Chaise A – designerskie krzesło z metalu od Tolix’a.

Krzesło „Chaise A” to ikona estetyki przemysłowej. Chyba każdy, kto chociaż troszeczkę interesuje się tematyką ikon światowego designu, kojarzy to metalowe siedzisko z rodziny „Tolixów”. Lekka konstrukcja połączona z solidnością, bardzo łatwa konserwacja oraz niska cena przełożyły się na popularność, którą metalowe krzesło „Chaise A” zdobyło już 80 lat temu.

 

Jak to się zaczęło?

Powstanie krzesła jest zasługą Xaviera Paucharda (1880-1948). Xavier w swoich czasach uważany był za pioniera galwanizacji. W 1907 roku udało mu się wypracować odpowiednią metodę ochrony metalu przed korozją poprzez zanurzanie blach w roztopionym cynku. Teoria ta powstała w 1742 roku (Paul Jacques Malouin), a prace nad nią kontynuował aż do końca XVIII wieku Luigi Galvani (od jego nazwiska proces ten nazywa się galwanizacją). Xavier Pauchard zainteresował się bliżej tą techniką, która w tamtych czasach była niezbyt popularna i dzięki swoim eksperymentom wyprodukował metal, który nie był podatny na korozję.

xavier_pauchard_-_tolix
Xavier Pauchard (1880-1948)

Fabryka Tolix

Dziesięć lat później Xavier Pauchard założył fabrykę produkującą przedmioty do użytku domowego  ze stali nierdzewnej. Ostatecznie w 1927 roku nadał firmie oficjalną nazwę Tolix, która przetrwała aż do dzisiaj. Rozpoczęła się produkcja metalowych mebli: krzeseł, stołów, stołków i foteli. Przeróżne modele, które wychodziły z zakładu Paucharda znajdowały swoje miejsce w biurach, fabrykach, szpitalach, sanatoriach, kawiarniach czy restauracjach.

fabryka_metalowych_krzesel_tolix
fot. Fabian Frinzel

Krzesło „Chaise A”

„Chaise A” powstało w 1934 roku bez projektu, bazując na prototypach, a swój debiut na rynku miało w 1935 roku. W niedługim czasie stało się ulubieńcem restauracji i kawiarni.

[alert type=white ]Atutem krzesła było to, że mogło być wykorzystywane także na zewnątrz, w każdych warunkach pogodowych.[/alert]

W krzesłach znalazło się miejsce na otwory, które umożliwiały odsączenie deszczu. Właściciele kawiarni narzekali jednak, że krzesła nie układały się prawidłowo. Model przechodził więc kolejne modyfikacje. Zastosowanie  cieńszych ramek pozwoliło ułożyć stos 25 krzeseł do wysokości 2,3 metra. Ostateczna wersja krzesła „Chaise A” datowana jest na 1956 rok.

metalowe_krzeslo_chaise_a_marki_tolix
fot. Fabian Frinzel

Model krzesła „Chaise A” cieszył się popularnością przez długie lata. Krzesła znalazły się nawet na pokładzie SS Normandie. Po wojnie firmę przejął syn Xaviera. Za jego kadencji metalowe krzesła święciły triumfy jeszcze przez około 20 lat. Jednak z czasem stal została wyparta przez plastik, który był tańszy oraz lżejszy. Przyczyniło się to do kłopotów finansowych w jakie popadła firma w 2004 roku. Na szczęście nowy właściciel odrodził produkcję w praktycznie niezmienionej formie od czasów Xaviera Paucharda. W 2006 roku Tolix otrzymał akredytację „EntreprisesduPatrimoine Vivant” jako jedna z firm będących „żywym dziedzictwem”.

 

metalowe_krzeslo_chaise_a_marki_tolix_1
Tolix edycja Julien Ceder, fot. Fabian Frinzel
metalowe_krzeslo_chaise_a_marki_tolix_2
fot. materiały prasowe

Wszystkie siedziska marki Tolix można zamówić na malabelle.pl

Zapisz