Nie każdy z nas chce budować dużą rezydencję, która również może być droga w utrzymaniu. Często wolimy mniejsze, ale przytulne i funkcjonalne domy, z którymi nie są związane wysokie koszty. Jeśli także poszukujesz takiego właśnie projektu, sprawdź, z czego można zrezygnować, aby je ograniczyć!
Na całkowite koszty budowy domu wpływa wiele czynników – to nie tylko same materiały budowlane, ale również te wykończeniowe, instalacje, również działka, jeśli wymaga zakupu. Decyzje podjęte na etapie wyboru projektu domu, a następnie jego realizacji będą z kolei wpływały na koszty związane z eksploatacją budynku. Zwykle sytuacja jest prosta – jeśli zaoszczędzimy na tym pierwszym etapie, utrzymanie domu będzie kosztowało nas więcej. Gdy wybierzemy droższe rozwiązania, wtedy koszt eksploatacji będzie niższy.
Przy doborze odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego warto więc podjąć już te początkowe decyzje, które wpłyną na ogólne koszty związane z budową i z utrzymaniem domu. Z czego możemy zrezygnować bez żalu, aby płacić mniej? Odpowiedzi szukaliśmy u redaktorów portalu budowlanego Dom.pl.
Spis treści
Garaż w bryle budynku
Najczęściej projekty domów wybierane są z garażem w bryle budynku. Rzeczywiście, jest on najczęściej tańszy w wykonaniu niż budynek wolnostojący. Z drugiej jednak strony warto przemyśleć, czy lepszym wyborem nie będzie prosta wiata, która będzie znacznie tańsza w wykonaniu, a przy tym zapewni samochodowi osłonę przed czynnikami zewnętrznymi. Może być ona dostawiona do bryły budynku albo wolnostojąca.
Piwnica
Dzisiaj domy z piwnicami są coraz rzadziej spotykane, chociaż kiedyś budowano je nagminnie. Jednak tak naprawdę podpiwniczenie nie jest konieczne – kotłownię można urządzić po prostu na parterze. Dom będzie wtedy nie tylko tańszy w wykonaniu, ale również cieplejszy. Obecnie buduje się głównie na specjalnych płytach fundamentowych, które zapewniają budynkowi stabilność i są specjalnie izolowane, aby nie dopuszczać do wyziębienia konstrukcji.
Dwie kondygnacje
Dom z dwoma piętrami jest o wiele droższy w wykonaniu niż ten parterowy albo z użytkowym poddaszem. W większości przypadku nie potrzeba też wcale tak dużego metrażu. Zatem jeśli chcemy oszczędzać, warto wybrać projekt domu parterowego albo z poddaszem w zależności od tego, jaki metraż nas interesuje.
Duży metraż
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, większość inwestorów wcale nie potrzebuje domu mającego 150 metrów kwadratowych. Nawet dla czteroosobowej rodziny wystarczy taki budynek, który będzie miał do około 120 metrów kwadratowych metrażu. Nie warto zatem budować domu „na zapas”, ponieważ dodatkowa przestrzeń w większości przypadków jest po prostu niewykorzystana.
Wykusze, lukarny i balkony
Są nie tylko drogie w wykonaniu, podwyższając koszty inwestycji, ale dodatkowo również zmniejszają jego poziom izolacji – tworzą się wtedy tak zwane mostki ciepła, czyli miejsca, przez które energia cieplna ucieka szybciej. W rezultacie dom, chociaż wygląda ładniej, jest bardziej kosztowny w eksploatacji. Gdy chcemy oszczędzać, najlepiej zdecydować się na projekt domu o prostej, nieskomplikowanej bryle bez takich detali architektonicznych.