5 rzadkich krzewów owocowych – wyróżnij swój ogród na tle innych!

krzew owocowy
Materiał partnera

Uprawa krzewów owocowych to świetny sposób na własne plony. Owoce wyhodowane w przydomowym ogrodzie to nie tylko powód do dumy, ale także codzienny dostęp do witamin, bez konieczności wizyty w supermarketach. Oprócz tradycyjnych i bardzo popularnych krzewów, można pokusić się o uprawę rzadkich gatunków, które przyniosą smaczne plony oraz będą ciekawą dekoracją. Poznaj 5 rzadkich krzewów owocowych i wyróżnij swój ogród na tle innych!

Rodzime ogrody zdominowane są przez typowe i popularne gatunki krzewów owocowych, takie jak czereśnie, wiśnie, śliwy, czy maliny. Są to rośliny znane od dawien dawna i nic nie wskazuje na to, by ich passa miała się skończyć. Warto jednak zdecydować się na nieco bardziej oryginalne okazy, nierzadko pochodzące z odległych zakątków, a które z powodzeniem mogą być uprawiane w Polsce.

5 rzadkich krzewów owocowych – poznaj ciekawe i smacznie owocujące gatunki do ogrodu

Gatunki egzotyczne mogą być bardziej wymagające, a ich uprawa zazwyczaj pochłania więcej czasu, jednak korzyści są nieocenione. Rzadkie krzewy owocowe to nie tylko mniej spotykane smaki, które można wykorzystać podczas kulinarnych eksperymentów, ale również dość niesztampowa i mało powszechna dekoracja posesji.

1. Chruścina jagodna

Krzew, który możesz spotkać pod nazwą „poziomkowe drzewo”. Rośnie na wysokość do 2 metrów, może być uprawiane w gruncie, ale równie fajnie sprawdzi się w donicy jako smaczna ozdoba balkonu lub tarasu. Preferuje stanowiska jasne i słoneczne oraz żyzną, dobrze przepuszczalną glebę. Lekko kwaśne owoce o soczystym miąższu dojrzewają cały rok i mogą być wykorzystywane do przygotowywania domowych nalewek, soków oraz jako baza sorbetów.

2. Głożyna pospolita

Niewysokie drzewko o krzewiastym pokroju i kulistych, czerwonych owocach. Plony głożyny są bardzo słodkie i mięsiste, dlatego sprawdzą się do ciast, deserów i przetworów. Krzew powinien rosnąć na stanowiskach słonecznych i w dobrze przepuszczalnych, lekko piaszczystych glebach. Wymaga okrycia na zimę. Młode okazy muszą być systematycznie nawadniane.

3. Kolcowój chiński

Krzew osiągający do 2 metrów wysokości, wytwarzający ciernie i podłużne, czerwone owoce znane pod nazwą ‘owoce Goji’. Plony pojawiają się na krzewie na przełomie września i października, można je spożywać na surowo oraz po uprzednim wysuszeniu. Sprawdzi się jako dodatek do napojów oraz rozgrzewających zimowych herbat. Kolcowój preferuje stanowiska słoneczne, żyzne podłoże i regularne podlewanie. Nie jest mrozoodporny, dlatego przed zimą należy dokładnie okryć krzew, a uprawiany w donicy przenieść do cieplejszego pomieszczenia.

4. Idesja wieloowocowa

Rośnie na wysokość max. 5 metrów. Wyróżnia się sercowatymi liśćmi, wiechowatymi kwiatostanami oraz czerwonymi, drobnymi owocami, które można spożywać na surowo lub w formie przetworów. Lubi miejsca jasne ale zaciszne oraz regularne podlewanie i formowanie.

5. Głóg szkarłatny

Krzew, który znakomicie sprawdzi się w formie ozdobnych alej i szpalerów. Co więcej, wytwarza smaczne i duże owoce, które mogą osiągać nawet 2 cm średnicy. Uprawa odmiany szkarłatnej jest bardzo zbliżona do wymagań bardziej popularnego głogu jednoszyjkowego, jednak stanowi bardziej oryginalną i mniej spotykaną dekorację ogrodu.

Jeśli planujesz zakup rzadkich krzewów owocowych do swojego ogrodu, zachęcamy do wizyty w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Warto podkreślić, że mniej znane gatunki powinny być kupowane wyłącznie w sprawdzonych punktach, które dystrybuują rośliny zdrowe i wysokiej jakości.