Projektujemy oświetlenie łazienkowe: na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie łazienki powinno być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Warto przemyśleć już na etapie projektowania wnętrza, jakie lampy zastosujemy i jak rozmieścimy je w pomieszczeniu.

Oświetlenie górne – lampa wisząca, reflektorki czy sufit podwieszany?

Podstawą oświetlenia każdego wnętrza, również łazienki, jest lampa górna. Powinna rzucać światło równomiernie na całe pomieszczenie, pozwalając na wygodne poruszanie się w nim i załatwienie podstawowych potrzeb. Oświetlenie górne włączamy jako pierwsze po wejściu do łazienki – zazwyczaj dopiero później uruchamiamy lampy w strefie kąpielowej czy kinkiety wiszące obok lustra, w zależności od potrzeb. Ważne, aby lampy dobrać odpowiednio zarówno pod kątem stylu wnętrza, jak i sposobu oświetlania pomieszczenia. Światło nie powinno razić ani odbijać się od luster. Dobrze jest, jeśli nie powoduje powstawania głębokich cieni w zakamarkach łazienki.

Do wyboru mamy między innymi tradycyjne lampy łazienkowe wiszące, reflektorki oraz sufit podwieszany. Pierwsze rozwiązanie może okazać się problematyczne, jeśli wnętrze nie jest wysokie. Może zdarzyć się, że zaczepimy o lampę, ubierając się lub wycierając ręcznikiem po kąpieli. Bezpieczniejszy będzie plafon lub reflektorki. Dodatkową zaletą tych ostatnich jest możliwość skierowania wiązki światła w wybrane punkty pomieszczenia. Dobrym pomysłem może być także montaż sufitu podwieszanego, wyposażonego w kilka źródeł światła, na przykład oczka świetlne oraz taśmy LED.


Prawidłowe oświetlenie lustra

Bardzo istotne jest odpowiednie oświetlenie lustra łazienkowego. Wykonujemy przy nim precyzyjne czynności, takie jak golenie się czy makijaż, potrzebujemy zatem jasnego, wyraźnego światła. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż dwóch kinkietów po bokach lustra. W nowoczesnych wnętrzach często montowane są lustra z wbudowanym oświetleniem w postaci górnej listwy.


Lampy w strefie kąpielowej

Oświetlenie w łazience służyć może również wydzieleniu strefy kąpielowej. Panujący tu nastrój powinien sprzyjać relaksowi – światło nie może być zbyt intensywne, nie powinno razić w oczy. Dobrze jest wybrać żarówki o ciepłej barwie światła. Niezależnie od tego, jaki rodzaj lamp wybierzemy, należy pamiętać, że muszą one w strefie kąpielowej zapewniać dobrą widoczność. Sprytnym sposobem jest zastosowanie ściemniacza – urządzenia pozwalającego na regulowanie natężenia światła.

Nowoczesne rozwiązania w aranżacji łazienki

Wybierając lampy do łazienki, musimy zwrócić uwagę na to, aby spełniały normy bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach w sklepach z oświetleniem bez trudu znajdziemy różnorodne modele przystosowane do montażu w warunkach podniesionej wilgotności. Wśród nowoczesnych rozwiązań warto rozważyć też zastosowanie taśm LED. Za ich pomocą stworzyć można przyjemny nastrój, podświetlając różne elementy wyposażenia łazienki.

Nowoczesne oświetlenie łazienkowe powinno składać się z kliku elementów – światła górnego, oświetlenia lustra, lamp w strefie kąpielowej. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort przy różnych czynnościach kosmetycznych i higienicznych, a także stworzymy przyjazny, relaksujący nastrój.