Kiedy warto kupić piecyk naftowy?

piecyk naftowy

Piecyk na paliwo płynne to dobry sposób na dodatkowe ogrzewanie – zwłaszcza tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej. Sprawdzi się w domku letniskowym, w altanie, w garażu lub warsztacie. Może stanowić jednak także dobry sposób na podniesienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych. Zobacz, jak działa piecyk naftowy i czy spełni twoje oczekiwania.

Rodzaje piecyków na paliwa płynne

Ze względu na rodzaj paliwa wykorzystywany w piecykach, możemy wyróżnić urządzenia naftowe, gazowe i olejowe. Każde z nich ma odmienną specyfikę – koszt eksploatacji uzależniony jest od ceny wybranego paliwa. Z uwagi na sposób działania możemy podzielić piecyki na paliwa płynne na trzy podstawowe grupy. Pierwszą są piecyki z knotem. Ich konstrukcja jest najmniej skomplikowana, a cena najbardziej przystępna. Urządzenia te mają swoje wady: pobierają powietrze z pomieszczenia, a po spaleniu paliwa emitują spaliny, które trafiają z powrotem do pomieszczenia. Dlatego też nie należy używać ich zbyt długo.

castorama-jak-bezpiecznie-korzystac-z-piecyka-gazowego-2

Służą one raczej do krótkotrwałego, sporadycznego ogrzewania. Używają piecyków z knotem, należy uważać na rozgrzewającą się obudowę. Drugi rodzaj to piecyki z podwójną komorą spalania. Ich cena jest wyższa, rekompensuje to jednak większa wydajność. Wydzielają one mniej dwutlenku węgla i osadów. Trzeci rodzaj to piecyki elektroniczne, wymagające podłączenia do sieci elektrycznej. Są najbezpieczniejsze w użyciu, ale też najdroższe.

Jak działa piecyk naftowy?

Piecyk naftowy to urządzenie spalające naftę oczyszczoną. Ze względów bezpieczeństwa nie należy mieszać jej z innymi substancjami. Składa się on z palnika, odbłyśnika oraz niekiedy wentylatora. Nafta spala się całkowicie osiągając temperaturę 1200 stopni. Odbłyśnik, umieszczony za palnikiem, kieruje wiązkę promieniowania do przodu, a więc ogrzewanie odbywa się przede wszystkim poprzez promieniowanie. W niewielkim stopniu energia przekazywana jest przez konwekcję. Wentylator montowany jest opcjonalnie, w celu szybszego rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu.

castorama-jak-bezpiecznie-korzystac-z-piecyka-gazowego-1

Jak wybrać odpowiedni model?

Wybierając piecyk na naftę, warto zwrócić uwagę na takie elementy wyposażenia jak czujniki stężenia dwutlenku węgla. Są one odpowiedzialne za wyłączenie urządzenia w momencie, gdy zawartość tego związku w powietrzu przekroczy określony poziom. Warto wybrać model wyposażony w regulację mocy. Na wygodę użytkowania wpływ ma sposób zapalania – najbezpieczniejsza jest zapalarka piezoelektryczna. Na rynku dostępne są modele posiadające termostat, system programowania oraz wskaźnik stanu napełnienia zbiornika.

Gdzie sprawdzi się piecyk naftowy?

Rodzaj piecyka naftowego warto dostosować do pomieszczenia, które planujemy dogrzać. Piecyki z knotem sprawdzą się wyłącznie tam, gdzie nie przebywamy zbyt długo, urządzenia używamy sporadycznie i krótkotrwale, a więc w warsztacie czy garażu. Piecyki z podwójną komorą spalania są bezpieczniejsze w użyciu, emitują mniej spalin i brzydkich zapachów, dlatego to właśnie one powinny być używane do ewentualnego, okresowego dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Decydując się na zakup piecyka naftowego, należy wybrać model dostosowany do miejsca, w którym będzie używany. Warto kierować się względami bezpieczeństwa, w tym emisją spalin.

Zapisz