Elegancki, modny, o niebanalnej strukturze – kamień dekoracyjny wpisuje się w każdą stylistykę i podkreśla indywidualny gust domowników. Ważne tylko, aby znać zasady, jak wykorzystać jego możliwości aranżacyjne. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów.
Kamienne ściany kojarzą się z ekskluzywnymi hotelami, wytwornymi pałacami czy komfortowymi, śródziemnomorskimi willami – na szczęście, dzięki modzie na kamień dekoracyjny, podobny efekt możemy uzyskać we własnym mieszkaniu. W odróżnieniu od naturalnego marmuru czy trawertynu, kamień dekoracyjny jest trwalszy, odporny na działanie wilgoci i kilkukrotnie tańszy. A co najważniejsze: charakteryzuje go nieograniczona liczba wzorów i kolorów – co można sprawdzić tu: http://www.stonemaster.pl/oferta/kamien-dekoracyjny-i-elewacyjny I właśnie te największą zaletę kamiennej okładziny warto wykorzystać, dobierając kolekcję ściśle pod kątem swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, apartamentowcu czy bloku z wielkiej płyty – znajdziemy opcję dla siebie.
Kamień sprawdza się zarówno wewnątrz (w salonie, przedpokoju, kuchni, łazience czy sypialni), jak i na ścianie elewacyjnej. Bardzo ciekawie prezentuje się jako wykończenie eleganckiego tarasu czy balkonu – jak na zdjęciu tytułowym. Kamień na ścianie elewacyjnej podkreśla styl domu – więc warto nawiązać kolorystyką i wzorem do wnętrza, zgodnie z amerykańska zasadą, że wygląd domu z zewnątrz jest wizytówką jego właścicieli. Ciekawą i modną opcją jest zabawa w łączenie kamienia z drewnem, ale także ze szkłem i metalem. Wielbicieli stylu klasycznego skusić może z kolei kamień naśladujący układ cegieł w zestawieniu z otynkowanymi fragmentami ścian.
Kamień na ścianę możemy zastosować także w mieszkaniu w bloku, jeśli dobierzemy odpowiedni format, kolor i kształt. Warto pamiętać, że jasne barwy sprzyjają wrażeniu przestrzenności, szczególnie, gdy utrzymamy jednorodną tonację. Pozioma linia, jaką tworzy okładzina, optycznie wydłuża ścianę, a niski, rozłożysty narożnik podkreśli to wrażenie. Wyłożenie kamieniem ściany prostopadłej do okna pozwoli wyeksponować ciekawy efekt 3D, jaki tworzy się po odpowiednim oświetleniu faktury kamienia.
Okładzina o drobniejszym wzorze (np. ta naśladująca fakturę łupków czy układ cegieł) optycznie powiększy wnętrze. Stworzy wrażenie, że strop jest usytuowany wyżej, a pomieszczenie jest przestronniejsze. To istotne, gdy np. chcemy odtworzyć w mieszkaniu atmosferę nowojorskiego loftu, a niestety ściany nie są wysokie na 5 m. Co ciekawe, cegła sprawdzi się zarówno na całej ścianie, w otoczeniu industrialnych dodatków, jak również jako panel, wydzielający część pomieszczenia o innym przeznaczeniu: np. jadalnię, miejsce wypoczynku czy przestrzeń do pracy. Jej największą zaletą jest uniwersalność – zatem można ją wykorzystać zarówno w nowoczesnej, jak i klasycznej aranżacji, jak też we wnętrzu łączącym różnorodne elementy.
Kamienie na ścianę może charakteryzować także większy rozmiar i oryginalny kolor – stworzony z myślą o dwukondygnacyjnych hallach i otwartej przestrzeni. Duży wzór pływa na właściwe proporcje – mały zniknąłby w tym wnętrzu. W zestawieniu z betonem i drewnem kamień prezentuje się bardzo nowocześnie i wpisuje się w modny trend inspiracji naturą. Ciepła paleta nadaje wnętrzu przyjazny, domowy charakter, sprzyjając dobremu samopoczuciu.
W odróżnieniu od naturalnego kamienia, który charakteryzuje zwiększona nasiąkliwość, ten dekoracyjny możemy zastosować także w łazience – i to niezależnie od jej gabarytów. Kamień na ścianę może świetnie oddzielić strefę toaletową od kąpielowej i pielęgnacyjnej – co sprzyja wygodzie. Ze względu na specyfikę pomieszczenia (w którym nie ma zazwyczaj dekoracji) funkcja ozdobna kamienia jest szczególnie istotna – w efekcie wnętrze wygląda elegancko i modnie. Pod kątem estetycznym w łazience sprawdzi się przede wszystkim wielokolorowa okładzina, która koresponduje zarówno z drewnem, jak i z metalowymi elementami armatury.
Wniosek nasuwa się sam – kamień możemy położyć na praktycznie każdą ścianę. Wystarczy tylko przemyśleć dobór wzoru i koloru, aby podkreślić walory mieszkania i wpisać się w jego styl.