Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Kwiaty doniczkowe: najpiękniejsze rośliny do domu i mieszkania.

Rośliny pokojowe to świetny sposób na dekorację każdego wnętrza. Urozmaicą każdą aranżację, nawet najbardziej minimalistyczną. W czasie kwitnienia upiększają mieszkanie paletą kolorów. Jakie gatunki kwiatów doniczkowych wybrać do domu? Zobacz najpiękniejsze kwitnące rośliny pokojowe oraz instrukcję ich uprawy.

Kwitnące kwiaty doniczkowe

Do najpopularniejszych gatunków kwitnących kwiatów doniczkowych, zaliczają się: fiołki, azalia, hiacynty, storczyki, anturium, frizea, cyklamen perski, skrzydłokwiat, kalanchoe czy żonkile. Dla osób, które nie chcą poświęcać pielęgnacji kwiatów zbyt wiele czasu, istnieją kwitnące gatunki niewymagające, np. kaktusy – jest ich ponad 2000 odmian.

Jak pielęgnować kwitnące rośliny pokojowe?

Uprawa kwiecistych roślin różni się od pielęgnacji kwiatów z dekoracyjnymi liśćmi. Pierwszą różnicą jest konieczność stosowania odmiennych nawozów. Do kwiatów doniczkowych kwitnących należy wybierać takie nawozy, które mają mało azotu, a za to więcej fosforu. Należy również inaczej podlewać rośliny oraz przesadzać czy rozmnażać – po kwitnieniu.

Zielone kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe zielone poza względami estetycznymi, mają wiele właściwości dobroczynnie działających na powietrze w mieszkaniu. Wydzielają więcej tlenu, a nawet oczyszczają powietrze. Do najpopularniejszych gatunków zielonych kwiatów doniczkowych należą: paprocie, zamiokulkas, fikus, filodendron, scindapsus, małe kaktusy czy eszewerie.

Zielone kwiaty doniczkowe można wykorzystać jako stały element aranżacji. Ostatnim trendem jest aranżacja nawet całych ścian, gdzie kwiaty układane są we wzory. Co więcej, zielone kwiaty doniczkowe często są również roślinami, które można hodować w cieniu. Sprawdzą się więc w większości pomieszczeń oraz przez cały rok.

Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do kuchni i łazienki?

W kuchni czy łazience występuje jedna ważna zaleta: powietrze jest bardziej wilgotne, niż w innych pokojach. Jednak w tych miejscach zwykle jest mały dostęp do światła, z czym poradzi sobie nie każda roślina doniczkowa.

Do kuchni czy łazienki najlepiej wybrać piękne storczyki, które dzięki wilgoci zawartej w powietrzu, zyskają namiastkę naturalnych warunków tropikalnych. Innym gatunkiem nadającym się do tych pomieszczeń do zwartnica. Roślina ta ma okazałe i piękne dzwonkowate kwiatostany. Do łazienki czy kuchni nadaje się również kalanchoe – roślina posiadająca błyszczące liście i drobne kwiaty w różnych barwach. Co więcej, kalanchoe jest łatwe w uprawie.

Jakie wybrać kwiaty doniczkowe do salonu?

Salon zwykle jest dobrze nasłoneczniony, dlatego możemy w nim uprawiać większość gatunków kwiatów doniczkowych – w tym także tych kwitnących. Do najpopularniejszych i najładniejszych gatunków należy anturium. Roślina ta kwitnie na różowo, biało, czerwono lub łososiowo. Innym, równie pięknym gatunkiem, jest hoja – bardzo popularne pnącze o błyszczących liściach. Rośliną z ozdobnymi kwiatami i liśćmi, którą można hodować w salonie, jest z pewnością klinik, którego kwiaty są różowe lub pomarańczowe.

Jakie kwiaty doniczkowe do sypialni?

W sypialni bardzo ważny jest wybór roślin, które mają korzystny wpływ na organizm człowieka. Istnieje grupa kwiatów doniczkowych, które wytwarzają szczególnie dużo tlenu w nocy i jednocześnie oczyszczają powietrze (mogą np. usuwać formaldehyd). Do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych z tej grupy, należą m.in. kaktus wielkanocny lub bożonarodzeniowy. Obie rośliny wyglądają podobnie, lecz różnią się terminem kwitnienia. Innymi gatunkami polecanymi do sypialni są: fikus, aloes, dracena, bluszcz, paproć, skrzydłokwiat, zielistka Sternberga, rapis, szeflery, sansewieria gwinejska czy aglaonema.

Kwiaty doniczkowe kwitnące do zacienionych miejsc

Ogólnie rzecz biorąc, do ciemnych pomieszczeń najlepiej wybrać zielone kwiaty doniczkowe, zamiast kwitnących. Aby wytworzyć kwiatostan, każda roślina będzie bowiem potrzebować dużo światła. Mówiąc o kwiatach cieniolubnych, należy pamiętać, że to rośliny, którym wystarcza nawet 3 godziny światła słonecznego na dobę.

Dobrym wskaźnikiem tego, czy roślina dobrze znosi cień, jest wygląd jej liści. Jeśli są ciemnozielone, duże, cienkie i nie posiadają włosków, kwiat nadaje się do ciemnych pomieszczeń. Do najpopularniejszych odmian tego typu należą: nefrolepis wyniosły, epipremnum złociste, araukaria wyniosła oraz zamiokulkas zamiolistny.

Przeczytaj też