Czym umyć boazerie drewnianą? Sprawdź!

Czym myć boazerię drewnianą
fot. FWStudio, pexels.com

Boazeria to drewniana okładzina ścienna pełniąca rolę dekoracyjną. Produkowana jest z wszelkich gatunków drewna, zarówno z rodzimej sosny czy świerka, ale także z tak egzotycznych drzew jak długowieczny cedr pochodzący z Afryki oraz Azji. Drewniana okładzina wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak czyścić boazerię drewnianą, czym ją myć, w jaki sposób ją odświeżyć? Podpowiadamy.

Boazeria – czy hit lat 90 powraca?

Boazeria drewniana była hitem lat 90-tych. Sporo z nas bardzo dobrze pamięta ten element wystroju. Jeśli boazeria nie gościła w naszym domu, to z pewnością zdobiła ściany u kogoś z naszej rodziny albo u znajomych. Drewniana okładzina bardzo często zdobiła ściany (czasem nawet sufity) w budynkach użyteczności publicznej: bibliotekach, szkołach, przychodniach. Z czasem jednak opatrzyła się i stała się synonimem złego gustu. Co ciekawe w niektórych miejscach do dziś można się natknąć na oryginalną boazerię z lat pamiętających zamierzchłe czasy PRL-u.

Czy boazeria powraca w nasze łaski? Czy hit lat 90 znów zagości w naszych domach? Z całą pewnością tak. Moda lubi zataczać koło, a najczęściej powracają te trendy, które kiedyś dobrze się sprawdzały. W końcu boazeria drewniana oprócz tego, że świetnie wygląda ma też wiele innych plusów:

  • boazeria jest łatwa w montażu
  • ściany przed montażem boazerii nie wymagają żadnego szczególnego przygotowania
  • boazeria jest także stosunkowo niedroga
  • czyszczenie boazerii nie przysparza użytkownikom większych kłopotów
  • boazeria jest wytrzymała – z powodzeniem przetrwa wiele lat użytkowania

Jak umyć boazerię?

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, który może przywrócić blask naszej boazerii jest jej umycie. Jak więc umyć boazerię drewnianą aby ją odświeżyć? Drewno nie lubi wilgoci więc warto przeprowadzić ten zabieg odpowiednio. Na pewno nie powinniśmy do tego używać wody. W takim razie jeśli nie woda to czym umyć boazerię drewnianą? Do pielęgnacji drewna powinniśmy wybrać odpowiednie dedykowane preparaty. Są to środki w składzie których znajdziemy alkohol odtłuszczający powierzchnię oraz specjalnie dobrane olejki konserwujące drewno.

Czym umyć boazerię drewnianą jeśli nie posiadamy dedykowanego preparatu? W takim wypadku możemy posiłkować się naturalnym specyfikiem jakim jest ocet.

Zmieszaj ze sobą dwie łyżki oliwy, dwie łyżki ciepłej wody oraz cztery łyżki octu. Przygotowaną miksturę nakładaj na boazerię za pomocą gąbki, a po kilku minutach przetrzyj powierzchnię czystą ściereczką.

Jak wyczyścić boazerię?

Jeśli nasza boazeria ma już swoje lata świetności za sobą i chcielibyśmy jej przywrócić blask to powinniśmy przeprowadzić zabieg renowacji. Pierwszym krokiem będzie czyszczenie boazerii.

Jak wyczyścić boazerię przed renowacją? Na początku należy zeszlifować z desek stary lakier. Do oczyszczenia boazerii ze starego lakieru przyda się odpowiednia szlifierka z odsysaniem pyłu. W kolejnym etapie musimy wyczyścić powierzchnię boazerii z pozostałości zanieczyszczeń oraz ją odtłuścić. Czym umyć boazerię drewnianą po szlifowaniu? W tym wypadku możemy użyć wody z detergentem. Przemyjmy deski przy pomocy szczotki, a następnie osuszmy drewno. Nie pozwólmy aby drewno wchłonęło zbyt dużą ilość wody.

Gdy powierzchnia boazerii jest już oszlifowana i czysta możemy przejść do kolejnego etapu renowacji – odświeżania.

Jak odświeżyć boazerię?

Jest wiele sposobów na to by nadać boazerii nowego blasku. W takim razie jak możemy odświeżyć boazerię drewnianą aby fajnie wyglądała?

Malowanie boazerii.

Najbardziej popularnym sposobem jest nadanie jej nowego koloru. Możemy więc pomalować ją odpowiednią farbą. Obecnie wiodący producenci farb posiadają w swojej ofercie dedykowane produkty przeznaczone właśnie do malowania boazerii. Na pojemniku znajdziemy dokładną instrukcję na której będzie napisane czym umyć boazerię i jak przygotować drewno przed rozpoczęciem aplikacji.

Sporo osób które zdecydowały się na zmianę koloru boazerii postawiła na biel. Biały to kolor uniwersalny, który rozjaśni wnętrze i nada mu świeżego charakteru. Inspiracją do tego typu metamorfoz jest ceniony na całym świecie styl skandynawski.

Lakierowanie boazerii

Jeśli chcemy zostać przy naturalnym drewnie możemy zabezpieczyć boazerię bezbarwnym lakierem. Oczywiście robimy to tylko wtedy gdy już wyczyścimy boazerię ze starego lakieru oraz pyłu i tłuszczu. Na rynku dostępne są też lakiery barwiące, które pogłębiają kolor drewna i uwydatniają jego szlachetny charakter.

Boazeria – jak czyścić „na bieżąco”?

O boazerię należy dbać systematycznie. Jeśli zatroszczymy się o nią odpowiednio to posłuży nam przez wiele długich lat. Nie obawiajmy się czynności pielęgnacyjnych gdyż czyszczenie boazerii jest zdecydowanie prostym i niezbyt czasochłonnym zajęciem.

Po pierwsze zadbajmy o regularne odkurzanie drewnianych powierzchni. Możemy to robić przy pomocy odkurzacza. Uważajmy jednak aby nie porysować powierzchni drewna. Najlepiej używajmy końcówek do odkurzacza z miękkim włosiem. Od czasu do czasu przetrzyjmy też boazerię wilgotną (nie całkiem mokrą) ściereczką. Możemy także skorzystać z dedykowanych środków czyszczących i pielęgnujących drewniane boazerie. Są to preparaty w postaci mleczka, sprayu czy wosku.