunkowo drogim i wymagającym regularnej, starannej pielęgnacji. Jeśli zależy nam na tańszym wykończeniu, warto rozejrzeć się za panelami laminowanymi. Producenci prześcigają się w oferowaniu paneli coraz bardziej przypominających naturalne drewno – jest to możliwe dzięki zastosowaniu nadruków cyfrowych oraz delikatnej faktury w wykończeniu. Zaletą paneli laminowanych jest nie tylko ich cena, ale także łatwość układania oraz czyszczenia.

Płytki – najlepsze w kuchni i łazience.

Styl rustykalny to jednak nie tylko drewno. To także glina, cegła bądź ceramika. Dlatego kolejnym efektownym rozwiązaniem, które sprawdzi się zwłaszcza w kuchni i łazience, są płytki ceramiczne. Dzięki nim ochronimy podłogę oraz ściany przed działaniem wody. Kupując płytki, warto zwrócić uwagę na dobór kolorów. Rustykalna paleta barw to beże, brązy, zielenie. Lepiej zrezygnować z intensywnych fuksji czy fioletów, które mogłyby zepsuć efekt.

2-styl-rustykalny-2-domifikacje

Podłoga we wnętrzu rustykalnym powinna być inspirowana naturą – podobnie jak cała aranżacja. Warto postawić na drewno lub jego imitacje oraz na płytki ceramiczne.

Przeczytaj też