Ogrzewanie na podczerwień – co musisz wiedzieć?

Kiedyś może niezbyt popularne, za to dziś coraz powszechniej stosowane źródło ciepła w naszych domach. Uchodzi za ekologiczne, bezpieczne i bezobsługowe. Mowa o ogrzewaniu na podczerwień. W jaki sposób działa? Jakie są jego zalety oraz wady? Czy warto inwestować w tego typu rozwiązanie. Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Odpowiedź jest prosta – działa tak jak słońce. Dokładnie tak! Ogrzewanie na podczerwień naśladuje słońce i dokładnie tak jak promienie słoneczne, tak ono ogrzewa wnętrze za pomocą przesyłanych fal elektromagnetycznych niewidzialnych dla ludzkiego oka. Jest to tak zwane promieniowanie podczerwone. Do przesyłania tych fal w naszych domach wykorzystuje się maty grzewcze na podczerwień (z reguły montuje się je w podłodze, mogą też być montowane w suficie podwieszanym) oraz panele grzewcze na podczerwień, które można zamontować bezpośrednio na ścianie.

Co istotne ogrzewania na podczerwień nie podnosi temperatury samego powietrza (dla podczerwieni powietrze jest przeźroczyste). Ogrzewanie na podczerwień zamienia się w energię cieplną wtedy gdy napotka na swojej drodze przedmiot (ściany, meble, podłoga) lub organizm żywy, którym może być na przykład człowiek lub zwierzę.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień ma sporo zalet. Nie sposób wybrać, które z nich jest najważniejsze. Każdy z nas ma inne wymagania, inne kryteria wyboru. Warto jednak zapoznać się z najbardziej popularnymi zaletami. Oto lista, którą powinieneś poznać:

Komfort cieplny

Ze względu na specyficzny rodzaj ciepła jaki dostarczają promienniki na podczerwień, temperatura jaką odczuwamy jest wyższa o około 3 stopnie od tej, która jest w rzeczywistości. Powietrze więc nie jest przegrzane, a mimo to odnosimy wrażenie komfortu cieplnego. Dzięki temu zużywamy też mniej energii.

Zdrowe powietrze

Z tego powodu, że panele i maty grzewcze na podczerwień nie ogrzewają samego powietrza, a jedynie przedmioty we wnętrzu, nie jest ono wysuszone. Brak ingerencji w ruch powietrza (w odróżnieniu do instalacji ogrzewania nadmuchowego) sprawia, że w otoczeniu nie unosi się aż tyle roztoczy. Jest to więc ogrzewanie szczególnie komfortowe dla alergików.

Ogrzewanie na podczerwień dodatkowo jonizuje ujemnie powietrze we wnętrzach. Jonizacja ujemna polepsza nasze samopoczucie, pomaga się skupić i ma duży wpływ na nasze zdrowie.

Niezawodność

Ogrzewanie na podczerwień jest mało awaryjne. Zakupione promienniki i maty na podczerwień posłużą nam przez wiele długich lat. Niektórzy producenci szacują żywotność swoich produktów nawet na kilkadziesiąt lat. Są one praktycznie bezobsługowe. Nie trzeba ich co roku serwisować, nie trzeba robić okresowych przeglądów, nie musimy się martwić o zakup do nich jakiegoś paliwa.

Estetyka

Promienniki na podczerwień możemy zamontować na dwa sposoby. Mogą być ukryte w podłodze lub na suficie pod postacią mat grzewczych. Wtedy w odróżnieniu od klasycznych grzejników po prostu ich nie widać. Druga opcja to umieszczenie paneli grzewczych na ścianie. Wykonane są one w taki sposób aby oprócz funkcji grzewczej spełniały także funkcję dekoracyjną.Takie panele na podczerwień mogą być wykończone na przykład szkłem lub lustrem.

Wady ogrzewania na podczerwień

Tak jak wszystkie inne źródła ciepła, również promienniki na podczerwień mają pewne wady. Jednak czy są one aż tak duże? Sprawdźmy.

Nie ogrzejesz wody

Promienniki na podczerwień stosuje się jedynie do ogrzania wnętrz. Niestety aby mieć również ciepłą wodę użytkową będziemy musieli pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu jakim jest na przykład bojler elektryczny. To niestety generuje dodatkowe koszty.

Dobra izolacja

Aby efektywnie wykorzystać tego rodzaju ogrzewanie to budynek, w którym będą zamontowane promienniki na podczerwień powinien być odpowiednio ocieplony. W przypadku gdy budynek charakteryzuje się dużymi stratami ciepła rachunki za energię mogą okazać się zbyt duże. Jednak warto tutaj zauważyć, że nieodpowiednio ocieplony budynek będzie generował wysokie koszty ogrzewania w każdym przypadku. Niezależnie czy będzie to ogrzewanie na podczerwień, czy ogrzewanie gazowe.

Podsumowanie

Tak jak każde źródło ciepła również ogrzewanie na podczerwień ma swoje wady i zalety. Jest to na pewno nowoczesne rozwiązanie, które możemy zaliczyć do tych ekologicznych (bo w końcu stosując je nie wytwarzamy żadnych zanieczyszczeń, które podczas ogrzewania domu wydobywają się z komina). Ogrzewanie na podczerwień jest również wygodne. Można rzec, że jest tak naprawdę bezobsługowe. Jeśli więc planujemy je montować w odpowiednio ocieplonym domu to zakup takich grzejników na pewno jest warty rozważenia.

Artykuł powstał przy współpracy z https://swiatlolux.pl