Kiedy działka stwarza kłopoty. Projekty domów na wąską działkę – jakie sprawdzą się najlepiej?

Materiał partnera

Budowa domu to przedsięwzięcia samo w sobie dosyć wymagające. Liczne formalności i procedury, których musimy dopilnować wymagają od nas nie lada cierpliwości. Dodatkowe utrudnienia mogą nas spotkać, kiedy działka budowlana, na której chcemy postawić dom nie jest zbyt szeroka. Jak dobrać właściwy projekt domu na wąską działkę, by nie stracić na komforcie i funkcjonalności budynku?

Dom przy Pastelowej 26
Dom przy Pastelowej 26

Kiedy możemy mówić o wąskiej działce?

Pojęcie wąskiej działki bywa niekiedy nieprecyzyjne i subiektywne. Każdy na swój sposób określa i definiuje, czy jego działka jest wąska, czy nie koniecznie. Jeśli zamierzamy wybudować szeroki dom o kalenicy równoległej do drogi, to może się okazać, że nawet 25 metrowa działka nie wystarczy. Należy pamiętać, że budynek realizowany zgodnie z zapisami prawa budowlanego może stać w odległości 4 metrów od granicy działki – dla ściany z oknami i 3 metrów – dla ściany bez okien. Wąska działka ma jednak swoją definicje w zapisach prawa. Przepisy budowlane opisują wąską działkę, jako parcelę budowlaną, której szerokość nie przekracza 16 metrów. Dla takiej nieruchomości zapisy są nieco mniej restrykcyjne i pozwalają na więcej.

Na wąskiej działce możemy realizować projekty domów bezpośrednio w granicy działki, jeśli ściana nie posiada otworów okiennych oraz w odległości do 1.5 m od granicy działki, dla ściany z oknami. Konkretne regulacje muszą być zawarte w wydanych dla działki warunkach zabudowy. Aby w pełni wykorzystać dostępne na działce miejsce należy wybierać odpowiednie projekty domów, które wpiszą się w smukły charakter parceli.

Dom przy Migdałowej 5
Dom przy Migdałowej 5

Optymalne rozwiązanie – projekty domów z poddaszem użytkowym.

Optymalnym rozwiązaniem dla wąskiej działki są projekty domów z poddaszem użytkowym. Kiedy mamy do dyspozycji dwa poziomy budynku, łatwiej zawrzeć na nich wszelkie niezbędne pomieszczenia. Projekty domów z poddaszem pozwalają ergonomicznie rozplanować wnętrze, dzieląc dom na strefę dzienną – na parterze i nocną na poddaszu. Na dole zwyczajowo projektuje się salon połączony z kuchnią oraz ogólnodostępną łazienkę. Dobrze jeśli projekt posiada również dodatkowy pokój. Może on służyć jako sypialnia w przypadku dwuetapowego trybu realizacji inwestycji, lub być wykorzystywany jako typowy pokój dla gości. Poddasze mieści z reguły sypialnie oraz główną łazienkę. W zależności od rozmiarów budynku na poddaszu mogą znajdować się 3, 4, a nawet 5 sypialni. Nowoczesne projekty domów przewidują również sypialnię w stylu master bedroom, czyli prywatny apartament z łazienką i garderobą.

Szukając domów na wąską działkę warto stawiać na takie, które mają przynajmniej jedną ścianę pełną. Jeśli znajdziemy dom z dwiema ścianami bez okien to jest szansa, że zmieścimy go na działce nawet, gdy wymagane będą ustawowe odległości czterech i trzech metrów od granicy. Gdy w zasięgu naszych zainteresowań znajduje się dom z garażem, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego projektu. Garaże w domach na wąską działkę są zwykle lokalizowane od frontu i nie poszerzają obrysu zewnętrznego budynku.

Dom przy Amarantowej 10 – projekt domu na wąską działkę
Dom przy Amarantowej 10 – projekt domu na wąską działkę

Parterowe projekty domów idealnie dopasowane.

Projekty domów parterowych nieco trudniej dopasować do wąskiej działki, z tego względu, że całość pomieszczeń zlokalizowana jest na jednej płaszczyźnie. Dom siłą rzeczy musi być wtedy nieco bardziej wydłużony, rozciągający się równolegle do większej krawędzi działki. Parterowe budynki jednorodzinne na wąską działkę będą miały najczęściej wejście od czoła, na krótszej ścianie domu. Klenica będzie prostopadła do drogi, a dach w większości dwuspadowy, lub symetryczny czterospadowy. Szukając projektów na wąską działkę wybierajmy takie, które będą miały przejrzysty podział wnętrza. Część dzienna potrzebuje większej otwartej przestrzeni, dlatego warto by stanowiła połowę powierzchni użytkowej budynku. W zależności od upodobań można wybrać dom, który oddziela zamkniętym korytarzem strefę dzienną od nocnej, lub taki, w którym obie przestrzenie są bezpośrednio ze sobą sąsiadujące.

Dom przy Pastelowej 24 oraz Dom przy Pastelowej 16 bis
Dom przy Pastelowej 24 oraz Dom przy Pastelowej 16 bis

Parterowe projekty domów na wąską działkę najczęściej posiadają garaż jednostanowiskowy zlokalizowany od frontu, mieszczący się w całości w obrysie budynku. Jeśli nie ma możliwości wybudowania domu z garażem w bryle budynku, można zrealizować garaż w formie wolnostojącej, w miejscu w którym jest na to odpowiednia przestrzeń.

Jak widać wąska działka zmusza inwestorów do nieco bardziej specjalistycznych wyborów. Poszukiwania musimy zawęzić wtedy do budynków o smukłej formie, które nie tracą swojego funkcjonalnego i komfortowego charakteru. Jeśli zastanawiamy się, czy warto kupić wąską parcelę, to odpowiedź może być twierdząca z kilku powodów. Wąskie działki są z zasady tańsze w zakupie, posiadają sumarycznie większa powierzchnię (są długie i wąskie) i często są dostępne w atrakcyjnych lokalizacjach, w których regularne parcele zostały już wykupione. Przy obecnej na rynku różnorodności i powszechnej dostępności do projektów domów nie musimy się również obawiać, że znajdziemy odpowiedni projekt do wybranej działki.

Funkcjonalne i tanie w budowie projekty domów na wąską działkę znajdziecie na GALERIADOMOW.PL