Pościel, kołdra, prześcieradło – czy nie mylisz tych pojęć?

Kiedy urządzamy sypialnię, wybieramy nie tylko kolor ścian, zasłon, dywanu. Koncentrujemy swoją uwagę nie tylko na łóżku i konkretnym materacu. Tym, co w sypialni jest niezbędne jest także pościel. Jest to termin, którego używamy dla określenia wszystkiego, co wykorzystujemy do spania. Alternatywnym określeniem jest posłanie. Wiele osób nie wie, co tak naprawdę kryje się pod tym słowem. Co więcej, nie brakuje tych, którzy mylą pojęcia takie jak pościel, kołdra i prześcieradło. Spróbujemy wyjaśnić te zagadnienia.

Czym jest pościel?

Pościel to wszystko to, co znajduje się na naszym łóżku. Jest to więc pojęcie bardzo szerokie, które obejmuje kołdrę, poduszkę, prześcieradło. Od wieków posłanie miało dla ludzi bardzo duże znaczenie. Już przed wiekami sięgano po różnego rodzaju skóry, który zapewniały ciepło w zimne dni i noce. Wraz z tym, jak rozwijały się osiągnięcia ludzkości pościel nabierała innego charakteru. Dzisiaj zamiast skór mamy wysokiej jakości tkaniny o bardzo dobrych właściwościach. Ich szeroki wybór sprawia, że każdy może znaleźć taką pościel, która idealnie wpisze się w indywidualne potrzeby i preferencje.

Co to jest kołdra?

Pościel to między innymi kołdra. Zaliczana jest do podstawowych elementów posłania. Jej zadaniem jest zapewnienie nam przyjemnego ciepła podczas nocnego wypoczynku. Wykonana jest z dwóch kawałków tkaniny, które ze sobą zszyte, a powstała w ten sposób przestrzeń wypełniona odpowiednim wsadem. Poszycie kołdry sprawia, że wypełnienie jest utrzymywane w miejscu i nie przesuwa się. Wypełnienie może być bardzo różne. Jeśli nie jesteś alergikiem, możesz zdecydować się na kołdrę wypełnioną pierzami. Jeśli masz uczulenie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wypełnienie syntetyczne. Dla największych zmarzluchów odpowiednie będą kołdry wypełnione puchem.

Czym jest prześcieradło?

Jeśli tematem rozmowy jest pościel, nie można nie wspomnieć o prześcieradle. Jest to niezbędny element bielizny pościelowej, który często kupujemy dość przypadkowo. Na ogół nie zwracamy uwagi ani na wygląd prześcieradła, ani tego, z jakiego materiału został on wykonany. Tymczasem trzeba pamiętać, że ma ono kontakt z naszym ciałem. Jeśli prześcieradło będzie wykonano z szorstkiego, twardego materiału, spanie na pewno nie będzie przyjemnością.

Obecnie w sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów prześcieradeł. Jeśli pod uwagę weźmiemy, budowę, wyróżnimy prześcieradła:

  • płaskie;
  • z gumką.

Te pierwsze mają po prostu postać kawałka materiału, którego zostało obszyte po to, aby się nie pruło. Prześcieradła z gumką mają – jak sama nazwa wskazuje – wszytą gumkę, którą zakłada się na łóżko. Dzięki temu nie zsuwa się ono z łóżka nawet wtedy, kiedy na łóżku śpi bardzo aktywna osoba często zmieniająca pozycję podczas snu. Popularność prześcieradeł z gumką jest obecnie coraz większa. Tym jednak, co sprawia nam wiele trudności jest ich odpowiednie złożenie. Na szczęście dzisiaj można znaleźć wiele wskazówek mówiących o tym, jak składać takie prześcieradło, aby nie zajmowało ono wiele miejsca.