keep-calm-historia

Keep Calm And Carry On – historia plakatu.

Keep Calm And Carry On to obecnie jeden z najbardziej popularnych plakatów. Doczekał się setek modyfikacji i zagościł na wielu ścianach, może również w Twoim domu. A jaka jest jego historia?

 

Był koniec roku 1939. Po wybuchu II wojny światowej rząd Brytyjski zlecił opracowanie plakatów mających na celu podniesienie morale narodu. Plakaty miały być podobne w swoim stylu, a głównym elementem umieszczonym na nich miała być korona symbolizująca króla Jerzego VI. Tak powstały pierwsze dwa plakaty z serii

Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution will Bring Us Victory

Twoja odwaga, twoja radość, twoja determinacja przyniesie nam zwycięstwo

oraz

Freedom Is In Peril, Defend It With All Your Might

Wolność jest w niebezpieczeństwie, broń jej ze wszystkich swoich sił.

Plakaty te były rozpowszechniane na terenie całej Wielkiej Brytanii. Pojawiały się w transporcie miejskim, na witrynach i tablicach informacyjnych. Trzecim plakatem by:

Keep Calm and Carry On

(w wolnym tłumaczeniu: zachowaj spokój i nie ustawaj).

keep-calm-historia

Planowano wydać go w momencie inwazji niemieckiej na wyspach. Nigdy to nie nastąpiło, a plakat oficjalnie nie ujrzał światła dziennego. Większość z nich została prawdopodobnie zniszczona.

Dopiero około 60 lat później  właściciel antykwariatu Barter Books natknął się na niego pośród sterty starych książek zakupionych na aukcji. W krótkim czasie plakat Keep Calm and Carry On zdobył niesamowitą popularność i prawie po 60 latach nieobecności stał się hitem doczekując się wielu reprodukcji. Stał się również dobrym materiałem na modyfikacje.

Więcej opowieści
salon z aneksem kuchennym, wyspa z czarnego kamienia
Warszawski apartament o powierzchni 150 metrów kwadratowych.