Psst! Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o zdrowym gotowaniu!

W oczekiwaniu na mrozy.

Zima w polskich warunkach jest nieprzewidywalna. Jednego roku możemy praktycznie nie doczekać się śniegu i w zasadzie nie zmarznąć. Kolejnego będziemy tygodniami starali się wytrzymać napór mrozów sięgających czasem nawet trzydziestu stopni Celsjusza poniżej zera. Aby nie dać się zaskoczyć, warto przygotować swój system grzewczy, lub zmienić go na bardziej wydajny niż dotychczas. Tego typu inwestycja pozwoli nam przetrwać te ciężkie dni w domowym zaciszu w optymalnych warunkach.

 

Czas na zmiany

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowana większość gospodarstw domowych w Polsce ogrzewana jest przy użyciu węgla. Z pewnością jakiś wpływ mają na to także uwarunkowania historyczne. Od kilkuset lat wydobywamy ten surowiec, który jest także eksportowany do innych krajów, jednak pozostałą część jego zasobów trzeba jakoś zagospodarować. Tym sposobem trafia on do domów jednorodzinnych, w których piecach palono kiedyś wyłącznie drewnem. Same konstrukcje stawianych w okresie PRL-u budynków zostały zaprojektowane tak, by wdrożyć w nich system ogrzewania centralnego zasilanego „czarnym złotem”. W nowoczesnym budownictwie powoli zaczyna się odchodzić na rzecz innego rozwiązania – paliwa, jakim jest gaz LPG.

Realne korzyści, nie tylko dla środowiska

Ogrzewanie gazem to przede wszystkim rozwiązanie wygodne. Poza dokonywaniem corocznych przeglądów kotła nie musimy się o nic martwić. Wystarczy jedynie ustawić optymalną temperaturę i w zasadzie to wszystko. To z pewnością dobre rozwiązanie dla kogoś, kto nie ma w ciągu dnia czasu notorycznie doglądać pieca na węgiel. Same kotły na gaz zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu w kotłowni zyskujemy sporo miejsca. Trzeba tu podkreślić, że pomieszczenie to będzie czyste, w porównaniu do analogicznego, gdzie znajduje się węgiel. Kotły gazowe to urządzenia o bardzo wysokiej sprawności, które pozwolą nam ogrzewać dom bardzo skutecznie, mimo bardzo dużych mrozów. Kotły gazowe przyczyniają się także do znacznie mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Możliwe, że w przyszłości będziemy zmuszeni do takiego rozwiązania, ponieważ w wielu miastach – jak choćby w Krakowie rozważany jest taki wariant, z powodu niedopuszczalnego poziomu smogu.

Inwestycja na lata

Przydomowe zbiorniki na gaz trzeba gdzieś zamontować na terenie własnej posesji, co nie każdemu może się podobać. Jednak nie zajmują aż tyle miejsca, by można było stwierdzić, że zaburzają krajobraz podwórka. Samo podłączenie też zajmuje trochę czasu, ale w perspektywie następnych kilkunastu, czy też nawet kilkudziesięciu lat spokoju jest niedługi okres. Wybierając miejsce do budowy domu warto zadbać o to, by znajdowało się ono w pobliżu sieci, do której można się podłączyć. Pozwoli to obniżyć koszty przyłączu.

Zwolenników ogrzewania gazem w Polsce z każdym rokiem przybywa. Nic dziwnego, gdyż jest to niezwykle wygodne i wydajne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu, jak i pieniędzy. W perspektywie wciąż rosnących cen węgla warto się nad tym wariantem zastanowić.

Przeczytaj też