Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Keep Calm And Carry On – historia plakatu.

plakat keep calm and carry on

Keep Calm And Carry On to obecnie jeden z najbardziej popularnych plakatów. Doczekał się setek modyfikacji i zagościł na wielu ścianach, być może również w Twoim domu. A czy wiesz jaka jest jego historia?

Plakat Keep Calm And Carry on – wybuch wojny.

Był koniec roku 1939. Po wybuchu II wojny światowej rząd Brytyjski zlecił opracowanie plakatów mających na celu podniesienie morale narodu. Plakaty miały być podobne w swoim stylu, a głównym elementem umieszczonym na nich miała być korona symbolizująca króla Jerzego VI. Tak powstały pierwsze dwa plakaty z serii

Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution will Bring Us Victory

oraz

Freedom Is In Peril, Defend It With All Your Might

Plakaty te były rozpowszechniane na terenie całej Wielkiej Brytanii. Pojawiały się w transporcie miejskim, na witrynach i tablicach informacyjnych. Trzecim plakatem był:

Keep Calm and Carry On

plakat keep calm and carry on
fot: domhobby.pl

Planowano wydać go w momencie inwazji niemieckiej na wyspach. Na szczęście nigdy to nie nastąpiło, a plakat oficjalnie nie ujrzał światła dziennego. Plakat z hasłem Keep Calm and Carry On został wydrukowany w ilości dwóch i pół miliona egzemplarzy. Większość z nich została prawdopodobnie zniszczona.

60 lat później

Dopiero około 60 lat później  właściciel antykwariatu Barter Books natknął się na niego pośród sterty starych książek zakupionych na aukcji. W krótkim czasie plakat Keep Calm and Carry On zdobył niesamowitą popularność i prawie po 60 latach nieobecności stał się hitem doczekując się wielu reprodukcji oraz modyfikacji

https://www.youtube.com/watch?v=FrHkKXFRbCI

Keep Calm and Carry On po polsku

Jak tłumaczyć plakat Keep Calm and Carry On oraz inne plakaty z tej serii?

Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution will Bring Us Victory

Twoja odwaga, twoja radość, twoja determinacja przyniesie nam zwycięstwo

Freedom Is In Peril, Defend It With All Your Might

Wolność jest w niebezpieczeństwie, broń jej ze wszystkich swoich sił.

Keep Calm and Carry On

w wolnym tłumaczeniu: zachowaj spokój i nie ustawaj.

Plakat Keep Calm and Carry On obecnie

W dzisiejszych czasach powstaje ogromna ilość modyfikacji oryginału. Dlaczego tak się dzieje? Bo jest to hasło uniwersalne. Bo mimo tylu lat jakie minęły, pomimo innych uwarunkowań historycznych ludzie potrzebują pewnego rodzaju wsparcia i ten plakat to zapewnia. Keep calm and just smile, keep calm and love me, keep calm and relax to tylko niektóre z przykładów, które znajdziemy na plakatach, kubkach, koszulkach czy bluzach. Co by nie mówić, nam jednak najbardziej podoba się oryginał.

Keep Calm and Carry On!

Artykuł powstał we współpracy z https://lampoteka.pl/dekoracje-do-domu

Przeczytaj też